"Cały Bliski Wschód stanie w ogniu"

Świat


Każda wojna z Iranem dotknie cały Bliski Wschód - ostrzegł przywódca libańskiego Hezbollahu Hasan Nasrallah. - Cały region Bliskiego Wschodu stanie w ogniu - oświadczył w wystąpieniu telewizyjnym. Podkreślił jednak, że jest mało prawdopodobne, by USA i ich sojusznicy wszczęli wojnę z Teheranem, gdyż zapłaciliby za nią wysoką cenę.

- Prezydent USA Donald Trump, jego administracja i służby wywiadowcze doskonale wiedzą, że wojna z Iranem nie ograniczy się jedynie do granic tego kraju. (...) Cały region Bliskiego Wschodu stanie w ogniu - oświadczył w piątek Nasrallah w wystąpieniu telewizyjnym.

Nasrallah ostro skrytykował także amerykański plan zakończenia konfliktu izraelsko-palestyńskiego, przygotowanego przez doradcę prezydenta USA Donalda Trumpa, prywatnie jego zięcia, Jareda Kushnera.

- Naszym moralnym i religijnym obowiązkiem jest przeciwstawić się temu planowi, który już został odrzucony przez Palestyńczyków - powiedział przywódca Hezbollahu. - To pusta umowa, zbrodnia historyczna - podkreślił Nasrallah.

Utworzony na początku lat 80. XX wieku i finansowany przez Iran Hezbollah jest traktowany przez USA jako organizacja terrorystyczna. Ruch ten prowadził kilka wojen z Izrealem na południu Libanu. Wspiera także militarnie syryjski reżim Baszara el-Asada.

Sojusze na Bliskim WschodziePAP

Napięcie między Iranem a USA

W ostatnich tygodniach znacząco wzrosło napięcie w regionie Zatoki Perskiej z powodu sporu między USA i Iranem. USA zwiększyły swoją obecność wojskową w regionie, powołując się na bliżej niesprecyzowane zagrożenie ze strony Iranu. Oskarżyły też Iran o atak sabotażowy na cztery tankowce oraz wystrzelenie rakiety, która wylądowała w centrum Bagdadu, niedaleko amerykańskiej ambasady.

W zeszłym roku USA wypowiedziały umowę nuklearną zawartą w 2015 roku przez światowe mocarstwa z Iranem i od tego czasu wzmagają presję gospodarczą na ten kraj, aby wymóc na władzach w Teheranie rezygnację z programu nuklearnego oraz z podsycania konfliktów w regionie.

Iran w maju podjął decyzję by również wycofać się z niektórych zobowiązań umowy nuklearnej. Prezydent Hasan Rowhani ostrzegł 8 maja, że jeśli w ciągu 60 dni nie zostaną wypracowane nowe warunki umowy, Teheran wznowi produkcję wysoko wzbogaconego uranu.

Irański program nuklearnyPAP/Reuters

Autor: ft//now / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: