Bośnia i Hercegowina

Bośnia i Hercegowina

Przewodniczący Prezydium Bośni i Hercegowiny Żeljko Komszić wezwał w piątek francuskiego ambasadora w Sarajewie Guillaume'a Roussona w związku z wypowiedzią prezydenta Emmanuela Macrona, który mówił o powrotach dżihadystów do Bośni i Hercegowiny i nazwał ten kraj "bombą zegarową".

Dwóch skazanych za gwałty popełnione podczas wojny w Bośni i Hercegowinie w latach 90. XX w. dobrowolnie wypłaciło odszkodowania swojej ofierze - poinformował portal Balkan Insight. To pierwszy taki przypadek w historii kraju.

Szef dyplomacji Serbii Ivica Daczić potępił w poniedziałek Kosowo i Albanię, które zbojkotowały regionalną konferencję w Sarajewie. Daczić zarzucił Prisztinie i Tiranie, że koordynują swą politykę zagraniczną, by ostatecznie stworzyć wspólne państwo.

W piątek papież Franciszek spotkał się z przewodniczącym Prezydium Bośni i Hercegowiny (pełniącego funkcję prezydenta) Miloradem Dodikiem. Rozmawiali między innymi o potrzebie pojednania i przezwyciężenia podziałów. Papież apelował o dialog i pokój w kraju, w którym nieustannie trwają napięcia.

Premier Mateusz Morawiecki z powodu choroby odwołał piątkową wizytę w Bośni i Hercegowinie - poinformował dziennikarzy szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Jak przekazało później Centrum Informacyjne Rządu, szefem delegacji został w związku z tym minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Były komendant Srebrenicy Naser Orić został w piątek ostatecznie uniewinniony przez sąd apelacyjny w Sarajewie. Oskarżony był on o popełnienie zbrodni wojennych na Serbach w wojnie w Bośni i Hercegowinie w latach 1992-1995. Decyzja sądu wywołała zdecydowany sprzeciw serbskich władz.