Same szczepienia nie pozwolą nam zapobiec skutkom działania wariantu omikron, bo nie ma już czasu na uzupełnienie wciąż istniejących luk - zwraca uwagę Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób. Podkreśla, że omikron może zdominować Europę już na początku przyszłego roku. "Istnieje pilna potrzeba podjęcia zdecydowanych działań" - apeluje.
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło w środę, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, iż nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na COVID-19.
Zdaniem ECDC w obliczu rozwoju omikronu niezbędne są "pilne działania, ponieważ same szczepionki nie wystarczą" do walki z tym wirusem. - W obecnej sytuacji same szczepienia nie pozwolą nam zapobiec skutkom działania wariantu omikron, ponieważ nie ma czasu na uzupełnienie wciąż istniejących luk w szczepieniach - tłumaczyła dyrektor ECDC Andrea Ammon na nagraniu wideo.
ECDC wspomniało także o dawkach przypominających szczepionki (tak zwanej trzeciej dawce). Oceniono, że zwiększają one ochronę przed poważnymi skutkami zakażenia wariantem delta koronawirusa, "a wstępne oceny sugerują również, że mogą zwiększyć ochronę przed omikronem".
>> "Szczepienia wywołują dwa rodzaje odporności"
ECDC podniosło również ocenę zagrożeń związanych z nowym wariantem dla zdrowia publicznego o jeden stopień, do "bardzo wysokiego", zalecając szereg środków, w tym powrót do zdalnej pracy i zwiększoną ostrożność pod koniec roku podczas uroczystości świątecznych i noworocznych.
OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO
Według Europejskiego Centrum jest "bardzo prawdopodobne", że nowy wariant spowoduje hospitalizacje i zgony w liczbach większych od tych, które pojawiały się w dotychczasowych prognozach dotyczących dominującego obecnie na świecie wariantu delta.
Obostrzenia i zalecenia epidemiczne priorytetem
Aby utrzymać "możliwe do opanowania" obciążenie systemów opieki zdrowotnej, ECDC po raz kolejny wezwało do "szybkiego przywrócenia i wzmocnienia" tak zwanych "niefarmaceutycznych" środków walki z COVID-19, czyli szeroko pojętych obostrzeń społecznych.
>> Ekspert: liczba mutacji w omikronie jest rekordowa, ale warto znać skalę tych mutacji
Priorytetowe w tym zakresie, jak ocenia ECDC, jest używanie maseczek, zdalna praca, unikanie przeludnionych miejsc i transportu publicznego, pozostawanie w domu podczas choroby, wentylacja pomieszczeń i utrzymywanie wysokiego poziomu higieny osobistej. Ważnym narzędziem jest także śledzenie kontaktów oraz testowanie nawet w sytuacji, gdy przeszło się pełen cykl szczepienia.
"Istnieje pilna potrzeba podjęcia zdecydowanych działań w celu ograniczenia transmisji, złagodzenia dużego obciążenia systemów opieki zdrowotnej i ochrony najsłabszych w nadchodzących miesiącach" - alarmuje ECDC.
We wtorek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegała, że wariant omikron rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widziano przy żadnym innym poprzednim wariancie koronawirusa. - Rzeczywistość jest taka, że wariant ten prawdopodobnie można byłoby znaleźć w większości krajów świata, mimo że nie został tam jeszcze wykryty - zwracał uwagę dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef WHO o omikronie: rozprzestrzenia się w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie
Autorka/Autor: akw/kg
Źródło: PAP