W tym roku Filmowa Stolica Lata obchodzi swoje 20-lecie. W ramach cyklu w 20 różnych miejscach odbędzie się blisko 150 darmowych projekcji. W programie znalazły się zarówno kinowe hity ostatnich lat, jak i ambitne filmy dla miłośników kina. Dodatkowo organizatorzy zapraszają na darmowy popcorn, lemoniadę i liczne konkursy. Na stronie Filmowa Stolica Lata można znaleźć mapę miejsc i program plenerowych seansów. Projekt odbywa się pod honorowym patronatem prezydenta Warszawy.
Pod Wspólnym Niebem
9 lipca rusza IV edycja Letniego Przeglądu Filmowego Pod Wspólnym Niebem. Pokazy będą odbywać się na dziedzińcu kamienicy, w której ma swoją siedzibę Centrum Myśli Jana Pawła II przy ul. Foksal 11, zawsze w środę o godz. 20.
Program przeglądu prezentuje kinematografię krajów, z których społeczności mieszkają w Warszawie: Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Armenii, Wietnamu i Indii. Szczegóły można znaleźć na stronie Centrum Myśli Jana Pawła II. Wszystkie pokazy są bezpłatne, a projekt współfinansuje miasto Warszawa.
Na dziedzińcu Teatru Komedia
Na Żoliborzu rozpoczyna się kolejny sezon plenerowych pokazów Halo, kino Tęcza. W tym roku, z powodu remontu w kinie przy ulicy Suzina, seanse będą się odbywać na dziedzińcu Teatru Komedia, w zielonym otoczeniu Parku im. Żołnierzy Żywiciela.
We wtorek, 1 lipca o godz. 21 organizatorzy zapraszają na specjalny rodzinny pokaz filmu "Lili" w reżyserii Sylwii Rosak, laureata Nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Young Docs 10+ podczas Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC 2025.
W programie tegorocznej edycji kina plenerowego znalazły się m.in. mistrzowskie kino Wojciecha Jerzego Hasa, klasyki polskiej komedii oraz filmowe perełki z zaprzyjaźnionych festiwali. Na wszystkie pokazy wstęp wolny.
Pokazy przed Kinoteką
Przez całe wakacje można oglądać filmy na największych plenerowych pokazach Przed Kinoteką. Seanse odbywają się we wtorki i czwartki, w czerwcu i lipcu rozpoczynają się o 21.30, natomiast w sierpniu i wrześniu o 20.30, czyli zaraz po zachodzie słońca.
Tego lata będzie można zobaczyć 42 filmy – żelazne klasyki i najlepsze nowości. Będą także setki leżaków, strefa z jedzeniem, dodatkowe atrakcje, nagrody od sponsorów i jeden wielki ekran. Po raz pierwszy, oprócz filmowych wieczorów organizatorzy zaplanowali silent disco. W przypadku złej pogody projekcje przenoszone są do sali w Kinotece. Wstęp jest bezpłatny.
Autorka/Autor: red.
Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa