TVN24 | Świat

Chcą zrzucić do oceanu ponad milion ton radioaktywnej wody. "Sprawa nieunikniona"

TVN24 | Świat

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Japoński rząd podjął decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jest ona przefiltrowana, ale wciąż radioaktywna. Proces ten ma się rozpocząć za około dwa lata. Swój sprzeciw przeciwko planowi władz w Tokio wyraziły Chiny, Korea Południowa oraz japońscy rybacy.

Plan został zatwierdzony na wtorkowym posiedzeniu rządu w Tokio. Woda z Fukushimy ma być najpierw rozcieńczona, by spełniać międzynarodowe standardy, a następnie za około dwa lata ma się rozpocząć proces uwalniania jej do morza – przekazała publiczna japońska stacja NHK.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

- Usunięcie oczyszczonej wody jest sprawą nieuniknioną w procesie likwidacji elektrowni Fukushima Daiichi – powiedział na posiedzeniu szef rządu Yoshihide Suga. Zapewnił, że standardy bezpieczeństwa zostaną spełnione "z dużym marginesem", a władze podejmą "stanowcze kroki, by uniknąć szkód dla reputacji" kraju.

Sprzeciw Korei Południowej

"Głębokie ubolewanie" z powodu decyzji japońskiego rządu wyraziły we wtorek władze Korei Południowej., która od dawna sprzeciwiała się planom uwolnienia skażonej wody do oceanu. - W jasny sposób przekażemy japońskiemu rządowi protest naszego społeczeństwa. Zażądamy od Japonii konkretnych środków, by zapewnić bezpieczeństwo naszych obywateli i uniknąć zniszczeń środowiska morskiego – powiedział przedstawiciel południowokoreańskiego rządu Ku Jun Czeol.

Obawy w związku z japońskim planem wyrażały też władze Chin. Nacjonalistyczny chiński dziennik "Global Times" ocenił we wtorek, że spuszczenie wody z Fukushimy niesie "możliwość wielowiekowych zniszczeń oceanu", a państwa regionu mogą pozwać za to Japonię do międzynarodowych trybunałów.

Przeciwko uwolnieniu ok. 1,25 mln ton wody z Fukushimy do morza opowiadali się też japońscy rybacy, którzy podnosili obawy, że konsumenci nie będą chcieli kupować owoców morza złowionych na okolicznych obszarach.

Japońska agencja prasowa Kyodo podkreśla, że plan zyskał aprobatę Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi ocenił, że plan jest poprawny z naukowego punktu widzenia i wpisuje się w standardy przemysłu atomowego na świecie.

Coraz mniej miejsca w zbiornikach z radioaktywną wodą

Woda z Fukushimy została przefiltrowana przy użyciu zaawansowanych technologii, co pozwoliło usunąć z niej większość radioaktywnych izotopów. Jednego z nich, trytu, nie da się jednak pozbyć, dlatego woda składowana jest obecnie w zbiornikach. Zgodnie z prognozami przepełnią się one latem 2022 roku.

Według japońskich mediów przed wypuszczeniem do oceanu woda z Fukushimy zostanie dodatkowo rozcieńczona, by stężenie trytu było 40 razy niższe niż przewidziane w krajowych standardach i mniej więcej siedem razy niższe niż norma Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dla wody pitnej.

Katastrofa w Fukushimie

W marcu 2011 roku silne trzęsienie ziemi i gigantyczna fala tsunami doprowadziły do awarii systemów chłodzenia i przetopienia się prętów paliwowych w elektrowni w Fukushimie. Była to najpoważniejsza katastrofa nuklearna od czasu awarii w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 roku.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP