Trybunał Konstytucyjny Bośni i Hercegowiny uznał w środę, że ograniczenia w swobodzie przemieszczania się, wprowadzone w związku z pandemią COVID-19, są niezgodne z konstytucją kraju oraz z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Władze jednej z dwóch części federalnego państwa są zobowiązane do anulowania zakazu w ciągu następnych pięciu dni.
Skargę złożyła grupa mieszkańców autonomicznej bośniacko-chorwackiej części Bośni i Hercegowiny. Trybunał orzekł, że obowiązujący w całej Bośni i Hercegowinie, na razie do końca kwietnia, zakaz przebywania na wolnym powietrzu osób w wieku powyżej 65 i poniżej 18 lat, narusza prawo obywateli do swobodnego przemieszczania się, co gwarantuje im również Europejska Konwencja Praw Człowieka.
Pięć dni na anulowanie zakazu
Trybunał Konstytucyjny polecił autonomicznemu rządowi i obronie cywilnej bośniacko-chorwackiej części państwa, by w ciągu pięciu dni anulowały ogłoszony pod koniec marca zakaz. Potwierdził przy tym zasadność innych zarządzonych restrykcji, w tym ograniczenia kontaktów międzyludzkich.
Szef wspomnianej służby Fahrudin Solak zadeklarował uznanie tego orzeczenia, zaznaczając, że jest ono ostateczne i wiążące.
Do Trybunału zwrócili się tylko mieszkańcy federacji bośniacko-chorwackiej, choć zaskarżony zakaz rozciąga się także na będącą drugą autonomiczną częścią państwa Republikę Serbską. Środki zastosowane w Bośni i Hercegowinie, podobnie jak w innych krajach, wywołały poważne szkody gospodarcze.
Koronawirus w Bośni i Hercegowinie
W Bośni i Hercegowinie zarejestrowano dotąd 1368 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarły 53 osoby.
Źródło: PAP