TVN24 | Świat

Kolumbijski trybunał konstytucyjny zdepenalizował aborcję do 24. tygodnia ciąży

TVN24 | Świat

Autor:
asty/kg
Źródło:
Reuters

Sędziowie kolumbijskiego trybunału konstytucyjnego zagłosowali w poniedziałek za depenalizacją aborcji do 24. tygodnia ciąży. Orzeczenie to jest zwycięstwem grup walczących o prawo do aborcji, które złożyły pozew o usunięcie zabiegu z kodeksu karnego.

Po decyzji trybunału konstytucyjnego Kolumbia jest kolejnym krajem Ameryki Łacińskiej, w którym dochodzi od liberalizacji przepisów aborcyjnych. Wcześniej za dekryminalizacją aborcji opowiedziano się m.in. w Meksyku.

OGLĄDAJ W INTERNECIE W TVN24 GO

W Kolumbii aborcja została częściowo zalegalizowana w 2006 roku – była możliwa do przeprowadzenia w przypadku gwałtu, ciężkiej wady płodu lub ze względu na zdrowie kobiety.

Depenalizacja aborcji w Kolumbii

W związku z poniedziałkowym orzeczeniem kobiety nie będą ścigane za przeprowadzenie aborcji do 24. tygodnia ciąży. Po 24. tygodniu ciąży przerwanie ciąży będzie możliwe tylko pod trzema warunkami. "Aborcja będzie karalna tylko wtedy, gdy zostanie przeprowadzona po 24. tygodniu ciąży, ale termin ten nie będzie dotyczył trzech warunków określonych w orzeczeniu C-355 z 2006 roku" – przekazał trybunał w oświadczeniu.

Decyzja kolumbijskiego trybunału konstytucyjnego okazała się wielkim sukcesem zrzeszenia Causa Justa, które od września 2020 roku wzywało do depenalizacji aborcji i zwracało uwagę, że około 90 procent aborcji w kraju odbywa się potajemnie, a w związku z tym w niekontrolowanych, niebezpiecznych warunkach.

Autor:asty/kg

Źródło: Reuters

Pozostałe wiadomości