Amerykański samolot wojskowy runął do Oceanu Spokojnego. Wyłowiono ciało jednej ofiary

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Kyodo, tvn24.pl
Przemiennopłaty V-22 Osprey. Nagranie archiwalne
Przemiennopłaty V-22 Osprey. Nagranie archiwalne
Reuters
Przemiennopłaty V-22 Osprey. Nagranie archiwalneReuters

Amerykański samolot wojskowy V-22 Osprey rozbił się w pobliżu wyspy Yakushima - poinformowała japońska straż przybrzeżna. Na pokładzie było sześć osób (japońskie służby początkowo informowały, że było ich osiem). Zginęła co najmniej jedna z nich.

Do katastrofy zmiennowirnikowca V-22 Osprey doszło około 14.47 czasu lokalnego (6.47 w Polsce). Japoński nadawca MBC - którego cytuje Reuters - opisał, że mieszkańcy widzieli ogień wydobywający się z lewego silnika, zanim samolot spadł do Oceanu Spokojnego.

Japońscy dziennikarze podają, że samolot opuścił bazę lotniczą piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych Iwakuni w prefekturze Yamaguchi i kierował się do amerykańskiej bazy lotniczej Kadena w prefekturze Okinawa. Do wypadku miało dojść przy dobrej pogodzie - niebo, jak podaje NHK, było bezchmurne, a prędkość wiatru wynosiła niecałe 7 km/h. Nie obowiązywały żadne ostrzeżenia meteorologiczne.

Rzecznik straży przybrzeżnej Japonii przekazał, że znaleziono rozbity wrak samolotu, a obok niego było coś, co wyglądało na łódź ratunkową. W pobliżu wyłowiono też ciało jednej osoby, która zginęła w wypadku. Los pozostałych pięciu, które były na pokładzie jest nieznany.

Japoński nadawca NHK podaje, że w okolicy miejsca katastrofy łodzie rybackie dotarły do trzech osób, które uczestniczyły w katastrofie. Dziennikarze nie podawali jednak informacji o ich stanie.

Łączący cechy śmigłowca i samolotu

Maszyny V-22 Osprey to jedyna w swoim rodzaju amerykańska konstrukcja łącząca cechy śmigłowca i samolotu. Przez fachowców nazywana jest przemiennopłatem lub zmiennowirnikowcem. Może startować i lądować pionowo, po czym obrócić silniki i lecieć poziomo. Zyskuje w ten sposób unikalną zdolność śmigłowców do operowania bez lotnisk i jednocześnie znacznie większy zasięg oraz prędkość.

V-22 Osprey mimo swoich niewielkich rozmiarów może zabrać na pokład do 32 żołnierzy albo do 9 ton ładunku.

V22-OspreyShutterstock

Wykorzystywaną operacyjnie maszynę tej klasy stworzyli jedynie Amerykanie. Kilkanaście V-22 Osprey posiada ponadto sojusznik USA - Japonia. Łączenie cech różnych statków powietrznych i unikalność maszyny wpływają na jej wysoki koszt wynoszący ponad 100 mln dolarów za sztukę. V-22 Osprey uważany jest również za bardzo trudny w pilotowaniu. Wyprodukowano łącznie około 400 maszyn tego typu.

ZOBACZ TAKŻE: Jedyne takie maszyny na świecie. Unikalny V-22 Osprey nad Warszawą

27 sierpnia tego roku V22-Osprey rozbił się w trakcie ćwiczeń wojskowych na Terytorium Północnym Australii. Wojsko amerykańskie potwierdziło, że w katastrofie zginęło trzech żołnierzy piechoty morskiej USA.

Autorka/Autor:akw//mrz

Źródło: Reuters, Kyodo, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock