W poniedziałek i wtorek mieszkańcy Warszawy mogli zaobserwować na niebie unikalne maszyny - amerykańskie V-22 Osprey łączące cechy śmigłowca i samolotu. Te niezwykłe statki powietrzne pojawiły się w trakcie zorganizowanych przez polskie i amerykańskie służby trzydniowych ćwiczeń antyterrorystycznych.
Służby nie informowały oficjalnie o przybyciu V-22 Osprey do Warszawy, nie wiadomo więc dokładnie, jaki był powód ich wizyty. Zaobserwowano je jednak w czasie zorganizowanych przez polskie służby trzydniowych ćwiczeń antyterrorystycznych w Warszawie z udziałem m.in. FBI, co może sugerować wykorzystanie tych maszyn właśnie w tych ćwiczeniach. W przeszłości V-22 Osprey przybywał już do naszego kraju na polsko-amerykańskie szkolenia jednostek wojsk specjalnych.
V-22 Osprey nad Warszawą
Internauci o wizycie tych niezwykłych maszyn zaczęli informować w poniedziałek. W mediach społecznościowych pojawiły się niepotwierdzone informacje, że co najmniej jedna z nich przybyła z bazy na terenie Wielkiej Brytanii.
Następnie w poniedziałek i wtorek o zaobserwowaniu tych maszyn informowano w południowej i wschodniej części Warszawy. Charakterystyczne sylwetki Osprey'ów widać było w różnych porach dnia podczas niskiego przelotu nad kilkoma dzielnicami miasta.
Połączenie śmigłowca i samolotu
Maszyny V-22 Osprey to jedyna w swoim rodzaju amerykańska konstrukcja łącząca cechy śmigłowca i samolotu i przez fachowców nazywana jest przemiennopłatem lub zmiennowirnikowcem. Może startować i lądować pionowo, po czym obrócić silniki i lecieć poziomo. Zyskuje w ten sposób unikalną zdolność śmigłowców do operowania bez lotnisk i jednocześnie znacznie większy zasięg oraz prędkość. V-22 Osprey mimo swoich niewielkich rozmiarów może zabrać na pokład do 32 żołnierzy albo do 9 ton ładunku.
Wykorzystywaną operacyjnie maszynę tej klasy stworzyli jedynie Amerykanie. Kilkanaście V-22 Osprey posiada ponadto traktatowy sojusznik USA - Japonia. Łączenie cech różnych statków powietrznych i unikalność maszyny spowodowały jej wysoki koszt jednostkowy wynoszący ponad 100 mln dolarów. V-22 Osprey uważany jest również za bardzo trudny w pilotowaniu. Wyprodukowano łącznie około 400 maszyn tego typu.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock