TVN24 | Świat

"Strażnicy" w społecznościach, dystans na spotkaniach, możliwe kary. Korea Południowa prezentuje zalecenia

TVN24 | Świat

Autor:
mart/kab
Źródło:
PAP

Władze Korei Południowej ogłosiły projekt wytycznych "kwarantanny w życiu codziennym". Zaleca się w nim między innymi zwiększoną troskę o higienę oraz wyznaczenie osób odpowiedzialnych za prewencję w każdej instytucji. Projekt ma być kolejnym etapem walki z epidemią COVID-19.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Model "kwarantanny w życiu codziennym" ma umożliwić mieszkańcom Korei Południowej działalność gospodarczą i kontakty społeczne przy zachowaniu ostrożności. Ma zostać wprowadzony po rozluźnieniu zasad obecnej, bardziej rygorystycznej, kampanii dystansowania społecznego, która została niedawno przedłużona do 5 maja.

W środę służby medyczne Korei Południowej zgłosiły 11 nowych przypadków koronawirusa. Jest to czwarty dzień z rzędu, gdy liczba nowych infekcji utrzymuje się poniżej 15. Władze przestrzegają jednak przed osłabieniem czujności i możliwością wystąpienia drugiej fali zachorowań.

Czytaj więcej w raporcie tvn24.pl: Koronawirus - najważniejsze informacje.

Osoby dbające o prewencję, zasady pozostawania w domu i spotkań

Zgodnie z projektem wytycznych każda społeczność, taka jak szkoła, placówka firmowa czy grupa hobbystyczna, powinna wyznaczyć osobę odpowiedzialną za stosowanie środków prewencji epidemicznej. Osoba ta będzie współpracować ze służbami medycznymi i na bieżąco monitorować stan zdrowia członków danej społeczności – podała agencja prasowa Yonhap.

Szczegółowe wytyczne dla poszczególnych rodzajów instytucji, od muzeów po restauracje, będą stopniowo ogłaszane od piątku – poinformowały władze.

Przedstawione w ubiegłym tygodniu wytyczne "kwarantanny w życiu codziennym" dla osób prywatnych zalecają mieszkańcom, którzy czują się chorzy, aby pozostawali w domach przez trzy lub cztery dni. Uczestnicy spotkań nie powinni zbliżać się do siebie na odległość mniejszą niż wyciągniętego ramienia. Zalecono również częste mycie rąk przez co najmniej 30 sekund.

Możliwe wprowadzenie kar

Urzędnicy zdecydowali się na ogłoszenie tych wytycznych już teraz, aby wypracować co do nich konsensus społeczny. - Te prewencyjne wytyczne prawdopodobnie wywołają więcej kontrowersji, niż sądziliśmy. Niektóre elementy, takie jak sprawy związane z czasem i kosztami, muszą być potwierdzone po dyskusji społecznej - powiedział rzecznik ministerstwa zdrowia Son Jung Rae.

Infolinia działa całodobowo

Wytyczne mają zostać potwierdzone po weryfikacji specjalnego komitetu ds. "kwarantanny w życiu codziennym", złożonego z ekspertów medycznych, urzędników i przedstawicieli grup obywatelskich. Władze podkreślają, że będą to jedynie zalecenia, choć nie wyklucza się wprowadzenia kar za nieprzestrzeganie wytycznych w niektórych kluczowych instytucjach – podał Yonhap.

Łącznie w Korei Południowej potwierdzono do środy 10 694 zakażenia koronawirusem, a 237 osób zmarło.

Autor:mart/kab

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości