Koronawirus na świecie. WHO: sześć państw afrykańskich otrzyma technologię do produkcji szczepionek

Źródło:
PAP

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w piątek, że sześć państw afrykańskich otrzyma technologię potrzebną do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 typu mRNA. - To jest najlepszym sposobem na rozwiązanie kryzysów sanitarnych i uniwersalne zarządzanie opieką zdrowotną - uważa dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Sześć państw afrykańskich - Egipt, Kenia, Nigeria, RPA, Senegal i Tunezja - otrzyma technologię potrzebną do produkcji szczepionek przeciw COVID-19 typu mRNA - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) w piątek podczas 6. szczytu Unia Europejska – Unia Afrykańska w Brukseli.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Transfer technologii ma pomóc państwom o niskich i średnich dochodach w produkcji szczepionek mRNA zgodnie z międzynarodowymi standardami i na większa skalę - wyjaśniła agencja Reutera. Technologia ta jest używana przy produkcji preparatów przeciw COVID-19 m.in. koncernów Pfizer/BioNTech i Moderna - przypomniała agencja.

Na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zwrócił uwagę, ze pandemia COVID-19 obnażyła to, jak niebezpieczne i ograniczające możliwości reagowania jest uzależnienie od kilku przedsiębiorstw w kwestii zaopatrzenia w globalne dobra publiczne.

- Długo i średniofalowo najlepszym sposobem na rozwiązanie kryzysów sanitarnych i uniwersalne zarządzanie opieką zdrowotną jest znaczne zwiększenie możliwości produkcji potrzebnych wyrobów do ochrony zdrowia przez wszystkie regiony - powiedział szef WHO.

Apele o udostępnienie szczepionek w lokalnych centrach produkcji

Tego samego dnia prezydent RPA Cyril Ramaphosa zaapelował, by szczepionki przeciw COVID-19 w ramach programu COVAX i Globalnego Sojuszu na rzecz Szczepionek i Szczepień (GAVI) były dostępne w lokalnych centrach produkcji.

W podobnym tonie wypowiedział się także prezydent Senegalu Macky Sall. - Naszym celem jest, by 60 procent szczepionek podawanych w Afryce (...) było tam produkowanych - powiedział.

Celem programu COVAX jest sprawiedliwa dystrybucja szczepionek na świecie i dostarczanie ich do krajów rozwijających się. COVAX jest współprowadzony przez WHO i GAVI.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP