Korea Północna wystrzeliła dwie rakiety balistyczne. KCNA: symulowany atak nuklearny

Źródło:
PAP, Reuters

Japońskie ministerstwo obrony oraz armia Korei Południowej poinformowały w środę, że Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne, które przeleciały około 360 kilometrów i wpadły do morza. Północnokoreańska agencja państwowa potwierdziła te informacje i przekazała, że był to "symulowany taktyczny atak nuklearny".

Korea Północna potwierdziła w czwartek rano czasu lokalnego, że wystrzeliła dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu. Pjongjang stwierdził, że był to "symulowany taktyczny atak nuklearny" w odpowiedzi na manewry USA i Korei Południowej – podała północnokoreańska agencja państwowa KCNA.

Pociski te "wystrzelono w środę w ramach symulacji taktycznego ataku nuklearnego, mającego na celu całkowite zniszczenie głównych ośrodków dowodzenia i baz lotniczych po drugiej stronie granicy, w Korei Południowej" - napisała KCNA.

Korea Północna testuje nową brońKCNA

"Jednostka rakietowa wystrzeliła dwie taktyczne rakiety balistyczne w kierunku północno-wschodnim i prawidłowo przeprowadziła swoją misję uderzenia nuklearnego" - dodała północnokoreańska agencja.

Północnokoreańskie próby rakietowe

Japońskie ministerstwo obrony oraz armia Korei Południowej poinformowały w środę, że Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne, które przeleciały około 360 kilometrów i wpadły do morza.

Próba północnokoreańskich rakiet nastąpiła kilka godzin po tym, gdy Stany Zjednoczone wysłały bombowce B-1B na ćwiczenia lotnicze z armiami Japonii i Korei Południowej. USA i dwa państwa azjatyckie kończą w czwartek 11-dniowe ćwiczenia wojskowe, które potępiły północnokoreańskie władze.

Sekretarz gabinetu rządu Japonii: przechwyci rakiety, jeśli przelecą nad naszym terytorium

Po wystrzeleniu rakiet biuro prezydenta Korei Południowej zwołało spotkanie dotyczącek kwestii bezpieczeństwa - podał Reuters.

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział dziennikarzom, że "te zachowania stanowią zagrożenie dla pokoju i stabilności nie tylko naszego kraju, ale regionu oraz społeczności międzynarodowej i nie mogą być tolerowane".

Główny sekretarz gabinetu rządu Japonii Hirokazu Matsuno poinformował, że Japonia przechwyci rakiety Korei Północnej, jeśli przelecą nad jej terytorium.

Autorka/Autor:asty,js / prpb

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: KCNA