Ekspert OSW o słabnącej pozycji Rosji w kontekście napięć na Kaukazie i Azji Centralnej

Źródło:
PAP

Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Strachota ocenił, że wybuch walk między Armenią i Azerbejdżanem oraz starcia na granicy kirgisko-tadżyckiej pokazują, że na obrzeżach byłego Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich słabnie pozycja Rosji jako siły konserwującej porządek postsowiecki.

Te napięcia na obrzeżach dawnego "imperium", między byłymi republikami Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich nie są nowe - to przejaw starych dzielących je konfliktów. Odnowiły się jednak w jakościowo nowej sytuacji. Ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich Krzysztof Strachota jest przekonany, że obecna eskalacja ma związek z prowadzoną przez Rosję wojną w Ukrainie. Jego zdaniem można podejrzewać, że odbywa się "testowanie granic", do których porządek postsowiecki, gwarantowany dotąd przez Moskwę, dałoby się "skorygować na poziomie poszczególnych państw".

- Z tym testem Rosja bardzo słabo sobie radzi - ocenił Strachota, kierownik zespołu Turcji, Kaukazu i Azji Centralnej w OSW. Jak ocenił, Rosja "nie jest w stanie zapobiegać kryzysom i reagować na nie w sposób znaczący i wiążący dla tych, którzy te kryzysy generują". Stwarza to jego zdaniem "przestrzeń dla graczy zewnętrznych", którzy próbują angażować się w te konflikty, stać się mediatorem czy elementem stabilizującym, a więc "wejść w rolę, którą do tej pory próbowała odgrywać Rosja".

Władimir Putin obserwuje ćwiczenia Wostok 2022MIKHAEL KLIMENTYEV/KREMLIN.RU/EPA/PAP

Strachota: Chiny powinny odgrywać rolę w Azji Centralnej, ale na razie mają problemy gdzie indziej

W Azji Centralnej, do której zaliczanych jest pięć dawnych republik ZSRS (Kazachstan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan i Uzbekistan) kandydatem do zastąpienia Moskwy jest Pekin. Jak ocenił Strachota, to Chiny "strategicznie i długofalowo powinny tę rolę odgrywać". Na razie jednak nie są na to gotowe, bo "mają problemy gdzie indziej, to przede wszystkim Tajwan jest dla nich problemem".

Co prawda, Chiny niedawno wysłały sygnał poparcia dla krajów Azji Centralnej, głównie Kazachstanu, gdy Xi Jinping powiedział, że Pekin opowiada się za stabilnością, integralnością terytorialną i suwerennością tych państw. Słowa te ekspert OSW ocenił jako "wzmocnienie tych krajów wobec presji czy roszczeń ze strony rosyjskiej". Jednak - zastrzegł - w trakcie kirgisko-tadżyckiego konfliktu granicznego "Chiny nie zaistniały jako aktywny i sprawczy uczestnik tej rozgrywki".

"Kirgistan i Tadżykistan domyślają się, jakie jest stanowisko Chin, na pewno jest ono niepublicznie komunikowane i wpłynęło na to, że doszło do wyciszenia walk, ale Chiny nie były tutaj czynnikiem sprawczym. Nie są one jeszcze gotowe, aby wejść w rolę stabilizatora, aktywnie rozgrywającego w Azji Centralnej. Nie są zdolne, aby natychmiast zastąpić Rosję w tych funkcjach, które do tej pory ona pełniła" - powiedział Strachota. Tak więc - podsumował - w Azji Centralnej "wciąż najsilniejsza pozostaje Rosja, ale jest ona zajęta gdzie indziej i nie ma środków, sposobu, pomysłu na to, co należy robić".

Ekspert: Turcja pokazała, że nie ogląda się na interesy rosyjskie

Tymczasem na Kaukazie od dłuższego czasu "wchodzić w buty" rosyjskie próbuje Turcja - zwrócił uwagę ekspert OSW. Jak przypomniał, przed dwoma laty z jej wsparciem Azerbejdżan narzucił Ormianom konflikt militarny - kolejną odsłonę walk o Górski Karabach. Wcześniej Rosja działała odstraszająco na tych graczy, zwłaszcza z zewnątrz, którzy podejmowaliby takie próby. A we wrześniu tego roku w czasie walk azersko-ormiańskich, w których Azerbejdżan zajął fragmenty terytorium Armenii, "Turcja pokazała, że absolutnie 'firmuje' politykę Azerbejdżanu, nie ogląda się na interesy rosyjskie, jest gotowa wspierać sytuację, w której Armenia, sojusznik rosyjski, jest bezkarnie atakowana przez Azerbejdżan" - podkreślił Strachota.

Od dwóch lat aktywnie działa w kwestii konfliktu ormiańsko-azerskiego dyplomacja unijna. Po ostatnim wybuchu walk Armenię odwiedziła szefowa Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi. Jest to "sygnałem, że Stany Zjednoczone podjęły próbę aktywnej mediacji między Armenią i Azerbejdżanem, zamierzają być regulatorem w kwestiach bezpieczeństwa, czyli wchodzą tę w rolę, do której aspirowała przez ostatnie dekady Rosja" - dodał ekspert OSW.

Prognozy eksperta OSW 

Nowy kontekst, w którym w Azji Centralnej i na Kaukazie wracają stare napięcia, budzi obawy, że będzie to region bardziej niespokojny. - Ryzyko wybuchania lokalnych konfliktów, ale też napięć wewnętrznych w poszczególnych państwach jest dzisiaj większe niż rok temu - ocenił ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich.

Zwrócił uwagę, że grozi to pewnymi konsekwencjami również dla samej Rosji: uderza w jej pozycję, "osłabia jej autorytet na obszarze postsowieckim i jej wiarygodność w polityce globalnej". Było to - zdaniem eksperta OSW - widoczne na wrześniowym szczycie Szanghajskiej Organizacji Współpracy, gdzie "autorytet Rosji, jej pozycja, wypadły dosyć blado".

- Otwartą kwestią jest, do jakiego stopnia poczucie, że Rosja traci panowanie nad swoim, nazwijmy to, imperium, będzie generowało napięcia w samej Rosji. W polityce międzynarodowej kwestia wizerunku, autorytetu odgrywa dużą rolę. Siła, domniemana atrakcyjność, domniemana zdolność odstraszania odgrywa bardzo dużą rolę w kreowaniu postaw poszczególnych państw. Ma też ważną rolę w wymiarze politycznym: każdy system autorytarny opiera się na autorytecie i jeżeli przywódca traci autorytet, to uderza to także w podstawy jego władzy we własnym kraju - podsumował Krzysztof Strachota.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: