TVN24 | Świat

Czesi będą mogli zdjąć maseczki w niektórych miejscach publicznych

TVN24 | Świat

Aktualizacja:
Autor:
ft,mart,
pp/kab
Źródło:
PAP, Reuters
Dr Krowicka o luzowaniu ograniczeń w Czechach
Dr Krowicka o luzowaniu ograniczeń w CzechachTVN24
wideo 2/21
TVN24Dr Krowicka o luzowaniu ograniczeń w Czechach

Czeski rząd zaakceptował decyzję ministra zdrowia o częściowym zniesieniu od 25 maja obowiązku ochrony nosa i ust w miejscach publicznych. Maseczki trzeba będzie nosić nadal wszędzie tam, gdzie są przynajmniej dwie osoby w odległości mniejszej niż dwa metry od siebie. Obowiązek nie dotyczy członków rodziny lub osób mieszkających wspólnie. Brytyjski rząd przekazał natomiast, że mieszkańcy powinni nadal zasłaniać nos i usta w komunikacji miejskiej oraz w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe utrzymywanie dystansu społecznego. Jak świat walczy z koronawirusem?

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

KORONAWIRUS - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE. CZYTAJ RAPORT TVN24.PL >>>

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 23:02

  Kończymy relację na dziś. Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do śledzenia relacji we wtorek. Spokojnego wieczoru i dobranoc.

 • 23:01

  Białoruska Federacja Piłkarska przełożyła dwa mecze, ponieważ podejrzewa się, że gracze dwóch drużyn są zakażeni koronawirusem.

  Jak przyznał rzecznik białoruskiej federacji, zakażeni (prawdopodobnie) piłkarze występują w pierwszoligowym FK Mińsk i drugoligowym Arsenalu Dzierżyńsk. Nie podano nazwisk zawodników.

  Białoruś to jedyny kraj w Europie, w którym mimo pandemii cały czas toczą się rozgrywki.

 • 22:52

  Francja: Minister sił zbrojnych Florence Parly oświadczyła, że dowództwo lotniskowca atomowego Charles de Gaulle i jego zespół medyczny miało "nadmierną ufność w możliwości radzenia sobie z koronawirusem, ale nie popełniło błędu".

  - Wystąpiły błędy, ale nie ma winy - przyznała Parly przed komisją ds. obrony we francuskim Zgromadzeniu Narodowym, przekazując wnioski z dwóch dochodzeń, jednego epidemiologicznego, a drugiego wojskowego, w sprawie zakażeń na pokładzie okrętu.

  U 1 046 członków załogi w połowie kwietnia potwierdzono zakażenie koronawirusem, co spowodowało skrócenie misji lotniskowca. - Wszyscy są teraz wyleczeni i dołączyli do swoich rodzin, z wyjątkiem marynarza, który jest nadal hospitalizowany – poinformowała minister.

 • 22:24

  USA: Wraz ze spadkiem w stanie Nowy Jork liczby zakażeń i hospitalizacji z powodu koronawirusa gubernator Andrew Cuomo zapowiedział stopniowe wznawianie działalności gospodarczej. Uzależnił to m.in. od wskaźnika zgonów, dostępności łóżek szpitalnych i zdolności testowania.

  Na konferencji prasowej w Rochester gubernator powiadomił, że w ciągu ostatniej doby w stanie zmarło z powodu koronawirusa 161 osób, najmniej od 27 marca, kiedy to po raz ostatni było ich mniej niż 200. 488 nowych pacjentów z COVID-19 przyjęto do szpitali.

  "Pod wieloma względami jesteśmy po drugiej stronie góry. To ekscytująca nowa faza, wszyscy pragniemy wrócić do pracy."

 • 22:17

  Włochy: 18 maja zostaną otwarte bary, restauracje, zakłady fryzjerskie i salony piękności - zdecydował rząd. W najbliższych dniach Rada Ministrów przedstawi szczegółowe wskazówki dotyczące wymogów sanitarnych, jakie trzeba będzie spełnić.

  Decyzja ta jest rezultatem rozmów rządu i władz regionów kraju, które od następnego poniedziałku będą mogły same decydować o odmrażaniu kolejnych sektorów biznesu.

 • 22:09

  Iran: Wszystkie meczety w kraju zostaną ponownie otwarte we wtorek.

 • 22:07

  Niemcy: Sekretarz generalny CDU Paul Ziemiak zaapelował do polskiego rządu o dalsze znoszenie obostrzeń obowiązujących obecnie przy przekraczaniu granicy polsko-niemieckiej ze względu na pandemię COVID-19.

  - Nie ma żadnego obiektywnego powodu, dla którego ludzie z Meklemburgii-Pomorza Zachodniego nie powinni podróżować na stronę polską i odwrotnie - powiedział sekretarz generalny Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) na konferencji prasowej przy zamkniętym przejściu granicznym Lubieszyn-Linken.

  Ziemiak, urodzony w Szczecinie i mówiący po polsku, zwrócił uwagę na bardzo niskie wskaźniki nowych infekcji COVID-19 w regionie i porównywalną stabilną sytuację po obu stronach granicy.

 • 21:57

  Turcja: Prezydent Recep Tayyip Erdogan ogłosił nową czterodniową kwarantannę. Będzie ona obowiązywać od soboty i zakończy się we wtorek, 19 maja, świętem narodowym. Jednocześnie podkreślił, że ograniczenia z powodu epidemii będą stopniowo zdejmowane.

  - Zakaz wychodzenia na ulice będzie obowiązywał od 16 do 19 maja - powiedział prezydent podczas wystąpienia do narodu po koniec posiedzenia rady ministrów w Stambule.

 • 21:46

  Belgia: Figurka Manneken Pis przedstawiająca siusiającego chłopca, który jest symbolem Brukseli, od poniedziałku ma na twarzy specjalnie wykonaną maskę, aby okazać solidarność z Belgami w walce z pandemią COVID-19.

 • 21:21

  Irlandia: W ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło 15 osób, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii wynosi 1 467 - poinformował resort zdrowia.

  15 nowych zgonów to wprawdzie nieco więcej niż dzień wcześniej, gdy informowano o 12 zmarłych, ale nadal jest to jeden z najniższych dobowych bilansów od początku kwietnia i potwierdzenie spadkowego trendu.

  W ciągu ostatniej doby wykryto 139 nowych przypadków, co jest liczbą o mniejszą o 97 niż w niedzielę, a zarazem drugą najniższą od 22 marca. Od początku epidemii w Irlandii potwierdzono 23 135 przypadków koronawirusa, ale ponad 18,5 tys. osób już wyzdrowiało.

 • 20:57

  Francja: 263 osoby zgonów na COVID-19 odnotowano w ciągu ostatniej doby. Między niedzielą a poniedziałkiem zarejestrowano 178 zgonów w szpitalach i 85 w domach opieki. W sumie od początku pandemii zmarły 26 643 osoby.

  Z 2 776 do 2 712, czyli o 64 spadła liczba pacjentów przebywających na oddziałach intensywnej terapii. Liczba ta maleje stale od ponad trzech tygodni.

  W szpitalach przebywa jeszcze 22 284 pacjentów.

 • 20:52

  Włochy: Szwedzki piłkarz Zlatan Ibrahimović po wielu tygodniach opuścił swoją ojczyznę i wrócił do klubu AC Milan. Teraz 38-letni piłkarz będzie musiał przejść dwutygodniową kwarantannę.

  Jego powrót związany jest z pozwoleniem we Włoszech od 18 maja na treningi w małych grupach. Dotychczas takie aktywności były zakazane. Pod koniec miesiąca ma zapaść decyzja czy i kiedy będzie wznowiony sezon Serie A.

  Ibrahimović ostatnie tygodnie spędził w Szwecji. Tam - jak zapewniał - czuł się bezpieczniej i był w stanie utrzymywać odpowiednią formę fizyczną.

 • 20:49

  Kanada: Duże firmy, które potrzebują finansowania, otrzymają rządowe wsparcie – zapowiedział premier Kanady Justin Trudeau. Zastrzegł jednak, że kredyty będą finansowaniem pomostowym, a nie bezzwrotną pomocą.

  Największe kanadyjskie firmy uzyskają dostęp do rządowych kredytów, jeśli ich potrzeby finansowe wynoszą przynajmniej 60 milionów dolarów kanadyjskich, a ich roczne przychody wynoszą przynajmniej 300 milionów. Program nazwany Large Employer Emergency Financing Facility (LEEFF – kryzysowe finansowanie dla dużych pracodawców) będzie dostępny dla wszystkich sektorów i realizowany przez rządowe instytucje finansujące inwestycje w rozwój w porozumieniu z resortem finansów.

  Jak podkreślił Trudeau, LEEFF "jest finansowaniem na okres przejściowy, a nie czekiem in blanco" i jego głównym zadaniem jest wsparcie dla utrzymania miejsc pracy, a nie np. wsparcie restrukturyzacji firm, które wcześniej miały problemy.

 • 20:45

  Holandia: Firma nanotechnologiczna Spektrax z Amsterdamu opracowała przenośne urządzenie do wykrywania koronawirusa w błonach śluzowych u ludzi w ciągu kilku minut - donosi belgijski "Brussels Times".

  Firma podała, że test rozpoczyna się od pobrania próbki wymazu z jamy ustnej lub nosa pacjenta. Jest ona następnie umieszczana w chipie urządzenia i za pomocą specjalnego skanera sprawdzana jest w niej obecność wirusa.

 • 20:44

  Portugalia: Podczas ostatniej doby z powodu koronawirusa zanotowano zgony dziewięciu osób, czyli tyle samo, co dobę wcześniej. W sumie zmarło 1 144 zainfekowanych – poinformował resort zdrowia. 40 procent zmarłych to pensjonariusze domów seniora.

  Jak sprecyzował portugalski resort zdrowia, poniedziałek jest kolejnym dniem od piątku, kiedy liczba dobowych zgonów utrzymywała się na poziomie 9-12 przypadków.

  W ciągu ostatniej doby znacząco spadła też dynamika nowych zakażeń SARS-CoV-2. O ile od soboty do niedzieli było ich 175, to już w poniedziałek zaledwie 98. W sumie zanotowano dotychczas 27 697 infekcji.

 • 20:41

  Włochy: Jubilerzy z Mostu Złotników we Florencji urządzili protest przed swoimi zamkniętymi od dwóch miesięcy sklepikami. Zapowiedzieli, że nie otworzą ich, skoro w mieście nie ma turystów.

  Na florenckim Ponte Vecchio jest około 50 sklepików jubilerskich i warsztatów, gdzie pracuje ponad sto osób. Wszyscy otrzymują obecnie zasiłki postojowe. - Nie możemy stracić tych pracowników. Wypłata tych zapomóg powinna zostać przedłużona - powiedzieli jubilerzy.

 • 20:38

  Norwegia: Kluby piłkarskie otrzymają pełną rekompensatę za nieuzyskane wpływy z biletów w odwołanych z powodu pandemii COVID-19 meczach oraz za te, które od 16 czerwca będą rozgrywane bez publiczności.

  - Kluby tracą pieniądze z powodu decyzji rządu, który w marcu zakazał imprez sportowych lub zadecydował o braku publiczności. To my zamknęliśmy stadiony, więc to my musimy pokryć straty - powiedział minister kultury i sportu Abid Raja.

 • 20:13

  Wielka Brytania: Mieszkańcy Anglii powinni zasłaniać nos i usta w komunikacji miejskiej oraz w zamkniętych pomieszczeniach, gdzie nie jest możliwe utrzymywanie dystansu społecznego - poinformował w wydanych wytycznych brytyjski rząd.

 • 20:12

  Czechy: Rząd zaakceptował decyzję ministra zdrowia o częściowym zniesieniu od 25 maja obowiązku ochrony nosa i ust w miejscach publicznych.

  Maseczki trzeba będzie nosić nadal wszędzie tam, gdzie są przynajmniej dwie osoby w odległości mniejszej niż dwa metry od siebie. Obowiązek nie dotyczy członków rodziny lub osób mieszkających wspólnie.

 • 19:34

  Słynny fiński piłkarz Jari Litmanen przeżył zakażenie koronawirusem i powiedział, że jeszcze nigdy w życiu jego organizm nie był tak wykończony. 49-letni były zawodnik m.in. Barcelony najgorsze ma już za sobą, ale nadal czuje się bardzo osłabiony.

  - Jeszcze nigdy w życiu nie czułem się tak słabo. Moje ciało było w fatalnej kondycji. Miałem wysoką gorączkę, bóle głowy i mięśni, nie mogłem oddychać - wspomina były zawodnik Ajaksu Amsterdam i Liverpoolu.

 • 19:10

  Komisja Europejska zatwierdziła polski program wsparcia dla gospodarki dotkniętej pandemią COVID-19 w wysokości 450 mln euro (ok. 2 mld zł).

  - Ten polski program o wartości 450 milionów euro, współfinansowany z funduszy strukturalnych UE, umożliwi Polsce dalsze zwiększenie dostępu do płynności potrzebującym przedsiębiorstwom poprzez udzielanie pożyczek i gwarancje państwowe na pożyczki pokrywające 100 proc. ryzyka w wysokości do 800 tys. euro na przedsiębiorstwo. Wsparcie pomoże firmom działającym we wszystkich sektorach kontynuować działalność w trakcie i po wybuchu pandemii COVID-19 - poinformowała wiceszefowa KE Margrethe Vestager, odpowiedzialna za politykę konkurencji.

 • 18:48

  USA: Do Izby Reprezentantów wniesiono projekt ustawy, który przewiduje fundusze dla organizacji wykonujących testy na koronawirusa i śledzących kontakty zakażonych. Jego przeciwnicy uważają, że jest on sprzeczny z konstytucją i może doprowadzić do ograniczenia swobód obywatelskich.

  Projekt przewiduje 100 miliardów dolarów w roku fiskalnym 2020 na diagnostyczne testy na koronawirusa oraz "śledzenie kontaktów" osób zakażonych. "Jeśli to konieczne", działania te mogłyby być prowadzone też w prywatnych mieszkaniach.

 • 18:41

  Niemcy: Finał piłkarskiego Pucharu Niemiec przeniesiono na 4 lipca w Berlinie. Zmiana terminu spowodowana jest pandemią COVID-19, która zamroziła wszelkie sportowe wydarzenia na świecie.

  Półfinały mają się odbyć 9 i 10 czerwca, ale związek czeka jeszcze w tej sprawie na zielone światło od polityków.

  Termin finału wzbudza kontrowersje, bo do 30 czerwca kluby mają podpisane kontrakty z niektórymi piłkarzami. Sprawą otwartą jest, czy będą mogli wówczas z nich skorzystać.

  W stawce o Puchar Niemiec pozostali jeszcze obrońca trofeum Bayern Monachium, Eintracht Frankfurt, FC Saarbruecken i Bayer Leverkusen. Wszystkie spotkania odbędą się bez udziału publiczności.

 • 18:38

  Włochy: W ciągu ostatniej doby zanotowano śmierć 179 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała Obrona Cywilna w codziennym komunikacie. Tym samym bilans zmarłych od początku pandemii w kraju wzrósł do 30 739.

  W porównaniu z niedzielą liczba zmarłych zwiększyła się o 14 zgonów.

 • 18:18

  Hiszpania: Około 51 procent ludności kraju objął etap pierwszy luzowania obostrzeń, który wszedł dziś w życie.

 • 18:11

  Dania: Ekstraklasa piłkarska wznowi rozgrywki 28 maja - poinformował tamtejszy związek ligowy.

  Związek zapowiedział, że rozgrywki toczyć się będą bez fanów na trybunach. Zakończenie sezonu zaplanowano na 29 lipca.

 • 18:08

  Kosowo: Pełniący obowiązki premiera Albin Kurti poinformował, że poddał się samoizolacji, gdyż miał "bliski kontakt" z kimś, kto kontaktował się osobą, której test na koronawirusa był pozytywny.

  "Dzisiaj jest pierwszy dzień, gdy nie udaję się do biura, ale będę zdalnie, lecz z tym samym zaangażowaniem, wypełniać swe obowiązki" - napisał 44-letni Kurti na swoim profilu społecznościowym na Facebooku.

  Kurti sprecyzował, że pozostaje w swoim mieszkaniu do czasu nadejścia wyników testu pracownika ministerstwa ds. integracji europejskiej, z którym miał kontakt po tym, gdy ten spotykał się z zakażoną osobą.

 • 17:52

  Holandia: Na COVID-19 zmarło kolejnych 16 osób, stwierdzono też 161 nowych zakażeń koronawirusem - podał Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

  Oficjalny bilans pandemii w tym kraju to: 42 788/5456 (wszystkie przypadki zakażenia koronawirusem/liczba ofiar śmiertelnych).

 • 17:41

  Włochy: 70 procent ludzi starszych nie ma z kim porozmawiać w czasie kwarantanny - to wynik sondażu przeprowadzonego przez operatorów specjalnego telefonu, w którym udzielana jest pomoc psychologiczna seniorom.

  W raporcie podsumowującym miesiąc działania bezpłatnej linii telefonicznej podkreślono, że choć większość ludzi starszych przystosowała się do warunków zamknięcia kraju i różnych obostrzeń z powodu pandemii COVID-19, to problemem pozostaje ich samotność. Ponad dwie trzecie z nich nie ma z kim rozmawiać.

 • 17:33

  Polska: Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 120 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz 8 kolejnych ofiarach śmiertelnych COVID-19.

 • 17:30

  Hiszpania: Celem pierwszego na świecie pilotażowego lotu pasażerów, których zdrowie będzie potwierdzone cyfrowymi paszportami medycznymi będą Wyspy Kanaryjskie - ogłosiła Światowa Organizacja Turystyki (UNWTO) i władze wysp. Pierwsi turyści "COVID free" polecą tam w lipcu.

  - W tych wyjątkowych czasach, kiedy COVID-19 wstrząsnął światową gospodarką i zagroził sektorowi turystycznemu, innowacja stała się kamieniem węgielnym odnowy. Podróże nie będą już takie jak dawniej, zamiast tego staną się bardziej bezpieczne i zrównoważone, zapewniając korzyści narodom i wspólnotom - powiedział sekretarz generalny UNWTO Zurab Pololikaszwili.

 • 17:14

  Wielka Brytania: Mężczyźni wykonujący prace wymagające niskich kwalifikacji są najbardziej narażeni na ryzyko śmierci z powodu COVID-19, a największy odsetek zgonów zanotowano wśród pracowników ochrony, taksówkarzy i kucharzy - podał brytyjski urzędu statystyczny ONS.

  ONS przeanalizował 2494 zgonów z powodu koronawirusa, które do 20 kwietnia miały miejsce w Anglii i Walii wśród osób w wieku 20-64 lata. W tej grupie wiekowej odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 9,9 na każde 100 tys. i jest prawie dwukrotnie wyższy niż wśród kobiet, gdzie jest to 5,2.

  Jeszcze bardziej różni się on w zależności od wykonywanej pracy. W przypadku zajęć wymagających najniższych kwalifikacji odsetek zgonów wśród mężczyzn wynosi 21,4 na 100 tys. osób, podczas gdy wśród wysoko wykwalifikowanych profesjonalistów wynosi on 5,6.

 • 17:05

  Chiny: Szef laboratorium wirusologicznego w Wuhanie, gdzie wybuchła pandemia COVID-19, zapewnił, że przestrzega ono surowych zasad bezpieczeństwa, aby żaden wirus nie mógł się z niego wydostać – podał dziennik "South China Morning Post".

  Naukowcy oceniają, że koronawirus SARS-CoV-2 najprawdopodobniej nie został stworzony przez człowieka, lecz powstał w sposób naturalny. Przedstawiciele administracji USA wielokrotnie twierdzili jednak, że patogen odpowiedzialny za trwającą pandemię mógł się wydostać z chińskiego laboratorium.

 • 16:52

 • 16:49

  Włochy: W aptekach nie ma obiecywanych przez władze maseczek ochronnych w cenie 0,60 euro, brakuje rękawiczek i żelu do rąk - alarmuje krajowa federacja właścicieli aptek Federfarma. Maseczki miały być od 4 maja dostępne w 50 tys. punktów sprzedaży.

  - Niemal we wszystkich aptekach, do których dostarczono maseczki w urzędowo wyznaczonej cenie, na przykład w Rzymie, już się one skończyły. Nie zostały dotąd wysłane do innych wielkich miast, jak Mediolan i Turyn. W dalszym ciągu utrzymuje się impas w sprawie maseczek - oświadczył prezes federacji Marco Cossolo.

 • 16:38

  Hiszpania: Piłkarze Realu Madryt wznowili indywidualne treningi w swoim ośrodku w Valdebebas po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią. Większość klubów hiszpańskiej ekstraklasy, w tym Barcelona i Atletico Madryt, wróciła do swoich obiektów pod koniec ubiegłego tygodnia.

  Pierwsze od marca zajęcia "Królewskich" zaczęły się o godz. 10 i przeprowadzono je z zachowaniem nakazanych zasad bezpieczeństwa. Na jednym boisku przebywało maksymalnie sześciu zawodników, a ćwiczących doglądał noszący ochronną maseczkę i rękawiczki francuski trener Zinedine Zidane.

 • 16:15

  Izrael: Zaprzysiężenie tzw. kryzysowego rządu jedności narodowej zostało przełożone na czwartek - poinformował przewodniczący Knesetu Beni Ganc. Według źródeł AFP stało się tak ze względu na wizytę sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

  Pompeo przyjedzie do Izraela w środę i będzie to pierwsza międzynarodowa podróż wysokiego rangą dyplomaty amerykańskiego od początku wybuchu pandemii COVID-19.

  Sekretarz stanu spotka się z premierem Benjaminem Netanjahu i przyszłym wicepremierem Gancem, by "omówić wysiłki USA i Izraela w walce z pandemią COVID-19, a także problemy bezpieczeństwa regionalnego związane ze szkodliwymi wpływami Iranu" - przekazał w piątek Departament Stanu.

 • 16:10

  Turcja: Rywalizacja w ekstraklasie siatkarskiej kobiet i mężczyzn została zakończona przedwcześnie z powodu pandemii - poinformowała tamtejsza federacja.

 • 15:47

  Watykan: Papież Franciszek przypomniał, że 14 maja wyznawcy wszystkich religii będą modlić się o ustanie pandemii. To inicjatywa Wysokiego Komitetu na rzecz Ludzkiego Braterstwa, reprezentującego sygnatariuszy Deklaracji o Powszechnym Braterstwie podpisanej w Abu Zabi.

 • 15:39

  Bułgaria: Rozporządzeniem ministra zdrowia od poniedziałku w Bułgarii zaczęto znosić ograniczenia związane z pandemią COVID-19: otwarto muzea, teatry, biblioteki publiczne oraz galerie sztuki.

  Zaleca się zachowanie bezpiecznej odległości oraz wszystkie inne kroki, mające na celu przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu się epidemii: noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach jest obowiązkowe.

  Dozwolone jest także organizowanie koncertów, spektakli teatralnych i innych imprez scenicznych pod warunkiem, że dla publiczności dostępne będzie tylko 30 proc. miejsc na widowni. Między widzami powinna być zachowana bezpieczna odległość. Na takich samych warunkach otwarte zostaną kina.

  13 maja zniesiony zostanie stan wyjątkowy. Jednak pewna część restrykcji zostanie zachowana - zastrzegł minister zdrowia Kirił Ananiew.

 • 15:28

  Singapur: Władze potwierdziły w poniedziałek 486 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, co zwiększa łączną liczbę infekcji w kraju do 23 822 - to najwięcej zakażeń w Azji po Chinach, Indiach i Pakistanie. Od początku epidemii zmarło w Singapurze 20 osób.

  Ministerstwo zdrowia Singapuru poinformowało, że liczba nowych zakażeń - najmniejsza od tygodnia - może być zaniżona, ze względu na mniejszą liczbę wykonanych testów w związku z koniecznością zweryfikowania danych z jednego laboratorium, w którym badania wykazały 33 fałszywe przypadki infekcji.

  Około 90 proc. przypadków zakażeń w Singapurze diagnozuje się wśród robotników zagranicznych, którzy śpią w stłoczonych noclegowniach.

 • 15:27

  Niemcy: Kanclerz Angela Merkel w poniedziałek podkreśliła, że ludzie muszą nadal utrzymywać dystans od siebie i zakrywać usta i nosy, nawet gdy Niemcy złagodzą niektóre ograniczenia, które nałożyły, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 • 15:10

  Wielka Brytania: Liczba ofiar śmiertelnych COVID-19 w Wielkiej Brytanii wzrosła o 210 do 32 065 - ogłosiło w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

 • 15:04

 • 15:04

  Hiszpania: Jedenaście z 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii rozpoczęło w poniedziałek pierwszą fazę łagodzenia obowiązujących w kraju restrykcji dotyczących korzystania z przestrzeni publicznej. Zostały one nałożone w połowie marca w związku z epidemią COVID-19. Z szacunków rządu Pedra Sancheza wynika, że wejście w pierwszą fazę planu znoszenia restrykcji objęło regiony, w których mieszka ponad 51 proc. z 47 mln obywateli Hiszpanii.

 • 14:44

  Rosja: Według rosyjskiego portalu internetowego Projekt, 376 żołnierzy i kursantów uczelni wojskowych zakaziło się koronawirusem podczas prób przed defiladą 9 maja w Moskwie, która ostatecznie się nie odbyła. Ministerstwo obrony Rosji nie skomentowało tych doniesień.

 • 14:30

  Francja: Aby ratować swoje sadownictwo Francja otwiera granice dla pracowników sezonowych z krajów UE. Jak powiedzieli przedstawiciele związków rolniczych liczą oni m.in. na pracowników z Polski. Dziennik "Le Figaro" ocenia w poniedziałek, że branży brakuje 80 tys. ludzi.

 • 14:23

  Chiny: Tysiące ludzi odwiedziły w poniedziałek Disneyland w Szanghaju, otwarty ponownie po trzech miesiącach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19. W parku zastosowano środki ostrożności, w tym pomiary temperatury i obowiązek noszenia maseczek ochronnych.

 • 13:47

  Włochy: Do 160 wzrosła liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek krajowa federacja Izb Lekarskich. Od piątku zanotowano cztery kolejne zgony.

  Wśród zmarłych jest dwoje emerytowanych lekarzy, którzy pracowali w tygodniach kryzysu epidemicznego. Ponadto poinformowano, że zmarł czternasty od początku epidemii farmaceuta, właściciel apteki w Pizie.

  W całym kraju zakażonych jest około 20 tysięcy pracowników służby zdrowia.

 • 13:47

 • 13:46

  Portugalia: Większość pracowników wykonujących zdalnie swoje zadania zawodowe nie chce opuszczać domowego zacisza po zakończeniu epidemii - wynika z badania przeprowadzonego w Portugalii.

  Studium przeprowadzone na początku maja przez firmę Fixando, prowadzącą internetowe biuro pośrednictwa pracy, dowodzi, że już 65 proc. mieszkańców Portugalii, którzy od marca pracują zdalnie, chce kontynuować wykonywanie zadań poza biurem.

 • 13:40

  Białoruś: W ciągu minionej doby stwierdzono 933 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, cztery osoby zmarły – podało w poniedziałek w komunikacie ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie od początku epidemii COVID-19 na Białorusi zakaziło się już prawie 24 tys. osób.

  Przyrosty dobowe na poziomie powyżej 900 przypadków utrzymują się na Białorusi od 6 maja. Od początku epidemii odnotowano 135 zgonów na COVID-19.

  Według danych resortu zdrowia wyzdrowiało 6531 pacjentów. Do tej pory przeprowadzono 274 tys. testów, w tym 10,5 tys. w ciągu ostatnich 24 godzin.

 • 13:38

  Węgry: Stu chorych na COVID-19 pensjonariuszy domów opieki dla osób starszych zmarło dotąd na Węgrzech. Zakażenia koronawirusem stwierdzono w 32 takich placówkach – poinformowała naczelna lekarz kraju Cecilia Mueller w poniedziałek podczas konferencji prasowej online.

 • 13:34

  Korea Południowa: Zaburzenia smaku i węchu, bóle głowy i mięśni oraz dreszcze zostały w poniedziałek dopisane do listy najważniejszych objawów klinicznych zakażenia koronawirusem w oficjalnych wytycznych południowokoreańskiej służby zdrowia – przekazała agencja Yonhap.

 • 13:08

  Francja: Od poniedziałku Francuzi mogą wychodzić z domu bez zaświadczeń, zwiększono ruch transportu publicznego i otwarto część szkół. W pierwszym dniu wychodzenia z trwającej osiem tygodni kwarantanny minister zdrowia apeluje jednak o ostrożność i przestrzeganie dystansowania społecznego.

  - Wzywam wszystkich do zachowania ostrożności i ścisłego przestrzegania dystansowania społecznego, aby ograniczyć cyrkulację wirusa i liczbę nowych źródeł zakażenia - zaapelował do rodaków minister zdrowia Olivier Veran w stacji BFM TV.

 • 12:51

  Korea Południowa: władze zgłosiły 35 nowych przypadków koronawirusa, najwięcej od 9 kwietnia. Większość nowych infekcji łączonych jest ze skupiskiem zakażeń w seulskich barach i klubach nocnych, gdzie jeden z gości mógł zakazić wiele innych osób.

  Do 86 wzrosła liczba wykrytych infekcji prawdopodobnie związanych z 29-latkiem, który odwiedził 1 maja pięć barów i klubów w dzielnicy Itaewon w Seulu. Wśród zakażonych jest 63 gości tych lokali oraz 23 spośród ich krewnych i znajomych - przekazały Koreańskie Centra Kontroli Chorób (KCDC) na konferencji prasowej.

  W związku z pojawieniem się tego nowego skupiska zakażeń ministerstwo edukacji zdecydowało w poniedziałek o opóźnieniu o tydzień planowanego powrotu uczniów do szkół. Zgodnie z najnowszą decyzją szkoły będą stopniowo otwierane między 20 maja a 8 czerwca – podała agencja Yonhap.

 • 12:34

  Belgia: w ciągu doby 62 osoby zmarły, a 60 trafiło do szpitali z powodu koronawirusa - poinformowała belgijska federalna służba zdrowia. W szpitalach z powodu zakażenia koronawirusem przebywają obecnie 2222 osoby.

  368 kolejnych osób uzyskało pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. W efekcie łączna liczba przypadków infekcji w Belgii od początku pandemii wynosi 53449. Liczba ta obejmuje potwierdzone przypadki, w tym pacjentów, którzy wyzdrowieli lub zmarli na COVID-19.

 • 12:29

  Włochy: rząd przeznaczy ponad 2 miliardy euro na wsparcie turystyki - ogłosił minister kultury Dario Franceschini. W wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera" wyjaśnił, że tegoroczne wakacje będą inne, a turystyka zagraniczna jest raczej wykluczona.

 • 12:28

  Holandia: na pokładzie wszystkich samolotów linii lotniczych KLM obowiązuje nakaz noszenia maseczek - poinformował przewoźnik. Pasażerowie muszą przynieść własne - inaczej mogą nie zostać wpuszczeni na pokład.

  Jak podała w komunikacie spółka, nowe zasady będą obowiązywać co najmniej do końca sierpnia. Maseczek nie muszą nosić dzieci poniżej 10. roku życia. Holenderskie linie lotnicze nie są pierwszymi, które wprowadziły podobne przepisy. Od 5 maja obowiązują one w lotach Air France, drugiej części koncernu Air France-KLM. Do noszenia maseczek zobowiązani są także pasażerowie Lufthansy oraz Wizz Air.

  Wprowadzenie regulacji we wszystkich liniach popiera Międzynarodowe Zrzeszenie Transportu Powietrznego (IATA).

 • 12:16

  Hiszpania: do hiszpańskiej prokuratury wpłynął pozew złożony przez grupę mieszkańców stołecznej aglomeracji przeciwko prezydent wspólnoty autonomicznej Madrytu Isabel Ayuso z Partii Ludowej. Zarzucają jej, że poprzez nieskoordynowane działania lokalnych władz doprowadzono do licznych zgonów ich bliskich, którzy przebywali w domach spokojnej starości.

  Ayuso tłumaczy wysoką liczbę zgonów i zakażeń w regionie Madrytu złym zarządzaniem kryzysem przez socjalistyczny rząd Hiszpanii Pedra Sancheza. Zarzuca mu m.in. niedobory sprzętu medycznego i materiałów ochronnych oraz chaos podczas ich dystrybucji. Twierdzi też, że obowiązujące od połowy marca restrykcje w korzystaniu z przestrzeni publicznej wprowadzone zostały zbyt późno.

