Ponad 30 tysięcy zakażeń we Francji, najwyższy dobowy przyrost we Włoszech, częściowy "lockdown" w Holandii

Autor:
asty,
akr,
kab
Źródło:
PAP

Europejskie kraje odnotowują najwyższe dotychczasowe liczby zakażeń koronawirusem. We Francji wykryto ponad 30 tysięcy infekcji, w Wielkiej Brytanii blisko 19 tysięcy, a we Włoszech około dziewięciu. Kraje z zachodniej Europy zwiększają jednocześnie liczbę testów. W Wielkiej Brytanii wykonano około 300 tysięcy badań na obecność koronawirusa, a we Włoszech osiągnięto rekordowe 162 tysiące testów. 

W ciągu ostatniej doby we Francji wykryto 30 621 nowych infekcji koronawirusem - poinformowało w czwartek ministerstwo zdrowia. To największy dzienny wzrost od początku epidemii. W ciągu ostatniego tygodnia liczba nowych zakażeń trzy razy przekraczała 20 tysięcy, czyli poziom wcześniej nienotowany. Liczba wykrywanych infekcji rośnie od końca sierpnia i jest najwyższa w Europie.

Od północy z piątku na sobotę we Francji będzie obowiązywać stan zagrożenia epidemicznego. W największych miastach zostanie wprowadzona godzina policyjna, a liczba osób biorących udział w zgromadzeniach i prywatnych spotkaniach zostanie ograniczona do sześciu.

"O godzinie 21 wszyscy powinni być w domu" >>>

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Blisko 300 tysięcy testów dziennie w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii wykryto 18 980 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i zarejestrowano 138 kolejnych zgonów z powodu COVID-19 - poinformował w czwartek po południu brytyjski rząd. Liczba stwierdzonych zakażeń jest o 744 niższa od tej ze środy, która była najwyższą od początku epidemii, jeśli chodzi o nowe infekcje.

Liczba zgonów jest wyższa o jeden od tej z bilansu środowego. Całkowity bilans ofiar śmiertelnych epidemii wynosi obecnie 43 293, z czego 38 404 osoby zmarły w Anglii, 2585 - w Szkocji, 1698 - w Walii, a 606 - w Irlandii Północnej.

CZYTAJ TAKŻE: Londyn wchodzi na drugi poziom obostrzeń >>>

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 295 tysięcy testów na obecność SARS-CoV-2, co jest drugim najwyższym wynikiem dotychczas. Od początku epidemii takich badań było już 26,3 miliona. Obecne możliwości brytyjskich laboratoriów to 345 tysięcy testów na dobę.

Wyraźne wzrosty zakażeń we wspólnotach autonomicznych

Jak wynika z komunikatu hiszpańskiego ministerstwa zdrowia, w ciągu ostatnich 24 godzin w kraju potwierdzono 13 318 nowych infekcji, a łączna liczba przypadków wynosi ponad 921 tysięcy. Zanotowano wyraźne wzrosty zachorowań na COVID-19 we wspólnotach autonomicznych Nawarry, Katalonii, Madrytu oraz Kastylii i Leonu.

Ministerstwo zdrowia sprecyzowało, że w dalszym ciągu utrzymuje się również wysoka dynamika zgonów. Pomiędzy środą a czwartkiem przybyło ich 140, a łączna liczba ofiar pandemii w Hiszpanii sięga już 33,5 tysiąca.

CZYTAJ WIĘCEJ: Tylko cztery powody, by móc wyjść z domu. Nowe restrykcje w kilku regionach Hiszpanii >>>

Najwyższy bilans zakażeń we Włoszech

83 osoby zakażone koronawirusem zmarły ostatniej doby we Włoszech, potwierdzono też nową najwyższą od początku epidemii liczbę 8804 zakażeń - poinformował w czwartek resort zdrowia w Rzymie. Liczba zgonów w porównaniu ze środą wzrosła prawie dwukrotnie.

W ciągu jednego dnia wykonano rekordową liczbę ponad 162 tysięcy testów. Bilans zmarłych od początku epidemii wynosi 36 372. W szpitalach przebywa około 5800 chorych na COVID-19, w tym 586 na oddziałach intensywnej terapii. Przybyło 47 następnych pacjentów pod respiratorami.

Obecnie zakażonych w kraju jest co najmniej 99 tysięcy osób. Najwięcej w Lombardii, Kampanii i w Piemoncie. W Toskanii wykryto w ciągu doby ponad 580 infekcji. Władze Sycylii ogłosiły, że szykują na wyspie 600 dodatkowych miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie jest ich tam 300. Zapewniono zarazem, że obecnie nie ma w regionie sytuacji kryzysowej.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Holandia w stanie "częściowego lockdownu"

W Holandii po raz kolejny odnotowano najwyższą dobową liczbę zakażeń koronawirusem: 7791 - wynika z danych przekazanych w czwartek przez Narodowy Instytut Zdrowia (RIVM). W kraju obowiązują nowe ograniczenia, które rząd określił jako "częściowy lockdown".

Władze postanowiły zamknąć bary i restauracje, dopuszczając możliwość brania jedzenia na wynos czy dostarczania go do domu. Zakazano również sprzedaży alkoholu po godzinie 20. W ramach dodatkowych środków zdecydowano, że w każdym domu będzie można przyjąć nie więcej niż trzech gości dziennie.

Podróże środkami transportu publicznego powinny zostać ograniczone do niezbędnych przejazdów. Wprowadzono obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych dla osób od 13. roku życia, ograniczono zgromadzenia publiczne do maksymalnie 30 osób i zawieszono sporty zespołowe dla osób powyżej 18 lat. Nowe ograniczenia mają obowiązywać przez dwa tygodnie.

Największy dobowy przyrost w Niemczech

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zarejestrowano 7334 nowe zakażenia koronawirusem - poinformował w piątek berliński Instytut im. Roberta Kocha (RKI). To największy dobowy przyrost od początku pandemii w tym kraju. Dobowy bilans mówi także o śmierci kolejnych 24 osób. W sumie od początku pandemii w Niemczech potwierdzono 348 557 przypadków koronawirusa, zmarły 9734 osoby.

Największy wzrost nowych przypadków zakażenia notowany jest obecnie w Berlinie, Bremie i Hamburgu. Wyższe od średniej liczby zakażeń są także w Nadrenii Północnej-Westfalii, Bawarii i Hesji.

W ostatnich tygodniach w Niemczech liczba infekcji gwałtownie rośnie. W tej sytuacji władze zdecydowały się wprowadzić nowe restrykcje, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Obostrzenia dotyczą miast i regionów, gdzie nowych infekcji jest najwięcej.

CZYTAJ WIĘCEJ: Merkel: to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii >>>

Autor:asty, akr, kab

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości