TVN24 | Świat

"Przezwyciężenia tej próby" i "całkowitego powrotu do zdrowia". Wyrazy wsparcia od światowych przywódców

TVN24 | Świat

Autor:
ads/pm
Źródło:
PAP
Boris Johnson trafił do szpitala św. Tomasza
Boris Johnson trafił do szpitala św. TomaszaReuters
wideo 2/21
Reuters Boris Johnson trafił do szpitala św. Tomasza

"Najlepsze życzenia dla bardzo dobrego przyjaciela", "przezwyciężenia tej próby", "szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia" - przywódcy państw całego świata przesłali brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi wyrazy wsparcia i życzenia szybkiego powrotu do zdrowia. Chory na COVID-19 Johnson został w poniedziałek przeniesiony na oddział intensywnej terapii.

27 marca testy wykazały u brytyjskiego premiera obecność koronawirusa. W poniedziałek trafił on na oddział intensywnej terapii. Według informacji przekazanych przez rzecznika biura premiera na Downing Street oraz przez media, u Johnsona wystąpiły poniedziałek problemy z oddychaniem. Przed przeniesieniem na oddział intensywnej terapii podano mu tlen. Nie jest podłączony do respiratora i cały czas jest przytomny. Respirator jednak znajduje się w pobliżu, gdyby stan zdrowia premiera wymagał użycia urządzenia.

We wtorek po południu rzecznik brytyjskiego rządu poinformował, że Johnson nie potrzebuje wspomagania, żeby oddychać, ani podłączenia do respiratora. Zapewnił ponadto, że szef rządu "jest w dobrym nastroju".

Światowi przywódcy życzą powrotu do zdrowia

Prezydent USA Donald Trump oświadczył na poniedziałkowej konferencji prasowej w Białym Domu, że wiadomości o pogorszeniu stanu zdrowia Johnsona "zasmuciły go". - Chcę przesłać najlepsze życzenia mojemu bardzo dobremu przyjacielowi i przyjacielowi naszego narodu, premierowi Borisowi Johnsonowi. Wszyscy Amerykanie modlą się o jego powrót do zdrowia - dodał.

"Moje myśli kieruję tego wieczora do premiera Borisa Johnsona i jego rodziny. Życzę mu szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia" - napisała na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Michel Barnier, główny negocjator UE z Wielką Brytanią w sprawie brexitu, u którego również wykryto koronawirusa i który przebywa na kwarantannie we Francji, życzył Johnsonowi na Twitterze "szybkiego wyzdrowienia". Zapewnił, że "myślami towarzyszy jemu i jego rodzinie".

Prezydent Francji Emmanuel Macron przesłał brytyjskiemu premierowi, jego rodzinie i wszystkim Brytyjczykom "wyrazy wsparcia w tym trudnym momencie". Życzył "szybkiego przezwyciężenia tej próby".

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez również życzył Johnsonowi "szybkiego powrotu do zdrowia". "Te dni są trudne dla naszych krajów, ale zwyciężymy w tej batalii bo jesteśmy silni i zjednoczeni" - napisał na Twitterze.

Również premier Kanady Justin Trudeau życzył Johnsonowi "szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia".

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg napisał na Instagramie: "Bądź silny, Boris i szybko wracaj do sił!". Podobne życzenia przesłał brytyjskiemu premierowi szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oraz przywódcy i szefowie dyplomacji wielu innych krajów.

"Moje myśli są z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu całkowitego i szybkiego powrotu do zdrowia" - napisał w poniedziałek późnym wieczorem w języku angielskim na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

Autor:ads/pm

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: