Atak Hamasu na Izrael. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters, BBC, Times of Israel

Radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas zaatakowało w sobotę Izrael. Trwają walki, które pochłonęły już setki ofiar śmiertelnych i tysiące rannych. Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Armia izraelska zidentyfikowała od soboty 29 miejsc wzdłuż płotu granicznego ze Strefą Gazy, w których bojownicy Hamasu wtargnęli w sobotę rano na terytorium Izraela. Większość z tych miejsc nie została jeszcze uszczelniona - podał w niedzielę serwis dziennika "Haarec". Uzbrojeni bojownicy weszli do miast i kibuców znajdujących się w odległości do 24 kilometrów od granicy. W niektórych miejscach godzinami jeździli w pick-upach, strzelając do cywilów i żołnierzy, podczas gdy izraelska armia zbierała siły, by przeprowadzić kontratak.

> Do Hamasu przyłączyła się palestyńska grupa zbrojna, Islamski Dżihad. Poinformowała o wzięciu kilku izraelskich żołnierzy w charakterze zakładników. Bojownicy Hamasu wciąż przetrzymują zakładników w dwóch miejscowościach na terenie Izraela. Według Reutera około 50 osób przetrzymywanych jest w stołówce kibucu Beeri.

> Izraelska armia ewakuuje miejscowości położone przy granicy ze Strefą Gazy. - Musimy zabrać stamtąd i przewieźć w inne rejony Izraela tysiące mieszkańców - powiedział w niedzielę rano rzecznik armii. Dodał, że armia uznała pas przygraniczny za obszar zamknięty.

> W odpowiedzi na atak Izrael trafił w 800 obiektów Hamasu w Strefie Gazy. Zabiliśmy setki bojowników, a kilkudziesięciu wzięliśmy do niewoli - powiedział w niedzielę rzecznik izraelskiej armii cytowany przez agencję Reutera.

> Po stronie palestyńskiej jak dotąd zginęło co najmniej 413 osób, a 2300 zostało rannych - poinformowały w niedzielę palestyńskie władze.

> Izraelska armia poinformowała także, że ostrzelała obszar południowego Libanu, skąd doszło wcześniej tego dnia do ataku moździerzowego na terytorium Izraela. Odpowiedzialność za te ataki wziął Hezbollah, arabska szyicka organizacja finansowana przez Iran.

Izraelskie samoloty zbombardowały wieżowiec w GaziePAP/EPA/MOHAMMED SABER

> Około 700 Izraelczyków zginęło od rozpoczęcia ataku, a ponad 2000 osób zostało rannych - podały w niedzielę po południu izraelskie media, powołując się na urzędników ochrony zdrowia.. Wśród zabitych jest kilkudziesięciu żołnierzy i policjantów.

> Izraelski minister bezpieczeństwa Itamar Ben Gwir ogłosił w kraju stan wyjątkowy, który rozpoczął się w sobotę wieczorem i będzie obowiązywał w całym kraju poza pasem o szerokości 80 kilometrów od granicy ze Strefą Gazy, gdzie kontrolę sprawuje wojsko. Stan wyjątkowy ma obowiązywać przez 48 godzin.

> Izraelski Gabinet Bezpieczeństwa w nocy z soboty na niedzielę zdecydował, że kraj oficjalnie jest w stanie wojny - poinformowało biuro izraelskiego premiera, cytowane przez Times of Israel. Izrael może przeprowadzać "istotne działania militarne" - dodano.

> Wiele linii lotniczych odwołuje rejsy do i z Izraela ze względów bezpieczeństwa. Decyzję o odwołaniu lotów podjęły m.in. PLL LOT, Lufthansa, Swiss Air, Austrian Airlines i Turkish Airlines - wyliczył Times of Israel. Niektóre linie, na przykład WizzAir, przekierowują loty, których port docelowy znajduje się w Izraelu.

> Prezydent USA Joe Biden powiedział w niedzielę premierowi Benjaminowi Netanjahu, że dodatkowa pomoc dla izraelskich Sił Zbrojnych jest w drodze do Izraela - oznajmił Biały Dom. Dodano, że w nadchodzących dniach pomoc jeszcze się zwiększy. Tymczasem sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył: "Rząd Stanów Zjednoczonych będzie szybko dostarczał Siłom Obronnym Izraela dodatkowy sprzęt i zasoby, w tym amunicję".

> Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych w komunikacie wezwało, by Polacy przebywający w Izraelu "nie opuszczali bezpiecznego schronienia do momentu wyklarowania się sytuacji". "Ze względu na prawie całkowite zamknięcie lotniska oraz ograniczenia na przejściach granicznych, ewakuacja nie jest na chwilę obecną możliwa" - podano. Resort zaznaczył, że "granice lądowe z Jordanią są zamknięte, a MSZ odradza próby przejazdu przez granicę z Egiptem". Odradzono także podróż na lotnisko.

> Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w Izraelu nie ucierpiał żaden polski obywatel. Wojsko zajęło się ewakuacją Polaków z Izraela. Jak podaje MSZ, na terenie tego kraju jest około 400 polskich obywateli. Część oczekują na ewakuację na lotnisku Ben Guriona w Tel Awiwie.

Polscy obywatele mają zostać ewakuowani z Izraela wojskowymi Herculesami
Ewakuacja Polaków z Izraela. Relacja Jacka TacikaTVN24

> Władze różnych krajów - w tym ich ambasady czy resorty - poinformowały, że w konflikcie zginęli ich obywatele. Pojawiły się informacje o tym, ze zginęli: jedna Francuzka, 10 Nepalczyków i dwie Ukrainki. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken powiedział, że USA mają informacje, że kilku Amerykanów zginęło w Izraelu, ale trwa weryfikacja tych doniesień. W atakach mieli zginąć też obywatele Wielkiej Brytanii.

Autorka/Autor:mm, ads, akr//mm

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters, BBC, Times of Israel

Tagi:
Raporty: