Podczas biegania spotkała cztery niedźwiedzie, jeden ruszył do ataku. "Pamiętam, jak mną rzucał"

Źródło:
Today.com, NBC News, tvn24.pl
"Niedźwiedź ma podobny odruch jak pies"
"Niedźwiedź ma podobny odruch jak pies"TVN24
wideo 2/3
"Niedźwiedź ma podobny odruch jak pies"TVN24

Ponad 30 szwów założono 24-letniej Vanessie Chaput z Kanady, która pod koniec czerwca została zaatakowana przez niedźwiedzia grizli. Kobieta natknęła się na zwierzę podczas wieczornego joggingu. W rozmowie z portalem Today.com opowiedziała o szczegółach niebezpiecznego spotkania.

- Znalazłam się w złym miejscu i w złym czasie – ocenia Vanessa Chaput, odnosząc się do ataku niedźwiedzia, jakiego niedawno padła ofiarą. W poniedziałkowej rozmowie z portalem Today.com 24-latka podała, że doszło do niego 30 czerwca, w godzinach wieczornych. Kobieta poszła wówczas pobiegać ze swoim owczarkiem niemieckim. Znajdowała się w okolicy pola kampingowego Pine Lake Campground w Ontario, gdy nagle zobaczyła przed sobą trzy niedźwiedzie.

- Jako pierwszego zauważyłam samca, który mnie zaatakował. Około trzy metry od niego stały dwa kolejne, mniejsze niedźwiedzie. Za mną był też czwarty mniejszy niedźwiedź, którego (początkowo - red.) nie zauważyłam - opisuje Chaput. 24-latka dodaje, że na widok zwierząt zaczęła się delikatnie wycofywać. Jej pies zerwał się jednak i zaczął przeganiać dwa mniejsze niedźwiedzie. Wtedy największy osobnik ruszył na kobietę.

ZOBACZ TEŻ: Jechał rowerem, grizli "natychmiast powalił go na ziemię"

Ofiara niedźwiedzia opisuje atak

- Czujesz się jak szmaciana lalka i nie możesz nic zrobić - ocenia kobieta, wspominając atak. - Pamiętam, jak niedźwiedź mną rzucał - dodaje. Opowiadając o zajściu, 24-latka przypomina sobie, jak starała się w jego trakcie "przejść w tryb przetrwania". - Pomyślałam, że nie jestem gotowa zostawić córki i męża - mówi. Zgodnie z jej relacją atak trwał około pięciu minut. Zakończył się, gdy niedźwiedź nagle puścił jej głowę i uciekł. Chaput spekuluje, że tym, co mogło go odstraszyć, był trzask pękającej spinki do włosów, jaką miała na głowie bądź dźwięk łamanych pod nią gałęzi.

Gdy zwierzę się oddaliło, kobieta skryła się za drzewem. Po chwili niedźwiedź ponownie ruszył w jej stronę. - Nie sądziłam, że wytrzymam kolejny atak – przyznaje 24-latka. Ku jej uldze, osobnik nie dobiegł jednak do niej po raz drugi. Zamiast tego uderzył łapą w ziemię i zawrócił. A ponieważ udał się w stronę, z której dobiegało szczekanie owczarka niemieckiego Chaput, to psu kobieta przypisuje uratowanie życia. Po odczekaniu kolejnej chwili 24-latka oddaliła się z miejsca zdarzenia i wezwała pomoc. Trafiła do szpitala, gdzie założono jej ponad 30 szwów. Lekarze zdiagnozowali też u niej złamanie ramienia.

Pies kobiety nie odniósł żadnych obrażeń. Pobliskie pole kempingowe zostało czasowo ewakuowane. Służby zidentyfikowały trzy niedźwiedzie, które napotkała kobieta. Dwa z nich zostały uśpione. Poszukiwania czwartego trwają.

Jak uniknąć spotkania z niedźwiedziem

W Polsce niedźwiedzie występują między innymi w Tatrach i Bieszczadach. Zgodnie z zasadami przygotowanymi przez leśników z Lasów Państwowych przy współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie, Wydziałem Środowiska i Rolnictwa PUW oraz Wojewódzkim Inspektoratem Weterynarii, przed wyruszeniem w góry należy sprawdzić, czy ze względu na niedźwiedzie nie są zamknięte szlaki. Na terenach, gdzie występują niedźwiedzie, warto pamiętać również o kilku zasadach:

  • Unikaj przebywania w rejonie wystąpienia niedźwiedzi po zmroku;
  • Nie wchodź w gęste zarośla, gdzie możesz nie zauważyć niedźwiedzia;
  • Pakuj szczelnie jedzenie, żeby jego zapach nie przyciągnął niedźwiedzia.

Spotkanie z niedźwiedziem - jak się zachować

Kiedy napotkamy w lesie niedźwiedzia, należy zachować dużą ostrożność. Oto zasady, o których należy zapamiętać:

  • Oddal się cicho i spokojnie. Nie uciekaj, aby niedźwiedź nie potraktował cię jak zdobycz. Nie wchodź też na drzewo, ponieważ niedźwiedź robi to znacznie lepiej;
  • Jeśli natrafisz na młode, wycofaj się szczególnie ostrożnie. W pobliżu może być samica, która w ich obronie może być bardzo niebezpieczna;
  • Nie karm niedźwiedzi, nie zostawiaj resztek jedzenia czy opakowań, które mogą je zainteresować. Niedźwiedzie szczególnie niebezpieczne są podczas żerowania;
  • Nie podchodź do nich, żeby zrobić zdjęcie czy nagrać film. Błysk flesza czy świecenie latarką mogą je rozdrażnić;
  • Jeśli staniesz oko w oko z niedźwiedziem, delikatnie rozepnij pas biodrowy plecaka, aby móc go zrzucić - to może zainteresować drapieżnika. Nie wykonuj jednak gwałtownych ruchów i kontroluj jego zachowanie. Nie patrz mu w oczy;
  • Szczególnie niebezpiecznie jest, kiedy niedźwiedź cię obserwuje i ma położone do tyłu uszy. Wtedy zachowaj szczególną ostrożność, nie wykonuj gwałtownych ruchów, wycofuj się bardzo powoli;
  • Jeżeli niedźwiedź nie straci zainteresowania tobą, delikatnie połóż się na ziemi, podkurcz nogi, osłoń rękoma szyję i twarz. W większości przypadków zostawi cię w spokoju, w najgorszym razie - powinien najwyżej podrapać.
Mapa występowania niedźwiedzia brunatnego w Europie"Distribution of large carnivores in Europe 2012 - 2016: Distribution maps for Brown bear, Eurasian lynx, Grey wolf, and Wolverine"

ZOBACZ TEŻ: 19-latka zginęła na karpackim szlaku. Podwojono liczbę niedźwiedzi do odstrzału

Autorka/Autor:jdw//am

Źródło: Today.com, NBC News, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock