Nie chcą brać ślubu ani mieć dzieci. Wskazali dwa powody

Źródło:
CNN, Korea Herald, GUS, tvn24.pl
Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku (wideo archiwalne)
Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/3
Korea Południowa zmienia sposób liczenia wieku (wideo archiwalne)Reuters Archive

Tylko 36,4 procent młodych osób z Korei Południowej pozytywnie postrzega instytucję małżeństwa - wynika z nowego rządowego raportu. Wpływ na to ma mieć między innymi "brak wystarczającej ilości pieniędzy" i "poczucie, że małżeństwo nie jest czymś koniecznym". W ubiegłym roku w liczącej ponad 51 milionów mieszkańców Korei Południowej zawarto tylko 192 tys. małżeństw.

Współczynnik dzietności Korei Południowej jest najniższy na świecie. Z opublikowanych na początku tego roku danych Koreańskiego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2022 roku na kobietę przypadało średnio 0,78 urodzeń. Nowy raport koreańskiego odpowiednika GUS wskazuje, że mała liczba urodzeń idzie w parze z negatywnym postrzeganiem instytucji małżeństwa przez młodych Koreańczyków.

W badaniach ankietowych przeprowadzonych wśród osób w wieku od 19. do 34. roku życia tylko 36,4 proc. respondentów wskazało, że pozytywnie postrzega małżeństwo. Dziesięć lat wcześniej małżeństwo pozytywnie postrzegało 56,5 proc. młodych osób - przekazał we wtorek portal CNN, dodając, że "brak wystarczającej ilości pieniędzy" i "poczucie, że małżeństwo nie jest czymś koniecznym" to główne powody takiego stanu rzeczy, wymieniane przez respondentów.

ZOBACZ TEŻ: Nowożeńcy dostaną nagrodę pieniężną, jeśli panna młoda ma mniej niż 25 lat

Koreańczycy nie chcą stawać na ślubnym kobiercu

Wśród osób pozytywnie oceniających małżeństwo jest więcej mężczyzn niż kobiet. Tylko 28 proc. kobiet oceniło pozytywnie sformalizowany związek. Według portalu amerykańskiej stacji może to wynikać między innymi z obaw o własne bezpieczeństwo. W 2019 wiele wiele Koreanek powiedziało CNN, że obawia się randkować po doniesieniach o przestępstwach seksualnych, przypadkach podglądania i nagrywania kobiet w garderobach i z powodu dyskryminacji ze względu na płeć.

Edukacja w Korei Południowej (zdjęcie ilustracyjne)kim hyun u/Shutterstock

Ponadto według Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) część kobiet stoi przed wyborem małżeństwa lub pracy, ponieważ "wychodząc za mąż, mogą być zmuszone do pójścia na kompromis w kwestii kariery lub edukacji, zwłaszcza biorąc pod uwagę zakorzenione normy dotyczące płci i trudności z ponownym podjęciem pracy po urodzeniu dziecka".

ZOBACZ TEŻ: W tym kraju jest ponad 400 "stref bez dzieci". Ludzie "mają silną koncepcję przestrzeni osobistej"

Ile małżeństw zawarto w Polsce w 2022 roku

Jak wskazują dane Koreańskiego Urzędu Statystycznego, w 2022 roku w liczącej 51,7 miliona mieszkańców Korei Południowej zawarto 192 tys. małżeństw, najmniej od 1970 roku, kiedy władze zaczęły zbierać te dane - informował w marcu 2023 roku "Korea Herald". W 2022 roku w Polsce zawarto 155 tys. małżeństw, z czego 51 proc. wyznaniowych, a 49 proc. wyłącznie w urzędach stanu cywilnego - wynika z danych GUS. W porównaniu z danymi spisu z 2011 r. wyraźnie obniżyła się liczba małżeństw (zarówno z dziećmi, jak i bez dzieci) – w 2021 r. było ich ok. 7 mln 312 tys., czyli ponad 72 proc. ogółu rodzin (w 2011 r. było to 8 mln 153 tys. 200, czyli 74,3 proc. ogółu rodzin).

Małżeństwa i rozwody w Polsce według danych GUSPAP

ZOBACZ TEŻ: Chiny naciskają na dzietność. Reuters: władze dzwonią do kobiet i pytają, kiedy zajdą w ciążę

Autorka/Autor:wac//az

Źródło: CNN, Korea Herald, GUS, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock