Ataki terrorystyczne w Jerozolimie. Izraelska policja zachęca obywateli, by nosili przy sobie broń

Aktualizacja:
Autor:
katke,
ft
//rzw
Źródło:
PAP
Douglas Emhoff o ataku w Jerozolimie
TVN24
TVN24Douglas Emhoff o ataku w Jerozolimie

Izraelska policja zaapelowała do obywateli, którzy mają pozwolenie na broń palną, by nosili ją przy sobie. Jest to reakcja na dwa ataki, do których w ostatnich dniach doszło w Jerozolimie. - Nasza odpowiedź będzie zdecydowana, szybka i precyzyjna - zapowiedział premier Izraela Benjamin Netanjahu. Armia poinformowała, że w nocy z soboty na niedzielę cywilni strażnicy żydowskiego osiedla w pobliżu Nablusu na Zachodnim Brzegu zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka.

"Przez lata niejednokrotnie cywile wyszkoleni w posługiwaniu się licencjonowaną bronią neutralizowali terrorystów i zapobiegali poważniejszym atakom, gdy byli w pobliżu miejsca ataku. Obywatele ci niejednokrotnie zapobiegli też szkodom wyrządzonym cywilom i siłom bezpieczeństwa" - poinformowała izraelska policja, którą cytuje portal Times of Israel. Zaapelowała do obywateli, by nosili broń przy sobie.

Policja przekazała w sobotę, że podnosi krajowy stopień zagrożenia do najwyższego poziomu, a szef izraelskiej policji Kobi Shabtai zdecydował, że w Jerozolimie będzie stacjonowała elitarna jednostka Straży Granicznej Jamam.

Premier Izraela: nasza odpowiedź będzie zdecydowana

Times of Israel pisze, że na wieczornym posiedzeniu rządu gabinet miał zajmować się przyspieszeniem procesu wydawania pozwoleń dla Izraelczyków, którzy już złożyli wnioski o pozwolenie na broń.

Ponadto ministrowie mieli dyskutować nad przyjęciem ustawy umożliwiającej deportację rodzin sprawców ataków. Jak zaznacza izraelski portal, partia Likud premiera Benjamina Netanjahu próbowała wprowadzić takie rozwiązanie w poprzednim rządzie, którym kierował, ale sprzeciwił się temu ówczesny prokurator generalny, który stwierdził, że wydalenia naruszałyby prawo izraelskie i międzynarodowe.

Ministrowie zajmowali się również zezwoleniami na natychmiastowe zapieczętowanie domów osób podejrzanych o terroryzm, jak również aresztowanie członków ich rodzin i współtowarzyszy.

- Nie dążymy do eskalacji, ale jesteśmy przygotowani na każdy scenariusz. Nasza odpowiedź będzie zdecydowana, szybka i precyzyjna - powiedział Netanjahu po posiedzeniu.

Zastrzelony Palestyńczyk

Izraelska armia poinformowała w niedzielę, że w nocy cywilni strażnicy żydowskiego osiedla w Kedumim w pobliżu Nablusu na Zachodnim Brzegu zastrzelili uzbrojonego Palestyńczyka, który znajdował się w pobliżu osady. Według oświadczenia wydanego przez osiedle, mężczyzna zbliżał się nocą do zabudowań, a gdy podeszli do niego strażnicy, wyjął pistolet. "Terroryście nie udało się przedostać do osiedla, nikt inny nie ucierpiał" - dodano.

Zabity to 18-letni Karam Ali Ahmad Salman - poinformowało palestyńskie ministerstwo zdrowia. Według tego oświadczenia mężczyzna został "zabity przez izraelskich okupantów", a osiedle Kedumim zostało zbudowane "na prywatnej ziemi należącej do Palestyńczyków".

Dwa ataki

W piątek wieczorem 21-letni uzbrojony Palestyńczyk otworzył ogień do osób wychodzących z jednej z synagog w Jerozolimie Wschodniej, które brały udział w szabasowych modlitwach w dzień pamięci o Holokauście. Siedem z nich zginęło, trzy zostały ranne. Napastnik został zastrzelony przez policję podczas ucieczki z miejsca zbrodni. Był to najkrwawszy od lat zamach terrorystyczny w Jerozolimie.

W następstwie ataku policja izraelska dokonała 42 aresztowań krewnych i znajomych 21-letniego Palestyńczyka, który dokonał zamachu.

W sobotę 13-letni palestyński chłopiec na Starym Mieście w Jerozolimie otworzył ogień do grupy izraelskich przechodniów, raniąc dwie osoby, po czym został postrzelony przez uzbrojonych cywilów.

Piątkowy atak w Jerozolimie nastąpił dzień po operacji izraelskiej armii w Dżaninie, mieście na Zachodnim Brzegu Jordanu, w rezultacie której dziewięciu Palestyńczyków poniosło śmierć.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:katke, ft //rzw

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości