Kerry przyleciał do Moskwy. Z Putinem nie widział się od siedmiu miesięcy


Sekretarz stanu USA John Kerry około północy wylądował w Moskwie, gdzie spotyka się z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem, a potem z prezydentem Władimirem Putinem. Kerry poleciał do Rosji z Paryża, gdzie omawiał z europejskimi liderami sytuację w Syrii i strategię walki z tzw. Państwem Islamskim.

Walka z terroryzmem to szersze zadanie niż kwestia uregulowania kryzysu w Syrii - powiedział we wtorek w Moskwie szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, rozpoczynając rozmowy z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym.

W tym kontekście wymienił m.in. sytuację w Libii, aktywność tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Iraku, a także "przejawy terroryzmu" w Jemenie i Afganistanie. Kerry podkreślił, że jest z korzyścią dla świata, kiedy wielkie mocarstwa są zgodne w podejściu do poważnych kryzysów. - Nawet kiedy są między nami różnice, jesteśmy w stanie skutecznie zajmować się konkretnymi sprawami. Mam nadzieję, że dziś będziemy mogli znaleźć jakąś płaszczyznę porozumienia - powiedział.

Kerry - jak relacjonuje agencja TASS - powiedział też, iż USA i Rosja są zgodne, że Państwo Islamskie jest wspólnym zagrożeniem.

Spotkanie z Putinem po 7 miesiącach

Szefowie dyplomacji obu krajów mają po rozmowach spotkać się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

- We wtorek prezydent spotka się z sekretarzem stanu Kerrym i ministrem spraw zagranicznych Ławrowem, który poinformuje prezydenta o dotychczasowym przebiegu rozmów - powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Po raz ostatni Kerry i Putin spotkali się w maju w Soczi.

Tematem sytuacja w Syrii

Służby prasowe Kerry'ego informowały, że głównym celem podróży sekretarza do Moskwy mają być rozmowy na temat kryzysu syryjskiego oraz walka z Państwem Islamskim. - Będą rozmawiać o trwających wysiłkach na rzecz transformacji politycznej w Syrii i jednoczesnych wysiłkach, aby osłabić i zniszczyć IS - informował wówczas jego rzecznik Mark Toner. W poniedziałek Kerry wziął udział w Paryżu w rozmowach o rozwiązaniu kryzysu syryjskiego, a w niedzielę był w Rzymie na rozmowach o rozwiązaniu konfliktu w Libii, w których również uczestniczył Ławrow.

Prócz konfliktu w Syrii rozmowy Ławrowa i Kerry'ego mają dotyczyć również kryzysu ukraińskiego. Ławrow powiedział na początku rozmów, iż chce poruszyć kwestię, "jak USA mogą przyczynić się do uregulowania" tego kryzysu. Dodał, że "ze względu na stopień wpływu Waszyngtonu na Kijów" byłoby to "wielką pomocą" dla czterostronnych rozmów w ramach formatu normandzkiego.

[object Object]
Wielu Syryjczyków wymaga pilnej pomocy humanitarnejReuters
wideo 2/22

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP, Voice of America, TASS

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości