TVN24 | Świat

Po raz pierwszy od II wojny światowej wprowadzają godzinę policyjną

TVN24 | Świat

Autor:
akr/mtom,
kab
Źródło:
PAP

Holenderski rząd wprowadzi w całym kraju godzinę policyjną. Taka decyzja zapadła w tym kraju pierwszy raz od czasów II wojny światowej. Wniosek w tej sprawie został w czwartek zatwierdzony przez parlament. Wyjątkiem pozwalającym na wyjście z domu będzie między innymi nagły przypadek medyczny lub konieczność wykonania pracy na zewnątrz. Ograniczenie to potrwa co najmniej do 9 lutego.

W czwartek holenderski parlament przegłosował przyjęcie nowych restrykcji, które mają pomóc w walce z epidemią COVID-19. W kraju wprowadzona zostaje, po raz pierwszy od II wojny światowej, godzina policyjna.

W trakcie debaty partie reprezentujące polityczną większość poparły kompromisową propozycję rozpoczęcia godziny policyjnej od godziny 21 do 4.30. Ograniczenie to wejdzie w życie w najbliższy weekend i ma obowiązywać co najmniej do 9 lutego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Wyjątki będą obejmować nagłe przypadki medyczne oraz osoby, które muszą wykonywać na zewnątrz swoją pracę oraz wyprowadzać zwierzęta domowe. Naruszenie godziny policyjnej może zostać ukarane grzywną w wysokości 95 euro.

"To bardzo trudny krok, ale jesteśmy na rozdrożu"

W środę pełniący obowiązki premiera Holandii Mark Rutte poinformował na konferencji w Hadze, że w kraju od soboty będzie obowiązywać zakaz przylotów z Wielkiej Brytanii, RPA i państw Ameryki Południowej. Wszystko po to, aby maksymalnie ograniczyć w Holandii rozprzestrzenianie się nowych mutacji koronawirusa.

Przekazał wówczas także, że holenderski rząd zamierza wprowadzić w całym kraju godzinę policyjną. - To bardzo trudny krok, ale jesteśmy na rozdrożu – powiedział Rutte. - Wariant brytyjski (wirusa – red.) nie pozostawia nam alternatywy – dodał.

Mark Rutte pod koniec zeszłego tygodnia podał swój rząd do dymisji i obecnie pełni funkcję szefa rządu. Nowy gabinet zostanie wyłoniony po wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na 17 marca.

Holandia obawia się nowych mutacji koronawirusa

Od połowy grudnia w Holandii zamknięte są szkoły oraz sklepy z artykułami, które nie są niezbędne do codziennego życia. Rutte w zeszłym tygodniu zapowiadał, że obostrzenia te będą utrzymane do 9 lutego.

Dobowe przyrosty infekcji w Holandii stale maleją w ciągu ostatnich trzech tygodni, ale krajowe władze zdrowotne uważają, że nowe mutacje koronawirusa doprowadzą w przyszłym miesiącu do kolejnego dużego przyrostu zakażeń, jeśli restrykcje nie zostaną zaostrzone.

Autor:akr/mtom, kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości