"Mam prawo czuć radość, ale nie świętuję". Druga tura zakładników uwolniona, Izrael otrzymał kolejną listę

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

- Jestem szczęśliwy, że odzyskałem moją rodzinę - wyznał Izraelczyk, cytowany przez agencję Reutera. - Ale nie będę świętował, dopóki ostatni z zakładników nie wróci do domu - oznajmił. Palestyńska terrorystyczna organizacja Hamas wypuściła kolejne 17 osób, przetrzymywanych w Strefie Gazy. W niedzielę ma zostać uwolniona trzecia grupa zakładników.

- Jestem szczęśliwy, że odzyskałem moją rodzinę i mam prawo czuć radość. Mam prawo uronić łzę. To ludzka rzecz. Ale nie świętuję i nie będę świętował, dopóki ostatni z zakładników nie wróci do domu. Osoby przetrzymywane przez Hamas to nie tylko twarze z plakatów. To prawdziwi ludzie - mówi izraelski mężczyzna, cytowany przez Reutera.

W sobotę palestyński Hamas uwolnił drugą, 17-osobową grupę zakładników, w tym sześć kobiet i siedmioro dzieci z Izraela. Najmłodszą w tej grupie jest trzyletnia Yahel Shoham, uwolniona wraz z matką i bratem. Jej ojciec pozostaje jednak zakładnikiem.

CZYTAJ: Druga wymiana zakładników między Izraelem a Hamasem. Wśród uwolnionych obywatele Tajlandii

Uwolnieni Tajlandczycy "cieszą się dobrym zdrowiem"

Izraelska armia przekazała, że Hamas w sobotę uwolnił też czterech obywateli Tajlandii. Matka jednego z uwolnionych mężczyzn oznajmiła, że czuje "nieopisaną radość" z tego powodu. Kobieta powiedziała w rozmowie telefonicznej z agencją Reutera, że jej 26-letni syn pracował w Izraelu w rolnictwie. Był jedynym żywicielem rodziny i co miesiąc wysyłał pieniądze na jej utrzymanie.

Premier Tajlandii Srettha Thavisin zapewnił, że uwolnieni cieszą się dobrym zdrowiem i próbują skontaktować się z rodzinami. "Wszyscy są bezpieczni, mają ogólnie dobry stan psychiczny i mogą normalnie mówić"– napisał na portalu społecznościowym X.

W zamian za uwolnionych zakładników Hamasu z izraelskich więzień wypuszczono 39 Palestyńczyków.

Przekazana lista

Władze izraelskie otrzymały listę zakładników przetrzymywanych przez Hamas, którzy powinni zostać uwolnieni w niedzielę - powiadomił portal Times of Israel. Jest to trzecia grupa zakładników, która ma być opuścić Strefę Gazy.

Times of Israel podał, powołując się na źródło we władzach izraelskich, że listę przekazał Katar - kraj pośredniczący w negocjacjach nad rozejmem między Hamasem i Izraelem. Rodziny osób znajdujących się na liście zostały powiadomione, że ich bliscy mają zostać uwolnieni.

Niedziela jest trzecim dniem rozejmu w walkach w Strefie Gazy, który ma umożliwić wydanie przez Hamas części zakładników, porwanych podczas ataku na Izrael 7 października.

W zamian Izrael wypuszcza z więzień Palestyńczyków skazanych za ataki na izraelskie siły bezpieczeństwa. Wymiana obejmuje - z obu stron - kobiety, dzieci i nastolatków. Agencja Reutera podała, że 50 zakładników Hamasu ma zostać wypuszczonych w zamian za uwolnienie 150 Palestyńczyków, przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Atak Hamasu na Izrael PAP/Reuters - Maciej Zieliński

Autorka/Autor:tas//mrz

Źródło: Reuters, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: