Izraelska telewizja "Channel 2" we wtorek pokazała zdjęcia satelitarne z północno-zachodniej Syrii, na których - jak twierdzi - widać trwającą budowę irańskiej fabryki rakiet dalekiego zasięgu. Rakiety te zdolne byłyby trafiać cele na całym terytorium Izraela.
Raport telewizji został opublikowany niecały tydzień po wypowiedzi premiera Benjamina Netanjahu, w której ostrzegał przed wzrastającym zaangażowaniem Iranu w Syrii wraz z utratą wpływów w tym regionie przez tak zwane Państwo Islamskie. "Nasza polityka jest jasna: stanowczo sprzeciwiamy się rozbudowie sił wojskowych Iranu i ich sprzymierzeńców, z Hezbollahem na czele. W Syrii zrobimy wszystko, co jest potrzebne, aby zapewnić bezpieczeństwo Izraela".
Pomoc irańskich ekspertów
Program telewizyjny porównał zdjęcia z budowy niedaleko śródziemnomorskiego miasta Baniyas z istniejącymi zakładami rakietowymi w Iranie, stwierdzając, że istnieje duże podobieństwo. "Channel 2" relacjonował, że syryjscy wykonawcy nie byliby w stanie podjąć się tak skomplikowanego projektu bez doradztwa irańskich ekspertów i szacują, że obiekt zostanie ukończony jeszcze w tym roku.
W lipcu Donald Trump przywrócił do życia część sankcji, które zostały zniesione w ramach porozumienia z 2015 roku. Porozumienie wynegocjowane przez ówczesnego prezydenta Baracka Obamę obiecywało zniesienie sankcji w zamian za zastopowanie programu nuklearnego Iranu.
Jednocześnie jednak Teheran nie zaprzestał rozwijania swojego potencjału rakietowego, co spotyka się z powszechną krytyką w Stanach Zjednoczonych i Europie.
Bitwa z Izraelem
Jonathan Schanzer, wiceprezydent ds. badań waszyngtońskiego think-tanku Fundacja dla Obrony Demokracji, podziela zaniepokojenie Izraela. - To coraz bardziej wygląda na irańskie przygotowania do dużej bitwy z Izraelem - stwierdził, cytowany na łamach "Jerusalem Post".
Jak przypomina Reuters, w tym tygodniu odbyć ma się spotkanie pomiędzy izraelskimi i amerykańskimi dyplomatami dotyczące sytuacji w Syrii i Libanie.
Autor: MZS/ja/jb / Źródło: Reuters, Independent, The Jerusalem Post