Trump z Putinem po raz pierwszy uścisnęli sobie dłonie


Donald Trump i Władimir Putin w piątek po raz pierwszy spotkali się osobiście przy okazji szczytu państw G20 w Hamburgu. Jak podkreśla Agencja Reutera, ich spotkanie i uścisk ręki było jednym z najbardziej oczekiwanych momentów przy okazji szczytu ze względu na napięte relacje rosyjsko-amerykańskie.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że w Hamburgu w piątek obaj prezydenci spotkali się, uścisnęli sobie dłonie i powiedzieli, że wkrótce zobaczą się na osobnym spotkaniu. Wśród tematów rozmów będą - jak podała strona rosyjska - Syria, Ukraina, walka z terroryzmem, problemy stabilności strategicznej, stosunki rosyjsko-amerykańskie.

Rzecznik Kremla zapewnił także, że Władimir Putin był wcześniej szczegółowo informowany "o wszystkich wypowiedziach Trumpa, które wygłosił on w Polsce, a także o wypowiedziach innych przedstawicieli władz w Waszyngtonie".

Informacje te przekazywano prezydentowi Rosji "w trakcie przygotowań do dwustronnego spotkania" z Trumpem - zaznaczył Pieskow, wypowiadając się dla mediów rosyjskich. Jak wyjaśnił, "Putin przyjmuje to do wiadomości".

Przed nimi pierwsze spotkanie

W trakcie pierwszej rozmowy telefonicznej po wyborze Trumpa na prezydenta USA w listopadzie zeszłego roku obaj politycy mówili o możliwości osobistego spotkania. Następnie w styczniu uzgodnili, że polecą ustalenie możliwego terminu i miejsca tych rozmów. Przed kwietniową wizytą w Moskwie sekretarza stanu USA Rexa Tillersona rosyjscy komentatorzy oceniali, że do spotkania prezydentów nie dojdzie przed lipcowym szczytem G20 w Hamburgu, w którym obaj mieli uczestniczyć.

Autor: kg,mm/adso/jb / Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty: