Wszystkie kraje Unii Europejskiej, z wyjątkiem Węgier, ostrzegły w poniedziałek Izrael przed rozpoczęciem ofensywy w Rafah, która ich zdaniem pogłębi katastrofę związaną z obecnością około 1,5 miliona uchodźców stłoczonych w mieście na południowym krańcu Strefy Gazy. Unijne kraje wzywają do "natychmiastowej przerwy humanitarnej, która doprowadziłaby do trwałego zawieszenia broni".
26 z 27 krajów Unii Europejskiej wzywa do "natychmiastowej przerwy humanitarnej, która doprowadziłaby do trwałego zawieszenia broni" w Strefie Gazy, gdzie trwa wojna Izraela z palestyńskim Hamasem - powiedział dziennikarzom w poniedziałek w Brukseli Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
Borrell uściślił, że 26 krajów zgodziło się "zażądać natychmiastowej przerwy humanitarnej, która doprowadziłaby do trwałego zawieszenia broni, bezwarunkowego uwolnienia zakładników i zapewnienia pomocy humanitarnej".
Węgry nie wyraziły zgodę na oświadczenie
Szef unijnej dyplomacji nie ujawnił, który kraj UE nie zgodził się na oświadczenie, ale anonimowi dyplomaci, na których powołują się media twierdzą, że były to Węgry.
Przedstawiciel tego kraju zablokował również - jak podała agencja dpa - plany nałożenia sankcji na izraelskich osadników na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Wiele rządów unijnych zwraca uwagę, że po masakrze dokonanej przez Hamas w Izraelu 7 października gwałtownie wzrosła przemoc wobec Palestyńczyków na Zachodnim Brzegu ze strony żydowskich osadników.
Sytuacja ta jest postrzegana w Unii Europejskiej, jako jedna z przeszkód dla znalezienia długoterminowego rozwiązania pokojowego w konflikcie na Bliskim Wschodzie.
Źródło: PAP