Konflikt Rosja-Ukraina. Generał Christopher Donahue, który jako ostatni żołnierz USA opuścił Afganistan, przyleciał do Polski

Źródło:
Reuters, TVN24
Kolejny samolot US Air Force wylądował na lotnisku w Jasionce
Kolejny samolot US Air Force wylądował na lotnisku w JasionceTVN24
wideo 2/21
Kolejny samolot US Air Force wylądował na lotnisku w JasionceTVN24

W Polsce pojawiają się kolejni żołnierze USA, którzy mają wesprzeć wschodnią flankę NATO. Reuters poinformował, że do naszego kraju przyleciał już między innymi generał Christopher Donahue. To wojskowy, który jako ostatni opuścił Kabul podczas wycofywania się z Afganistanu amerykańskich sił. Na niedzielę zaplanowano przylot głównych sił ze Stanów Zjednoczonych.

W sobotę rano na lotnisku Jasionka wylądował jeden niewielki samolot z amerykańskimi żołnierzami z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, którzy zostali tu skierowani, by wzmocnić wschodnią flankę NATO w sytuacji ryzyka rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Był to Beechcraft C-12 Huron, z którego wysiadło kilku żołnierzy, którzy natychmiast wsiedli do podstawionych samochodów i odjechali. Major Przemysław Lipczyński z 18 Dywizji Zmechanizowanej przekazał, że samolotem przyleciały osoby z grupy przygotowawczej oraz część dowództwa żołnierzy, którzy będą w Polsce stacjonować.

Agencja Reuters podała zaś, że amerykańska armia potwierdziła, iż do Polski przybył ​​dowódca 82. Dywizji Powietrznodesantowej, generał Christopher Donahue. Był on ostatnim żołnierzem USA, który wyleciał z Kabulu na koniec procesu wycofywania amerykańskich wojsk z Afganistanu późnym latem 2021 roku.

Nie jest jasne, czy generał znalazł się właśnie na pokładzie wspomnianego samolotu, który lądował na Jasionce w sobotę rano.

"Widmo wojny. Dramat w Ukrainie" - oglądaj w TVN24 GO >>>

Jako ostatni amerykański żołnierz opuścił Afganistan. Teraz generał Donahue jest w Polsce

O przybyciu do Polski gen. Donahue poinformował również na Twitterze korespondent FOX News Lucas Y. Tomlinson.

Już w poprzednich dniach w Polce pojawiały się amerykańskie siły. W czwartek przybyła grupa przygotowawcza. W piątek lądowały kolejne samoloty z żołnierzami. Informował o tym szef MON Mariusz Błaszczak.

Major Lipczyński przekazał zaś, że loty z głównymi siłami USA zaplanowany jest na niedzielę na godzinę 11.30.

Autorka/Autor:akr//rzw

Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: army.mil

Tagi:
Raporty: