Sejm zdecydował we wtorek po południu o uchyleniu immunitetu Antoniemu Macierewiczowi. Zagłosowało za tym 240 posłów, przeciw 190, wstrzymało się 9 posłów.
Wniosek poparły niemal w całości kluby Koalicji Obywatelskiej, PSL, Polski 2050 i Lewicy.
Większość klubu PiS było przeciw, ale 11 posłów nie głosowało, w tym prezes partii Jarosław Kaczyński, Adam Andruszkiewicz czy Sebastian Kaleta.
Spośród przedstawicieli Konfederacji pięciu posłów głosowało przeciw uchyleniu immunitetu, a reszta tego klubu wstrzymała się od głosu.
Antoni Macierewicz z uchylonym immunitetem. Na wniosek prokuratury
W poniedziałek Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych Sejmu RP na tajnym posiedzeniu rozpatrzyła wniosek prokuratury o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła PiS i byłego ministra obrony Antoniego Macierewicza.
Wniosek w sprawie wyrażenia zgody na pociągnięcie Macierewicza do odpowiedzialności karnej przekazał do Sejmu na początku lipca ówczesny minister sprawiedliwości i prokurator generalny Adam Bodnar. Poinformował, że prokurator zamierza postawić posłowi PiS zarzut, że jako szef podkomisji smoleńskiej ujawnił ściśle tajne informacje.
Autorka/Autor: mjz/kab
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP