Nowożeńcy dostaną nagrodę pieniężną, jeśli panna młoda ma mniej niż 25 lat

Źródło:
Reuters, Global Times, Insider
Chiny. Masowe śluby podczas Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu w Harbinie w 2016 roku
Chiny. Masowe śluby podczas Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu w Harbinie w 2016 rokuReuters Archive
wideo 2/3
Chiny. Masowe śluby podczas Międzynarodowego Festiwalu Śniegu i Lodu w Harbinie w 2016 rokuReuters Archive

Pary zawierające związek małżeński w chińskim okręgu Changshan otrzymają od jego władz prezent w postaci nagrody pieniężnej. Jest jednak jeden warunek - pieniądze otrzymają tylko małżeństwa, w których kobieta ma 25 lat lub mniej. To nie jedyne korzyści, na jakie mogą liczyć tamtejsi małżonkowie.

Władze okręgu Changshan w prowincji Zhejiang na wschodzie Chin zaoferują nowożeńcom nagrodę pieniężną w wysokości tysiąca juanów (około 550 zł). Prezentu nie otrzymają jednak wszystkie młode pary, ale tylko te, w których kobieta ma 25 lat lub mniej. Musi być to także ich pierwsze małżeństwo.

ZOBACZ TEŻ: Chiny naciskają na dzietność. Reuters: władze dzwonią do kobiet i pytają, kiedy zajdą w ciążę

Nagroda pieniężna dla nowożeńców

Informację o pieniędzach dla młodych małżeństw urzędnicy przekazali 24 sierpnia. Wyjaśniono, że takie jednorazowe dotacje mają na celu "promowanie małżeństw i rodzenia dzieci w odpowiednim wieku". Oprócz tego ogłoszono, że władze okręgu w różnych formach zapewnią pomoc pieniężną dla rodzin z dziećmi w ramach polityki zmniejszania obciążeń finansowych, z którymi się zmagają.

Za urodzenie drugiego dziecka w Changshan będzie przysługiwać 5 tys. juanów rocznie (ok. 2750 zł), a za trzecie dziecko 10 tys. juanów (ok. 5500 zł), aż do ukończenia przez nie trzech lat. Małżeństwa mają też otrzymywać dotacje na opiekę nad dziećmi - 500 juanów na jedno dziecko (ok. 273 zł), tysiąc na dwójkę (ok. 550 zł) i dwa tysiące na trójkę dzieci (ok. 1100 zł). Ale to nie jedyne benefity, na jakie mogą liczyć małżeństwa w tym regionie. Zaoferowany ma być także bezpłatny transport publiczny dla rodzin, w których co najmniej dwójka dzieci ma mniej niż 16 lat.

Spadek populacji w Chinach

Chiny zmagają się ze spadającym wskaźnikiem urodzeń i w 2022 roku po raz pierwszy od 60 lat odnotowały spadek populacji. W związku z tym rządzący starają się podejmować środki, które zachęcą młodych do posiadania dzieci. W kraju spada także liczba zawieranych małżeństw, co dodatkowo pogłębia kryzys dzietności. W zeszłym roku zawarto ich rekordowo mało - 6,8 miliona. W Chinach związek małżeński jest dozwolony od 22. roku życia w przypadku mężczyzn i 20. roku w przypadku kobiet.

ZOBACZ TEŻ: Rodzice sprzedali 16-letnią córkę mężczyźnie, który chciał się z nią ożenić. Dziewczyna uciekła

Autorka/Autor:pb//az

Źródło: Reuters, Global Times, Insider

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock