Komisja Europejska poinformowała w czwartek o zawarciu przez Unię Europejską umowy na 55 tysięcy dawek potencjalnego nowego leku na COVID-19. Preparat opracowany został przez amerykańskiego producenta Regeneron i szwajcarską firmę farmaceutyczną Roche. Jest to pierwszy unijny kontrakt na lek tego typu.
Porozumienie z Roche zostało osiągnięte w kwietniu, ale szczegóły umowy nie zostały wówczas podane do wiadomości publicznej - przypomniała agencja Reutera. Rzecznik Komisji Europejskiej powiedział w czwartek, że Unia Europejska w umowie zapewniła dostawy 55 tysięcy dawek leku. Roche odmówił komentarza na temat liczby dawek, ale podał, że umowa obejmuje 37 krajów europejskich, w tym Wielką Brytanię i inne kraje spoza UE.
Jedynym innym lekiem przeciw COVID-19 zakupionym przez UE jest przeciwwirusowy remdesiwir firmy Gilead. Preparat firm Regeneron i Roche jest pierwszym lekiem opartym na przeciwciałach monoklonalnych, którego dostawy zapewniła sobie Wspólnota. Przeciwciała te naśladują naturalne przeciwciała wytwarzane przez organizm człowieka w celu zwalczania infekcji.
Lek dostępny po zatwierdzeniu przez EMA
Kraje europejskie będą mogły kupić lek Roche i Regeneronu po jego zatwierdzeniu przez Europejską Agencję Leków (EMA) lub krajowe organy regulacyjne. Jak wynika z unijnych dokumentów, autoryzacja preparatu w Unii Europejskiej spodziewana jest między sierpniem i październikiem tego roku. EMA nie wyznaczyła dokładnej daty ewentualnego zatwierdzenia leku, ponieważ firmy muszą najpierw formalnie złożyć wniosek o warunkowe zezwolenie.
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że po podpisaniu umów na miliardy dawek szczepionek przeciw COVID-19 Unia Europejska próbuje teraz zbudować portfolio leków, które mogłyby być skuteczne w walce z chorobą.
Źródło: PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock