25 osób zatrzymanych, ponad trzy tysiące mandatów. Pierwsza noc z godziną policyjną

TVN24 | Świat

Autor:
akr/dap
Źródło:
PAP

W nocy z soboty na niedzielę holenderska policja zatrzymała 25 osób, które odmówiły powrotu do domu podczas trwania godziny policyjnej lub dopuściły się przemocy. Wystawiono też 3600 mandatów.

Holenderski rząd zdecydował się na przyjęcie nowych restrykcji, które mają pomóc w walce z epidemią COVID-19. W kraju wprowadzona została, po raz pierwszy od II wojny światowej, godzina policyjna. Trwa ona w godzinach od 21.00 do 4.30. Ograniczenie weszło w życie w sobotę i ma obowiązywać co najmniej do 9 lutego.

Wyjątki obejmują nagłe przypadki medyczne oraz osoby, które muszą wykonywać na zewnątrz swoją pracę oraz wyprowadzać zwierzęta domowe. Naruszenie godziny policyjnej może zostać ukarane grzywną w wysokości 95 euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Policja zatrzymała 25 osób, wręczyła 3600 mandatów

Holenderska policja poinformowała, że w nocy z soboty na niedzielę zatrzymano 25 osób, które odmówiły powrotu do domu podczas trwania godziny policyjnej lub dopuściły się przemocy. Policja wystawiła też 3,6 tys. mandatów za nieprzestrzeganie godziny policyjnej.

W położonej na północy Holandii miejscowości Urk grupa młodych osób obrzuciła policję kamieniami i fajerwerkami, a także spaliła tymczasowy punkt wykonywania testów na obecność koronawirusa.

Na niedzielę planowany protest w Amsterdamie

Na niedzielę po południu w Amsterdamie planowany był protest przeciwko ograniczeniom wprowadzonym w związku z epidemią COVID-19.

Podczas poprzedniego takiego protestu 17 stycznia demonstranci starli się z policją konną. Zatrzymano 143 osoby. Teraz, by ułatwić pracę służbom bezpieczeństwa, burmistrz miasta Femke Halsema ogłosiła ten teren "strefą wysokiego ryzyka".

Holandia obawia się nowej mutacji koronawirusa

Z powodu epidemii COVID-19 i rozprzestrzeniania się nowej, pochodzącej z Wielkiej Brytanii mutacji koronawirusa cała Holandia objęta jest kwarantanną. Zamknięte są restauracje, zakłady usługowe, lokale rozrywkowe i sklepy z innymi niż najpotrzebniejsze towarami. Nauczanie w szkołach odbywa się zdalnie. Rząd zaleca pracę zdalną tam, gdzie tylko jest to możliwe, a także powstrzymywanie się od podróży po kraju i za granicę. W domach można przyjmować maksymalnie dwóch gości.

Ponad 70 zakażonych nową odmianą wirusa w Wielkiej Brytanii. "Są pod bardzo ścisłą obserwacją" >>>

W ostatnim tygodniu w Holandii notowano dziennie średnio 5,2 tys. nowych infekcji SARS-CoV-2 Umierało średnio 78 osób zakażonych - wynika z zestawienia agencji Reutera. Od początku epidemii w kraju potwierdzono ponad 944 tys. przypadków zakażenia koronawirusem, a 13,5 tys. osób zmarło.

Krajowe władze zdrowotne uważają, że nowe mutacje koronawirusa doprowadziłyby w przyszłym miesiącu do dużego przyrostu zakażeń, jeśli restrykcje nie zostałyby zaostrzone.

Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: