Konflikt Rosja-Ukraina. Brytyjskie i czeskie służby ostrzegają przed cyberatakami

Źródło:
PAP

W związku z napiętą sytuacją wokół Ukrainy, Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa wzywa firmy do sprawdzenia swoich zabezpieczeń komputerowych. Również czeski Krajowy Urząd ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informatycznego (NUKIB) ostrzega, że Republika Czeska jest zagrożona cyberatakami.

Brytyjskie Narodowe Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) wezwało w piątek firmy do sprawdzenia swoich zabezpieczeń komputerowych z powodu obaw o możliwość nowych rosyjskich ataków cybernetycznych związanych z napiętą sytuacją wokół Ukrainy.

"Chociaż nie jesteśmy świadomi żadnych konkretnych zagrożeń cybernetycznych dla brytyjskich firm w związku z wydarzeniami na Ukrainie, uważnie monitorujemy sytuację" - oświadczył Paul Chichester, dyrektor ds. operacyjnych w NCSC.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Bardzo ważne jest, aby firmy postępowały zgodnie z wytycznymi, by zapewnić sobie odporność. Na przestrzeni kilku lat zaobserwowaliśmy schemat wrogiego zachowania Rosji w cyberprzestrzeni" – dodał.

Wskazał on, że znamiona takich działań nosi cyberatak na ponad 70 ukraińskich stron rządowych, do którego doszło 14 stycznia. Eksperci z NCSC pomagają ukraińskim władzom w ustaleniu, kto jest odpowiedzialny za przeprowadzenie tego ataku.

"Choć rząd nie przypisuje nikomu odpowiedzialności za ostatnie incydenty cybernetyczne na Ukrainie, NCSC pilnie je bada. Incydenty o tym charakterze są podobne do wzorca rosyjskiego zachowania widzianego wcześniej w poprzednich sytuacjach" - dodał.

NCSC ostrzega przed cyberatakami

W ostatnich tygodniach NCSC ostrzegło już operatorów krytycznej infrastruktury, takiej jak dostawy energii, wody, sieci transportowe i telekomunikacyjne, placówki służby zdrowia, przed konkretnymi słabymi punktami, o których wiadomo, że są wykorzystywane przez rosyjskich hakerów. W oparciu o doświadczenia z Ukrainy, NCSC uważa, że najbardziej narażone na atak mogą być sieci energetyczne i transportowe.

Brytyjskie i czeskie służby ostrzegają przed cyberatakamiShutterstock

Obawy, że Wielka Brytania również może paść ofiarą rosyjskiego cyberataku wynikają z faktu, iż aktywnie udziela ona wsparcia władzom w Kijowie - zarówno dyplomatycznego, jak i w postaci przekazywanego sprzętu wojskowego i uzbrojenia.

Czeskie służby ostrzegają przed cyberatakami

Również czeski Krajowy Urząd ds. Cyberbezpieczeństwa i Bezpieczeństwa Informatycznego (NUKIB) ostrzega, że Republika Czeska jest zagrożona cyberatakami w związku z sytuacją wokół Ukrainy.

Według NUKIB celem ataków mogą być także dane strategicznych instytucji państwa lub krytycznej infrastruktury informatycznej. Urząd podkreśla, że napięcia związane z sytuacją w Europie Wschodniej nasilają się w cyberprzestrzeni i rośnie ryzyko cyberataków na Czechy.

Zdaniem ekspertów cyberszpiegostwem zajmują się nie tylko grupy wspierane przez państwa, ale także grupy przestępcze, wykorzystujące szkodliwe oprogramowanie ransomware. Takie programy blokują dostęp do systemu informatycznego, dzięki czemu cyberprzestępcy mogą żądać okupu za jego uruchomienie.

NUKIB zalecił administratorom systemów zwiększenie ostrożności, zmianę haseł dostępu, wykonywanie kopii zapasowych, kontrolowanie stron WWW pod kątem ewentualnie pojawiających się zmian oraz informowanie użytkowników o zagrożeniu.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock