TVN24 | Świat

Merkel: to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii

TVN24 | Świat

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP
Niemcy rozszerzają obostrzenia
TVN24Niemcy rozszerzają obostrzenia

W niemieckich miastach i regionach o dużej liczbie zakażeń koronawirusem panować będą jednolite zasady - uzgodniła w środę po ośmiu godzinach narady kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych. Zaostrzenie środków w walce z pandemią ma związek z rosnącą liczbą infekcji.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie gwałtownym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w kraju. - Musimy to zatrzymać. W przeciwnym razie nic dobrego z tego nie wyniknie - powiedziała po naradzie z szefami rządów krajów związkowych RFN. - Jestem przekonana, że to, co teraz zrobimy, zdecyduje o tym, jak wyjdziemy z tej pandemii - podkreśliła Angela Merkel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Nowe przepisy obejmują rozszerzenie wymogu noszenia maseczek, ograniczenie liczby gości na prywatnych uroczystościach, ograniczenia kontaktów w miejscach publicznych oraz ograniczenia działalności lokali gastronomicznych. Nowe ograniczenia kontaktów w rejonach o częstości występowania tygodniowej zapadalności na koronawirusa powyżej 50 zakażeń na 100 000 mieszkańców oznaczają, że w miejscach publicznych może się spotykać maksymalnie dziesięć osób. Tak jest już obecnie w przypadku Berlina.

Jeśli nowe środki nie powstrzymają wzrostu zakażeń, zgromadzenia będą ograniczone nawet do pięciu osób lub członków dwóch gospodarstw domowych. Od poziomu 35 nowych infekcji na 100 tysięcy mieszkańców w regionach dotkniętych infekcjami będzie obowiązywał wymóg dotyczący posiadania maseczek. W regionach, w których zapadalność przekroczy próg 50 nowych infekcji na 100 tysięcy, będzie wprowadzana godzina policyjna od 23.

KORONAWIRUS – NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE >>>

Podczas narady nie znaleziono jednolitego rozwiązania dla budzącego kontrowersje zakazu zakwaterowania osób z obszarów zagrożonych, wprowadzonego w niektórych krajach związkowych. To "część decyzji, z której nie jestem jeszcze w pełni usatysfakcjonowana" - powiedziała kanclerz Merkel po negocjacjach. Jednak do obywateli skierowano "pilne wezwanie" do "powstrzymania się od niepotrzebnych podróży". Zakaz zakwaterowania ma teraz być sprawdzany pod kątem skuteczności do 8 listopada. Następnie według kanclerz Merkel zostanie ponownie omówiony.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości