Problemy zdrowotne Elżbiety II. Królowa nie wzięła udziału we mszy wielkanocnej

Autor:
kz/adso
Źródło:
BBC, PAP

Elżbieta II, która zmaga się z problemami zdrowotnymi, nie uczestniczyła w nabożeństwie w Niedzielę Wielkanocną w zamku w Windsorze. Wcześniej brytyjska królowa opuściła - po raz pierwszy od 1970 roku - odbywającą się w Wielki Czwartek ceremonię wręczania symbolicznej jałmużny starszym osobom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

95-letnia brytyjska królowa - jak informuje BBC - ma ostatnio problemy z poruszaniem się. Pałac Buckingham wcześniej zapowiedział, że Elżbieta II nie weźmie udziału we mszy wielkanocnej w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, w której zwykle uczestniczy cała bliższa rodzina królewska.

Jedno wydarzenie z udziałem Elżbiety II w ostatnich miesiącach

W Wielki Czwartek monarchini opuściła ceremonię wręczania symbolicznej jałmużny starszym osobom (sakiewki ze specjalnie wybitymi monetami są wyrazem wdzięczności za działalność na rzecz lokalnych parafii lub społeczności). Zastąpili ją następca tronu, książę Karol i jego żona, księżna Camilla. Elżbieta II wspominała w przeszłości, że to jeden z tych jej obowiązków, który daje jej największą satysfakcję i w ciągu 70-letniego panowania opuściła tę uroczystość tylko cztery razy, po raz ostatni w 1970 roku (plus dwa razy w ostatnich dwóch latach, gdy z powodu pandemii COVID-19 sakiewki zostały wysłane pocztą). W ciągu ostatnich sześciu miesięcy królowa, która za tydzień skończy 96 lat, wzięła udział tylko w jednym dużym wydarzeniu publicznym - mszy w Opactwie Westminsterskim poświęconej pamięci jej męża, księcia Filipa, na kilka dni przed pierwszą rocznicą jego śmierci.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kz/adso

Źródło: BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lorna Roberts/Shutterstock

Pozostałe wiadomości