 • 11:22

  Na świecie koronawirusa pokonało już ponad 1,5 miliona ludzi - wynika ze statystyk opublikowanych przez portal Worldometers.

  Najwięcej osób wyzdrowiało w Stanach Zjednoczonych (256 tysięcy), jednak odnotowano tam także zdecydowanie najwięcej zakażeń koronawirusem (blisko 1,4 miliona).

  Na kolejnych mięsach pod względem liczby osób wyzdrowiałych znajdują się:

  Hiszpania - 176 tysięcy wyzdrowiałych;

  Niemcy - 145 tysięcy wyzdrowiałych;

  Włochy – 105 tysięcy wyzdrowiałych;

  Turcja - 92 tysiące wyzdrowiałych.

 • 11:17

  Hiszpania: w ciągu doby na COVID-19 zmarły kolejne 123 osoby. Liczba ofiar śmiertelnych od początku pandemii wynosi 26 744 - podało ministerstwo zdrowia.

 • 11:00

 • 10:55

  Ukraina: w ciągu ostatniej doby wykryto 416 przypadków zakażenia koronawirusem, 17 osób chorych na COVID-19 zmarło - podał resort ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zakażonych wzrósł do 15648, a zgonów - do 408.

  Od poniedziałku w kraju złagodzona została część restrykcji, wprowadzonych w związku z epidemią COVID-19. Pozwolono m.in. na otwarcie parków, skwerów, stref relaksu, ogródków kawiarnianych i restauracyjnych, salonów piękności i fryzjerskich, bibliotek, muzeów, gabinetów stomatologicznych, psychologicznych, kancelarii notarialnych czy adwokackich, części sklepów. Dozwolone są także grupowe treningi sportowców. Zaznaczono, że po złagodzeniu ograniczeń wciąż konieczne będzie przestrzeganie szeregu warunków, związanych z pandemią. W Kijowie ograniczenia częściowo będą zniesione dopiero od wtorku.

  Nadal zamknięte są kina i teatry, uniwersytety, szkoły, metro, a z transportu publicznego mogą korzystać jedynie posiadacze specjalnych przepustek. Nie działa też transport między miastami i obwodami. Konieczne jest noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych oraz posiadanie dokumentu tożsamości.

 • 10:18

  Rosja: w ciągu ostatniej doby potwierdzono 11656 nowych przypadków koronawirusa. Łączna liczba zakażeń wzrosła do 221344, co oznacza, że Rosja znalazła się na trzecim miejscu na świecie - po USA i Hiszpanii - pod względem liczby wykrytych zachorowań.

  W ciągu minionych 24 godzin zmarły 94 osoby - podały władze. Tym samym liczba przypadków śmiertelnych od początku epidemii wzrosła w Rosji do 2009.

  Dane te ogłoszono w dniu, gdy w Moskwie ma odbyć się narada z udziałem prezydenta Władimira Putina na temat możliwego wydłużenia obowiązujących w Rosji do wtorku włącznie dni wolnych od pracy. Wcześniej Putin polecił przygotowanie stopniowego łagodzenia ograniczeń począwszy od 12 maja.

 • 9:31

  Węgry: w ciągu doby zmarło ośmioro chorych na COVID-19. Wykryto 21 nowych zakażeń koronawirusem, co jest liczbą najniższą od ponad dwóch tygodni - wynika z danych, opublikowanych na rządowej stronie poświęconej pandemii.

  Na COVID-19 zmarło dotąd 421 osób i stwierdzono w sumie 3284 zakażenia koronawirusem. Prawie 1000 osób uznano już za wyleczone. Obecnie w szpitalach leczone są 782 osoby, przy czym 42 podłączone są do respiratora. Na kwarantannie domowej przebywa prawie 11 tys. osób.

  W dalszym ciągu większość zakażeń (61 proc. niewyleczonych jeszcze przypadków) i zgonów (79 proc.) przypada na Budapeszt i okalający go komitat Pest.

 • 9:21

  Chiny: po ponad trzech miesiącach od zamknięcia w związku z pandemią COVID-19, szanghajski Disneyland został ponownie otwarty. W parku obowiązują jednak zaostrzone środki bezpieczeństwa epidemiologicznego.

 • 8:59

  Chiny: w związku z weekendowym wzrostem zakażeń, miasto Shulan w prowincji Jilin, na północnym wschodzie kraju, przejdzie w "tryb wojenny" - powiedział burmistrz tego ponad półmilionowego miasta Jin Hua.

  W niedzielę władze prowincji podniosły poziom zagrożenia koronawirusem dla Shulanu ze średniego na wysoki po tym, jak wykryto tam kilkanaście nowych przypadków zachorowań.

 • 8:24

  Stany Zjednoczone: wiceprezydent Mike Pence nie planuje poddać się kwarantannie, po tym jak u jego współpracowników potwierdzono obecność koronawirusa - podało biuro prasowe wiceprezydenta, dementując tym samym wcześniejsze pogłoski medialne. Jak dodano, Pence zamierza pojawić się w poniedziałek w Białym Domu.

 • 7:57

  Niemcy: 22 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby - poinformował Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych pandemii wzrosła do 7417. Odnotowano 357 nowych zakażeń SARS-CoV-2, co zwiększyło łączny bilans potwierdzonych infekcji do blisko 170 tysięcy.

  Wskaźnik reprodukcji koronawirusa w Niemczech wynosi aktualnie 1,13 - wynika z raportu, który RKI opublikował w niedzielę. Oznacza to, że jedna zakażona osoba zaraża więcej niż jedną osobę. Wskaźnik reprodukcji na początku maja utrzymywał się przez wiele dni w granicach 0,7 – 0,8. Instytut zaznaczył, że ze względu na wahania statystyczne trudno jeszcze ocenić, czy wzrost wskaźnika reprodukcji koronawirusa przełoży się na wzrost liczby nowych infekcji.

 • 7:22

 • 7:21

  Japonia: w ciągu doby potwierdzono 70 nowych przypadków zakażenia koronawirusem - podało ministerstwo zdrowia. Z powodu COVID-19 zmarło osiem kolejnych osób.

  Od początku pandemii w Japonii potwierdzono 16510 przypadków zakażenia i 634 ofiary śmiertelne. 712 infekcji i 13 zgonów powiązanych jest z wycieczkowcem Diamond Princess, który na początku roku zacumował w porcie w Jokohamie.

 • 7:05

  Ghana: w związku ze wzrostem liczby zakażeń, prezydent Nana Akufo-Addo podjął decyzję o przedłużeniu do końca miesiąca zakazu zgromadzeń publicznych. Zamknięte pozostaną także szkoły oraz granice kraju.

  W Ghanie odnotowano do tej pory 4263 przypadki zakażenia koronawirusem oraz 22 ofiary śmiertelne.

 • 6:58

  Tajlandia: w ciągu doby potwierdzono sześć nowych zakażeń koronawirusem. Od początku pandemii odnotowano w tym kraju 3015 przypadków infekcji.

 • 6:42

  Nowa Zelandia: w ramach luzowania obostrzeń od czwartku ponownie otwarte zostaną restauracje, kawiarnie, kina, centra handlowe, a także dozwolone zostaną podróże wewnątrzkrajowe - powiedziała premier Jacinda Ardern.

  Jak dodała, od 18 maja będą mogły zostać uruchomione szkoły, a od 21 maja bary. W nadchodzących dniach do 10 zostanie zwiększony limit osób biorących udział w spotkaniach.

 • 6:15

  Chiny: Narodowa Komisja Zdrowia Chin poinformowała o 17 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. To najwyższy dobowy przyrost od 28 kwietnia. Nie odnotowano ani jednego nowego zgonu.

  Siedem nowych przypadków zakażenia dotyczy osób, które przyjechały z zagranicy, natomiast 10 to infekcje lokalne. To drugi dzień z rzędu, gdy odwrócony jest trend z wcześniejszych dni, kiedy większość nowych przypadków zachorowań było "importowanych".

  Pięć nowych przypadków stwierdzono w Wuhanie, gdzie pod koniec zeszłego roku wybuchła epidemia COVID-19. W mieście tym nowe infekcje po raz ostatni stwierdzono w połowie marca. W sumie w całych Chinach kontynentalnych zakażonych jest 82 918 osób, zmarły 4633 osoby.

 • 5:41

  Włochy: teatry przygotowują się do wznowienia działalności po ponad dwóch miesiącach przerwy z powodu pandemii COVID-19. Eksperci zgadzają się na otwarcie teatrów w pierwszym tygodniu czerwca, ale pod warunkiem przestrzegania całej serii kroków prewencyjnych. To zaś, jak podkreślają media, byłoby zarówno trudne do spełnienia i kosztowne.

  Dlatego stowarzyszenia twórców i pracowników teatrów zaapelowały o pilne rozmowy z ministrem kultury Dario Franceschinim i specjalistami, by znaleźć inne rozwiązania, które byłyby do przyjęcia dla artystów i obsługi. Największe kontrowersje budzi zalecenie, aby aktorzy występowali w maseczkach.

  Sugestie ekspertów, dotyczące obowiązku noszenia maseczek, dotyczą także widzów. Ponadto zalecają oni, aby odległość między widzami była nie mniejsza niż metr, by przy wejściu mierzona była wszystkim temperatura, a po każdym spektaklu dezynfekowano salę. Kolejny wymóg to zakaz sprzedaży napojów i jedzenia.

 • 5:34

  Stany Zjednoczone: 776 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatnich 24 godzin w całym kraju - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. To najniższy dobowy przyrost zgonów od marca.

  Od początku epidemii w Stanach Zjednoczonych z powodu COVID-19 zmarły 79 522 osoby. Przez kilka ostatnich tygodni bilans dziennych przypadków śmiertelnych wahał się między 1000 a 2500. 776 zgonów, które odnotowano w ciągu minionej doby, to najniższy dobowy przyrost od marca. Od 1 kwietnia nie było w USA dnia z liczbą ofiar śmiertelnych mniejszą niż tysiąc.

 • 5:32

  Stany Zjednoczone: wiceprezydent Mike Pence poddał się kwarantannie po tym, jak u jego współpracowników wykryto zakażenie koronawirusem - poinformowała agencja AP. Dwa dni temu obecność SARS-Cov-2 stwierdzono u dwójki pracowników Białego Domu - sekretarz prasowej Pence'a Katie Miller i jej męża Stephena Millera.

  Agencja powołuje się na informacje jednego z urzędników Białego Domu, który przekazał, że Pence wielokrotnie już poddawał się testowi na obecność koronawirusa, po raz ostatni w niedzielę, i za każdym razem uzyskiwał wynik negatywny.

  Wiceprezydent USA zdecydował się jednak dochować wszelkich procedur, obowiązujących przy kontakcie z osobą zakażoną i zamierza pracować w domu.

Autor:ft,mart, pp/kab

Źródło: PAP, Reuters

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości