"Nie sztylet, a jedynie cienka igła". William Shakespeare drugą osobą na świecie ze szczepionką Pfizera

Autor:
tas\mtom
Źródło:
BBC, PAP

81-letni William Shakespeare z Warwickshire w środkowej Anglii został drugą osobą na świecie zaszczepioną szczepionką Pfizera. We wtorek w Wielkiej Brytanii, pierwszym kraju na świecie, ruszył program szczepień przeciwko COVID-19 preparatami opracowanymi przez firmy Pfizer i BioNTech.

"Pacjent, podobnie jak jego imiennik, pochodzi z Warwickshire. Nie był to jednak sztylet, który ujrzał przed sobą, a jedynie cienka igła, która pomagała dziś rano tworzyć historię" - podała we wtorkowym przekazie BBC.

Oglądaj TVN24 w internecie>>>

Shakespeare został zaszczepiony w szpitalu w Coventry w środkowej Anglii. W tym samym miejscu, chwilę wcześniej, preparat firmy Pfizera podano 90-letniej Margaret Keenan, która została tym samym pierwszą osobą na świecie, zaszczepioną szczepionką Pfizera.

Wielka Brytania jest pierwszym krajem na świecie, w którym szczepionka opracowana przez Pfizera i BioNTech weszła właśnie do użytku. Masowe szczepienia rozpoczęły się w tym kraju we wtorek rano. Początkowo będą odbywać się w około 70 szpitalach na terenie całego kraju. W pierwszej kolejności zaszczepione zostaną osoby powyżej 80. roku życia i niektórzy pracownicy służby zdrowia i opieki społecznej.

Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19PAP/AFP

Szczepienia są darmowe i nieobowiązkowe, władze jednak bardzo do nich zachęcają, przekonując, że są one "kluczem do powrotu do normalnego życia".

Brytyjski rząd zawarł umowę na zakup 40 milionów dawek szczepionki, co wystarczy dla 20 milionów osób. Do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki przyjęte w odstępie 21 dni. Początkowo rząd liczył, że jeszcze przed końcem roku otrzyma 10 milionów dawek, ale z powodu problemów z ich produkcją najprawdopodobniej będą to cztery miliony.

Władze w Londynie zapewniają, że w pierwszym tygodniu dostępnych będzie 800 tysięcy dawek szczepionki.

Autor:tas\mtom

Źródło: BBC, PAP