Japonię "zatopić", USA obrócić "w popiół i ciemność". Korea grozi swoją nową bronią


Korea Północna zagroziła, że użyje broni jądrowej, by "zatopić" Japonię, a USA obrócić w "popiół i ciemność". Ma to być odwet za poparcie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i sankcji wobec reżimu w Pjongjangu za ostatnią próbę nuklearną.

"Cztery wyspy archipelagu (Wysp Japońskich - red.) powinny zostać zatopione przez bombę nuklearną dżucze. Nie potrzebujemy, żeby Japonia dłużej istniała w naszym pobliżu" - oświadczył komitet zajmujący się relacjami zewnętrznymi Korei Północnej. Jego komunikat przekazała oficjalna północnokoreańska agencja prasowa KCNA. "Zredukujmy kontynentalne Stany Zjednoczone do popiołów i ciemności" - napisano również w oświadczeniu, w którym wezwano do "zmobilizowania wszystkich środków odwetowych". Wezwano również do likwidacji Rady Bezpieczeństwa ONZ, którą określono jako "narzędzie zła", składające się ze "skorumpowanych" krajów, działających na rozkaz Stanów Zjednoczonych. Komitet oświadczył również, że Japonia "tańczy, jak jej zagrają" Stany Zjednoczone oraz, że nigdy nie zostanie jej przebaczone to, iż w sposób poważny nie przeprosiła za "zbrodnie przeciwko naszemu narodowi". Nawiązano tu najpewniej do japońskiej agresji na Półwysep Koreański w pierwszej połowie XX wieku. Koreę Południową komitet nazwał "zdrajcami i psami" USA.

"Zwiększa regionalne napięcie"

- To oświadczenie jest niezwykle prowokacyjne. To coś, co znacząco zwiększa regionalne napięcie i jest absolutnie nie do przyjęcia - powiedział na konferencji prasowej szef gabinetu japońskiego premiera Yoshihide Suga.

Dżucze to ideologia wprowadzona przez Kim Ir Sena, dziadka obecnego przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una. Jest to północnokoreańska wersja marksizmu-leninizmu, podkreślająca samodzielność i suwerenność, zwłaszcza w polityce wewnętrznej i zagranicznej, obronności i gospodarce. Słowa "dżucze" używa się na określenie wielu rzeczy, choćby kalendarza, który w Korei Północnej za rok 0 przyjmuje 1912, czyli rok urodzin Kim Ir Sena.

W związku z przeprowadzeniem trzeciego września przez północnokoreański reżim szóstej już próby nuklearnej, a wcześniej prób z międzykontynentalnymi pociskami balistycznymi (ICBM), w ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła jednomyślnie w poniedziałek rezolucję o nałożeniu dodatkowych sankcji na Koreę Północną. Nowe restrykcje przewidują m.in. wprowadzenie limitu na dostawy ropy naftowej do Korei Płn., całkowite embargo na eksport gazu ziemnego do Korei Płn. i zakaz importu północnokoreańskich wyrobów tekstylnych.

Schemat działania broni termojądrowej | tvn24.pl, Wikipedia

Autor: mk\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA 2.0 | Mark Fahey

Tagi:
Raporty: