Izraelskie wojsko "w stanie podwyższonej gotowości". Zatwierdzono "plany dla działań ofensywnych i obronnych"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, tvn24.pl
Irańskie drony nad Jerozolimą
Irańskie drony nad JerozolimąTVN24
wideo 2/11
Irańskie drony nad JerozolimąTVN24

Iran przeprowadził w nocy z soboty na niedzielę atak na Izrael przy użyciu setek rakiet i dronów. Izraelskie wojsko pozostaje "w stanie podwyższonej gotowości" - oświadczył w niedzielę wieczorem rzecznik armii Daniel Hagari. Przekazał, że zatwierdzono "plany zarówno dla działań ofensywnych, jak i obronnych".

 • Iran wystrzelił w ciągu nocy w stronę Izraela ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 procent zostało zestrzelonych - oświadczyło w niedzielę izraelskie wojsko.
 • Większość irańskich pocisków została przechwycona przez obronę przeciwlotniczą. W wyniku ataku ranna w Izraelu została siedmioletnia dziewczynka. Lekko uszkodzona została także izraelska baza wojskowa – ogłosił w nocy z soboty na niedzielę rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari.
 • "Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy" - napisał w mediach społecznościowych premier Izraela Benjamin Netanjahu.
 • Irańskie siły zbrojne i Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej ogłosiły, że atak jest odwetem za zbombardowanie irańskiego konsulatu w Damaszku.
 • "Sprawę można uznać za zakończoną"- oświadczyło stałe przedstawicielstwo Iranu przy ONZ. "Jeżeli jednak reżim izraelski popełni kolejny błąd, reakcja Iranu będzie znacznie surowsza. Jest to konflikt pomiędzy Iranem a podłym reżimem izraelskim, od którego USA muszą trzymać się z dala" - dodała irańska misja.
 • Stany Zjednoczone pomogły Izraelowi zestrzelić niemal wszystkie drony i rakiety, zaś Izrael wysłał jasny sygnał swoim wrogom, że nie są w stanie zagrozić jego bezpieczeństwu - powiedział w oświadczeniu prezydent USA Joe Biden po rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.
 • Joe Biden zapowiedział, że w poniedziałek zwoła spotkanie przywódców G7, aby skoordynować zjednoczoną reakcję dyplomatyczną na atak Iranu.
 • Szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował, że USA strąciły "dziesiątki" dronów i rakiet wystrzeliwanych z Iranu, Iraku, Syrii i Jemenu. Wezwał też Iran do "natychmiastowego powstrzymania" jakichkolwiek dalszych ataków - w tym za pośrednictwem wspieranych przez Iran bojówek - i deeskalacji napięć.

OGLĄDAJ WYDANIE SPECJALNE W TVN24 I TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 20:59

  Uważamy, że Izrael wyszedł z sobotniego starcia z Iranem zwycięsko i musi starannie zastanowić się nad następnymi krokami - powiedział dziennikarzom wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Zdradził też, że USA i sojusznicy omówili sankcyjne "konsekwencje" dla Iranu za jego atak.

 • 20:56

  Świat oczekuje odpowiedzi Izraela na przeprowadzony w nocy z soboty na niedzielę zmasowany irański atak na jego terytorium, jednak zewnętrzna presja powstrzymała chwilowo odwet - powiedział PAP publicysta i znawca polityki bliskowschodniej Konstanty Gebert.

 • 20:50

  PLL LOT odwołały wieczorne i poranne loty do Tel Awiwu.

 • 20:28

  - Nadal jesteśmy w stanie podwyższonej gotowości i monitorujemy sytuację. W ciągu ostatnich kilku godzin zatwierdziliśmy plany operacyjne zarówno dla działań ofensywnych, jak i obronnych - powiedział rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari.

 • 19:41

  Brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron poinformował w mediach społecznościowych, że w rozmowie ze swoim irańskim odpowiednikiem Hosseinem Amir-Abdollahianem potępił atak na Izrael i wezwał władze w Teheranie do deeskalacji.

 • 19:30

  Pacek: Czy będzie odwet? Dzisiaj nie ma na to odpowiedzi, zobaczymy, co będzie dalej.

 • 19:28

  Gen. prof. Bogusław Pacek: Wszyscy są wygrani. Prawdziwymi bohaterami są Amerykanie, bo to oni spowodowali, że wynik jest taki, jaki jest.

 • 19:25

  Sasnal: Teraz Izrael może zarysować tę grubą kreskę i powiedzieć, że na teraz z Iranem skończyliśmy.

 • 19:24

  Sasnal: To było w interesie Izraela, co się stało. To był pewnego rodzaju teatr. Drony lecące przez kilka godzin, żeby dało się je strącić. Izrael pokazywał się przez miesiące jako kat Palestyńczyków, teraz znowu jest ofiara.

 • 19:23

  Doktor Patrycja Sasnal, kierowniczka badań i analiz PISM w TVN24: Jest presja USA, żeby nie odpowiadać na to, co zrobił Iran.

 • 19:04

  W wideokonferencji grupy G7, która trwała niecałą godzinę, uczestniczyli przywódcy Włoch, USA, Kanady, Japonii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii, a także liderzy unijni.

  W oświadczeniu strona włoska poinformowała, że "przywódcy G7 przyjęli wspólną deklarację, stanowczo potępiającą atak Iranu przy użyciu dronów i pocisków".

  "Wyrażamy pełną solidarność i wsparcie dla Izraela i jego narodu oraz potwierdzamy nasze zaangażowanie na rzecz jego bezpieczeństwa" - zapewnili uczestnicy narady.

  "Izrael z pomocą swoich partnerów odparł atak" - dodano w oświadczeniu.

  "Będziemy pracować na rzecz stabilizacji sytuacji, by uniknąć dalszej eskalacji. W tym duchu apelujemy, by Iran i jego sojusznicy zaprzestali ataków i jesteśmy gotowi podjąć dalsze kroki teraz i w odpowiedzi na następne destabilizujące inicjatywy" - głosi komunikat.

  Zaznaczono w nim: "Swoimi działaniami Iran wykonał dalsze kroki ku destabilizacji regionu i ryzykuje sprowokowaniem niekontrolowanej eskalacji regionalnej. Tego trzeba uniknąć".

  Szefowie państw i rządów G7 zaznaczyli, że po to, aby uniknąć dalszej eskalacji "skierowali apel o położenie kresu kryzysowi w Gazie poprzez zawieszenie działań zbrojnych i uwolnienie zakładników przez Hamas". Ponadto uczestnicy narady "zagwarantowali kontynuowanie pomocy humanitarnej dla ludności palestyńskiej".

 • 18:44

  - Irański atak na Izrael był deklaracją wojny i nadszedł czas, aby świat stawił czoła temu imperium zła w Teheranie - powiedział prezydent Izraela Icchak Hercog w wywiadzie udzielonym brytyjskiej stacji Sky News.

  - Powinniśmy trzeźwo patrzeć na zjawiska zwane Teheranem i Iranem. Istnieje imperium zła w Teheranie, mające swoich popleczników, którymi kieruje w całym regionie i komórki na całym świecie. Wydają miliardy dolarów na podważanie stabilności w regionie - mówił izraelski prezydent.

  Dodał, że światowi przywódcy muszą "jasno powiedzieć" irańskiemu reżimowi, że jego zachowanie jest "nie do przyjęcia".

  - To jest prawdziwa wojna. Mam na myśli, że to jest deklaracja wojny - mówił prezydent, po czym dodał, że Izrael zachowa powściągliwość. Zapytany, czy zgadza się z zachodnimi sojusznikami, którzy wzywają do zachowania spokoju, odparł: - Ostatnią rzeczą, jakiej Izrael szuka w tym regionie od czasu swojego powstania, jest pójście na wojnę - szukamy pokoju.

 • 18:12

  Liderzy państw G7 potępili irański atak i potwierdziły swoje zaangażowanie w bezpieczeństwo Izraela - podał w oświadczeniu Biały Dom.


 • 18:01

  Izraelski gabinet wojenny

 • 17:51

  Siły Obronne Izraela pokazały nagranie, na którym widać, jak system obrony powietrznej zestrzeliwuje irańskie drony. "Tak wygląda 99-procentowa skuteczność" - dodano.

 • 17:20

  Wyegzekwujemy od Iranu zapłatę za atak z ostatniej nocy "w odpowiadającym nam czasie i w odpowiadający nam sposób" - zapowiedział w niedzielę minister izraelskiego gabinetu wojennego Beni Ganc.

  "Iran jest problemem globalnym, jest wyzwaniem regionalnym, a także zagrożeniem dla Izraela. Wczoraj świat wyraźnie stanął po stronie Izraela w obliczu niebezpieczeństwa. Izrael przeciwko Iranowi, świat przeciwko Iranowi – oto rezultat. To strategiczne osiągnięcie, które musimy wykorzystać dla bezpieczeństwa Izraela" - przekazał w oświadczeniu polityk, cytowany przez portal Times of Israel.

 • 17:16

  Sytuacja na Bliskim Wschodzie po nocnym ataku Iranu na Izrael jest tematem niedzielnej wideokonferencji przywódców G7 pod przewodnictwem Włoch, które zwołały pilną naradę jako kraj sprawujący prezydencję w "siódemce". Dyskusję prowadzi włoska premier Giorgia Meloni.

  W wideokonferencji, która rozpoczęła się o godz. 16, uczestniczą także przywódcy USA, Kanady, Japonii, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii oraz szefowie instytucji unijnych.

 • 16:59

  Prezydent USA Joe Biden powiedział premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, że Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w ewentualnej kontrofensywie na Iran - podało źródło z Białego Domu, cytowane przez Reutersa.

 • 16:40

  Z kolei w Iranie - jak podaje Reuters - stołeczne lotnisko i porty w kilku innych dużych miastach zawiesiły loty do jutrzejszego poranka.

 • 16:39

  Izraelskie linie lotnicze poinformowały, że loty nad Izraelem wracają do normy. W nocy przestrzeń powietrzna nad Izraelem była zamknięta, a loty odwołane.

 • 16:37

  Iran poinformował Turcję z wyprzedzeniem o planowanej operacji przeciwko Izraelowi - podał Reuters, powołując się na tureckie źródło dyplomatyczne. USA przekazały Iranowi za pośrednictwem Ankary, że operacja musi odbywać się "w pewnych granicach" - dodało źródło.

 • 16:20

  Polscy żołnierze i pracownicy na misji pokojowej w Libanie są bezpieczni - zapewnił w niedzielę na X minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. "Cały czas obserwujemy i analizujemy sytuację" - dodał szef MON.

 • 15:44

  Izraelski myśliwiec F-35

 • 15:20

  Przebywający z wizytą w Chinach kanclerz Niemiec Olaf Scholz ostrzegł przed dalszą eskalacją i dodał, że zrobi wszystko, aby jej zapobiec.

  - Nie można dalej podążać tą drogą (...). Zrobimy wszystko, aby zapobiec dalszej eskalacji - powiedział kanclerz.

  Scholz zdecydowanie potępił irański atak na Izrael. To "poważna eskalacja sytuacji" - stwierdził szef rządu, cytowany przez agencję dpa. Jego zdaniem postępowanie irańskich władz nie jest w żaden sposób akceptowalne, zrozumiałe ani dopuszczalne.

 • 15:12

  Pomimo sobotniego ataku Iran nie chce wchodzić w bezpośredni konflikt z USA i Izraelem, bo nie wie, do czego może on doprowadzić – ocenił w wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" Thierry Coville, ekspert ds. Bliskiego Wschodu z francuskiego Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Strategicznych (IRIS).

  Słaba reakcja międzynarodowa po izraelskim ataku na konsulat wywołała w Teheranie "poczucie podwójnych standardów". Coville podkreślił, że choć w Iranie "istnieje radykalna ideologia, to przywódcy są również bardzo racjonalni w swojej polityce zagranicznej".

 • 14:42

  Brytyjska piechota morska przygotowuje się na przeprowadzenie dużej akcji ewakuacyjnej z Izraela na wypadek, gdyby doszło do dalszej eskalacji konfliktu między tym krajem a Iranem - podał w niedzielę dziennik "The Sun".

 • 14:28

  Iran poinformował USA, że planowany atak na Izrael będzie ograniczony - powiedział w niedzielę po spotkaniu z zagranicznymi ambasadorami w Teheranie irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian.

  - Zaznaczyliśmy, że atak będzie samoobroną - podkreślił Abdollahian. Szef irańskiej dyplomacji przekonywał, że Teheran nie dąży do rozszerzenia konfliktu regionalnego. - Powiedzieliśmy też Waszyngtonowi, że zaatakujemy bazy amerykańskie, jeśli Iran stanie się celem ataku odwetowego - dodał Abdollahian.

  - Około 72 godzin przed naszą operacją poinformowaliśmy o niej regionalnych przyjaciół i sąsiadów. Zaznaczyliśmy, że atak jest pewny, uzasadniony i nieodwołalny - powiedział minister podczas konferencji prasowej.

  Irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian.

 • 14:24

  Hosejn Amir Abdollahian, szef irańskiego MSZ, rozmawiał ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem.

  "Ministrowie podkreślili wzajemne zainteresowanie stałym budowaniem współpracy politycznej i dyplomatycznej Rosji i Iranu, a także interakcji handlowych i gospodarczych" - podał rosyjski resort dyplomacji.

 • 14:17

  Reporter stacji CNN o szczegółach ataku Iranu na Izrael

 • 14:15

  Działania Iranu i Rosji grożą rozprzestrzenieniem się konfliktu, oba kraje sieją terror - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, potępiając irański atak na Izrael. Zaapelował o namacalne wsparcie, podkreślając, że słowa nie powstrzymują dronów.

 • 13:59

  Część izraelskiego systemu Żelazna Kopuła

 • 13:42

  Irańczycy popierają atak na Izrael. Wyszli na ulice świętować

 • 13:38

  Brytyjski premier Rishi Sunak potwierdził w niedzielę, że samoloty RAF zestrzeliły minionej nocy "pewną liczbę" irańskich dronów szturmowych i poinformował, że Wielka Brytania wysłała dodatkowe maszyny do regionu w ramach operacji prowadzonych już w Iraku i Syrii.

  - To była niebezpieczna i niepotrzebna eskalacja, którą potępiłem w najostrzejszych słowach. Dzięki skoordynowanemu międzynarodowemu wysiłkowi, w którym Wielka Brytania uczestniczyła, prawie wszystkie te pociski zostały przechwycone, ratując życie nie tylko w Izraelu, ale także w krajach sąsiednich, takich jak Jordania - powiedział Sunak brytyjskim mediom.

  - Gdyby ten atak się powiódł, skutki dla stabilności w regionie byłyby trudne do przecenienia. Stoimy na straży bezpieczeństwa Izraela i całego regionu, co jest oczywiście ważne także dla naszego bezpieczeństwa w kraju. To, czego teraz potrzebujemy, to spokojne głowy - dodał, zapewniając, że Wielka Brytania będzie współpracować ze swoimi sojusznikami w celu deeskalacji sytuacji.

 • 13:32

  Zdaniem eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Marcina Piotrowskiego po sobotnim ataku nastąpi szybka eskalacja konfliktu między Izraelem a Iranem. - Izrael nie będzie mógł pozostawić tego bez odpowiedzi wojskowej, ze względu na skalę irańskiego ataku - znacznie większego od spodziewanego - powiedział.

  Piotrowski uważa, że sprzeciw Stanów Zjednoczonych nie powstrzyma Izraela od odpowiedzi. - Izrael ma inne kalkulacje i inne myślenie strategiczne niż USA. Moim zdaniem, po serii ataków terrorystycznych przeprowadzonych przez Hamas 7 października Izrael wie, że musi uwiarygodnić swoją siłę odstraszania i przeprowadzi przynajmniej jakiś ograniczony atak na irańskie cele wojskowe - wyjaśnił.

 • 13:25

  "Korzystanie z prawa do uzasadnionej obrony pokazuje odpowiedzialne podejście Iranu do regionalnego i międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. Na tym etapie Islamska Republika Iranu nie ma zamiaru kontynuować działań obronnych, ale jeśli zajdzie taka potrzeba, nie zawaha się chronić swoich uzasadnionych interesów przed jakąkolwiek nową agresją" - napisał w niedzielę na platformie X irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir Abdollahian.

 • 13:14

  Chociaż atak Iranu na Izrael był bez wątpienia poważny, mógł zakończyć się znacznie gorzej - stwierdził w niedzielę na antenie telewizji Sky News analityk wojskowy Sean Bell. 

  Dodał, że największym wyzwaniem jest obecnie reakcja premiera Izraela Benjamina Netanjahu. - Wyzwanie polega teraz na tym, że Benjamin Netanjahu czasami zdaje się nie zwracać uwagi na rady dawane mu przez Waszyngton - stwierdził.

  Portal Axios, powołując się na przedstawicieli administracji USA, poinformował, że prezydent Joe Biden powiedział izraelskiemu premierowi, że jest przeciwny jakiemukolwiek odwetowi na Iran za jego sobotni atak.

 • 13:10

  Rzecznik izraelskiej armii: przechwyciliśmy niemal wszystkie drony i rakiety wystrzelone przez Iran na Izrael

 • 12:54

  Atak Iranu na Izrael. Reakcja rynków finansowych, giełd i walut na agresję Iranu. Komentują Ernest Pytlarczyk i Marek Rogalski

 • 12:54

  Francja zapewniła obronę swoich baz na Bliskim Wchodzie podczas nocnego ataku Iranu na Izrael – przekazało w niedzielę francuskie źródło wojskowe, cytowane przez agencję AFP.

  "Przyczyniliśmy się do obserwacji i obrony baz, gdzie mamy rozmieszczone zasoby obronne" – przekazało źródło.

 • 12:53

  Irańskie media poinformowały w niedzielę o wezwaniu do ministerstwa spraw zagranicznych Iranu ambasadorów Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, aby zaprotestować wobec ich "nieodpowiedzialnej postawy" w związku z odwetowymi atakami Teheranu na Izrael.

 • 12:52

  Prezydent Iranu Ebrahim Raisi wydał w niedzielę oświadczenie, w którym ocenił, że operację przeciwko Izraelowi przeprowadzono w ramach "prawa do uzasadnionej samoobrony" w odpowiedzi na agresywne działania Tel Awiwu - podała telewizja Al-Dżazira.

  Prezydent Raisi pochwalił "odważnych ludzi" z sił zbrojnych Iranu, którzy "dali nauczkę reżimowi syjonistycznemu". Raisi oświadczył też, że Iran w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, a szczególnie w ostatnich tygodniach, użył wszelkich narzędzi, aby zwrócić uwagę na skutki bierności Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z łamaniem przez Izrael prawa międzynarodowego.

  "Zalecamy zwolennikom reżimu okupacyjnego, aby docenili to odpowiedzialne i właściwe działanie Iranu i zaprzestali ślepego wspierania tego agresywnego reżimu" - dodał, odwołując się do działań Izraela w Strefie Gazy i Syrii.

 • 12:51

  Stan "najwyższej czujności" obowiązuje w Rzymie po ataku Iranu na Izrael - oświadczył w niedzielę prefekt miasta Lamberto Giannini po nadzwyczajnej naradzie na temat bezpieczeństwa. W spotkaniu z udziałem przedstawicieli sił porządkowych uczestniczyła delegacja wspólnoty żydowskiej.

  Prefekt zaznaczył, że z delegacją rzymskiej wspólnoty żydowskiej dokonano wymiany informacji.

  Na poniedziałek minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Piantedosi zwołał posiedzenie działającego przy jego resorcie komitetu do spraw porządku publicznego i bezpieczeństwa.

 • 12:23

  "Potępiamy eskalację ze strony Iranu, wzywamy do powściągliwości i uważnie śledzimy rozwój sytuacji. Istotne jest, aby konflikt na Bliskim Wschodzie nie wymknął się spod kontroli" – stwierdziła w oświadczeniu rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah.

 • 12:14

  Przeprowadzony w nocy z soboty na niedzielę atak powietrzny Iranu na Izrael jest punktem zwrotnym w wieloletnim konflikcie dwóch państw - powiedziała w rozmowie z CNN Maha Yahya, szefowa ośrodka Carnegie Middle East Center.


  "Jesteśmy o krok od pogrążenia się w prawdziwym chaosie. Nie ma już mowy o prowadzeniu wojny zastępczej pomiędzy Iranem i Izraelem" 


  Wystrzelenie w kierunku Izraela ponad 300 dronów i rakiet Yahya nazwała "ogromną eskalacją". "Irańczycy doskonale zdawali sobie sprawę z tego, że broń ta zostanie zestrzelona, więc atak postrzegam jako pokaz siły i ostrzeżenie" - dodała.

  Ekspertka podkreśliła rolę USA, które "muszą wywierać presję na region, by powstrzymać go przed wywołaniem otwartej wojny". "Nawet jeśli teraz to jeszcze trudniejsze, USA muszą się zaangażować. Konieczne jest regionalne zawieszenie broni" - zauważyła Yahya.

  Przechwytywanie pocisków nad Izraelem

 • 11:36

  MSZ w Moskwie zaapelowało w niedzielę o powściągliwość do "wszystkich stron zaangażowanych" w konflikt na Bliskim Wschodzie. Oświadczenie wydano po nocnym ataku Iranu na Izrael.

  Rosyjskie ministerstwo wyraziło "głębokie zaniepokojenie w związku z kolejną niebezpieczną eskalacją w regionie".


  "Apelujemy do wszystkich zaangażowanych stron o powściągliwość. Liczymy, że regionalne państwa będą rozwiązywać istniejące problemy za pomocą środków politycznych i dyplomatycznych." 


  Były prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew ocenił, że wojna między Iranem i Izraelem pogorszyłaby szanse reelekcji prezydenta USA Joe Bidena.

 • 11:35

  Dowództwo irańskiej armii oceniło operację wojskową przeciwko Izraelowi jako "sukces".

  "Powodem tej operacji było przekroczenie czerwonej linii przez syjonistyczny reżim, co było dla nas nie do przyjęcia" - oświadczył w niedzielę szef sztabu irańskiej armii, generał Mohammad Bagheri.

  "Z powodzeniem przeprowadziliśmy uderzenia odwetowe przeciwko Izraelowi" - podkreślił irański wojskowy.

  Niebo nad izraelskim miastem Aszkelon podczas irańskiego ataku

 • 11:12

  Iran - Izrael. Atak. Jakie skutki? Czy są ranni? Siedmiolatka ranna odłamkami przechwyconej rakiety

 • 10:48

  "Rząd Włoch potępia irańskie ataki na Izrael" - oświadczyła premier Włoch Giorgia Meloni. W tweecie, opublikowanym w niedzielę, wyraziła poważne zaniepokojenie dalszą destabilizacją na Bliskim Wschodzie. Poinformowała też o zwołaniu wideokonferencji z udziałem przywódców krajów G7.

 • 10:47

  Siły obronne Jordanii przechwyciły w nocy kilka obiektów latających, które naruszyły przestrzeń powietrzną tego państwa - poinformował w niedzielę jordański rząd, cytowany przez agencję Reutera.

  "Część odłamków spadła w kilku miejscach, nie powodując żadnych znaczących szkód ani obrażeń u obywateli" - zapewnił rząd Jordanii. "Jordańskie siły zbrojne skonfrontują się z każdym zagrożeniem lub naruszeniem narażającym bezpieczeństwo kraju, jego obywateli, przestrzeni powietrznej i terytorium, niezależnie od tego, skąd ono pochodzi. Użyją do tego wszelkich dostępnych środków" - ostrzegły jordańskie władze.

  Jordania, leżąca między Iranem a Izraelem, przygotowała obronę powietrzną do przechwytywania wszelkich dronów i rakiet oraz zamknęła w nocy z soboty na niedzielę swoją przestrzeń powietrzną, podobnie jak Izrael, Irak czy Liban. W niedzielę przywrócono ruch powietrzny w obszarze krajów.

  Niebo nad Jordanią w trakcie irańskiego ataku rakietowego na Izrael

 • 10:35

  Irański atak na Izrael spowodował zawirowania w ruchu lotniczym na Bliskim Wschodzie - donosi Reuters. Etihad Airways odwołały w niedzielę loty do Tel Awiwu i Ammanu, cześć lotów odwołały także linie Emirates.

  "Tymczasowe zamknięcie przestrzeni powietrznej szeregu państw w regionie miało wpływ na niektóre z naszych lotów" - poinformowały również linie lotnicze Fly Dubai.

 • 10:28

  Większość irańskich dronów przelatujących nad przestrzenią powietrzną Syrii podczas nocnego ataku Teheranu została zestrzelona przez izraelskie i amerykańskie odrzutowce, zanim dotarła do celów w Izraelu - podaje agencja Reutera, powołując się na dwa źródła wywiadowcze. 

  Źródła agencji poinformowały, że irańskie drony i pociski przeleciały nad południową Syrią w prowincji Deraa, nad Wzgórzami Golan i w kilku miejscach we wschodniej Syrii, wzdłuż granicy z Irakiem.

 • 10:18

  Gdyby doszło do eskalacji konfliktu, to jesteśmy w każdej chwili gotowi do ewakuacji polskich obywateli – zapewnił w niedzielę w TVP Info wiceminister MSZ Andrzej Szejna.

  Szejna zapewnił i uspokoił rodziny bliskich mieszkających w Izraelu, że nikt nie zginął w wyniku sobotniego ataku przeprowadzonego przez Iran.

  Wiceminister nie wykluczył jednak możliwości dalszej eskalacji konfliktu i odpowiedzi Izraela na przeprowadzony przez Iran atak. - Absolutnie monitorujemy sytuację, jesteśmy w kontakcie z naszymi służbami konsularnymi – powiedział. 

  - Odradzamy dzisiaj podróże do Izraela, ponieważ ci, którzy to czynią, czynią to naprawdę z narażeniem życia i zdrowia - stwierdził. 

  Irańskie rakiety nad Tel Awiwem

 • 10:15

  Świat musi zaangażować się na rzecz przetrwania Izraela - oświadczył szef MSZ Włoch, wicepremier Antonio Tajani w wywiadzie dla niedzielnego wydania dziennika "Corriere della Sera". Jego zdaniem atak Iranu na Izrael to "bardzo niebezpieczna spirala". - Najbliższe godziny będą kluczowe - ocenił. 

  Szef włoskiej dyplomacji zrelacjonował swoją piątkową rozmowę z ministrem spraw zagranicznych Iranu Hosejnem Amirem Abdollahijanem. - Powiedziałem mu, żeby przekonał swój rząd do umiarkowania i do poczucia odpowiedzialności - relacjonował.

  Wyraził nadzieję, że "Iran się zatrzyma". - Ale jest zbyt wcześnie, by to powiedzieć. Należy zrozumieć, jak długo będą trwały ataki, jakie szkody spowodują, jak będą prowadzone i na jakie cele - zaznaczył Antonio Tajani.

 • 9:54

  Iran uczy się od Rosji i jemeńskich rebeliantów Huti, jak przeprowadzać niebezpieczniejsze i skuteczniejsze ataki przeciwko Izraelowi i USA - ocenia amerykański think tank, Instytut Studiów nad Wojną. USA i partnerzy stają w obliczu grupy przeciwników, pomagających sobie wzajemnie i uczących się jeden od drugiego - dodaje.

  Eksperci podkreślili w serwisie X, że struktura ataku przeprowadzonego przez Iran przeciwko Izraelowi przypomina rosyjskie ataki wymierzone w cele w Ukrainie. Atakujący starają się określić optymalną konfigurację uderzenia, umożliwiającą przeniknięcie przez zachodnią obronę przeciwlotniczą i powietrzną.

  Według ISW wykorzystanie dronów, pocisków manewrujących i balistycznych miało zmylić i przytłoczyć izraelską obronę powietrzną. W tym samym celu do równoległego ataku przystąpiły wspierane przez Iran siły w Libanie i Jemenie - pisze think tank. 

 • 9:50

  Iran zagroził Izraelowi, że przeprowadzi większe uderzenie, jeśli ten dokona odwetu za sobotni atak. Przestrzegł też USA przed wspieraniem izraelskiego kontruderzenia – podała w niedzielę agencja Reutera.

  - Nasza odpowiedź będzie o wiele większa niż dzisiejsze działanie wojskowe, jeśli Izrael dokona odwetu na Iranie – powiedział państwowej telewizji szef sztabu irańskich sił zbrojnych gen. Mohammad Bagheri.

  Dodał, że jeśli Waszyngton wesprze jakikolwiek odwet Izraela, zaatakowane zostaną amerykańskie bazy wojskowe.

  Dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Hosejn Salami również zagroził odwetem na jakikolwiek atak na interesy, urzędników lub obywateli Iranu.

 • 9:49

  Rzecznik MSZ Paweł Wroński w Polsat News powiedział, że polska placówka "otrzymała kilkanaście telefonów od Polaków z Izraela". - Żaden z nich nie jest zagrożony – zaznaczył. Jednocześnie podziękował w imieniu resortu, za zastosowanie się do apelów, by wstrzymywać się z podróżą do Izraela.

  - Nie ma tam większych grup turystycznych, nie ma również większych grup pielgrzymkowych. Więc żaden z naszych rodaków w tym ataku nie ucierpiał – podkreślił.

  Zapytany o rodaków w Izraelu, odpowiedział, że "widzą, co się dzieje, są zaniepokojeni", ale, jak tłumaczył, nie ma żadnych objawów jakiegoś głębszego zaniepokojenia czy paniki. - Widać, że na razie nie ma tam ofiar cywilnych, więc i nasi rodacy zachowują się w sposób spokojny i stonowany – dodał.

  Wroński podkreślił, że komunikat Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który został wystosowany w nocy w momencie rozpoczęcia ataku, nadal jest obowiązujący.

  - Wzywa on do deeskalacji, wzywa on do powstrzymywania się od różnorodnych gwałtownych ruchów. Liczymy, że ten atak nie będzie powtórzony – zaznaczył.

 • 9:47

  "Brawo Izrael za odparcie wielkiej irańskiej napaści powietrznej z kilku kierunków" - napisał w serwisie X szef MSZ Radosław Sikorski. Jak dodał, "teraz przydałoby się wzmocnienie izraelskiej obrony przeciwrakietowej oraz wyposażenie w podobne systemy Ukrainy".

  "Najprostszym sposobem jest odblokowanie pakietu 🇺🇸pomocy dla Ukrainy i Izraela" - stwierdził. 

 • 9:44

  Wśród krajów, które pomogły Izraelowi bronić się przed nocnym atakiem Iranu, była również Francja – oświadczył rzecznik izraelskich sił zbrojnych Daniel Hagari, cytowany w niedzielę przez agencję Reutera.

  - Francja ma bardzo dobrą technologię, odrzutowce, radary i wiem, że pomagali w patrolowaniu przestrzeni powietrznej – powiedział Hagari. Zaznaczył przy tym, że nie wie, czy francuskie myśliwce zestrzeliwały również pociski wystrzelone przez Iran.

 • 9:30

  Prezydent Izraela Icchak Hercog podziękował w niedzielę rano izraelskim siłom zbrojnym, izraelskiemu narodowi i sojusznikom na czele z USA za odparcie irańskiego ataku.

  "Błogosławieni nasi kochani żołnierze i dowódzcy, błogosławiona koalicja narodów na czele z USA" - napisał na platformie X prezydent Izraela.

  "Wspólnymi siłami dobro pokona siły zła" - podkreślił prezydent Izraela.

 • 9:00

  W nocy z soboty na niedzielę, gdy wciąż trwał irański atak na Izrael, redaktor BBC specjalizujący się w sprawach arabskich Sebastian Usher ocenił, że po Izrael musi zdecydować, jak silny będzie jego odwet. Jak dodał, dalsza eskalacja sprawi, że sytuacja w regionie wkroczy na "niebezpieczne, niezbadane terytorium".

  Skala irańskiego ataku jest być może większa niż przewidywano, ale wiadomo było, że Teheran musi nasilić swoją odpowiedź na uderzenie w jego placówkę dyplomatyczną w Damaszku, które uznał za pogwałcenie swojej suwerenności – napisał Usher.

  Według niego taki właśnie mógł być zamiar Izraela: zmusić Iran do wyjścia z jego "strefy komfortu", czyli posługiwania się zagranicznymi pomocnikami, by podważać interesy Izraela i USA w regionie.

  "Teraz piłka jest po stronie Izraela w kwestii tego, jak silny będzie jego odwet przeciwko Iranowi, który nie posiada zaawansowanego systemu obrony przeciwlotniczej, jakim broni się Izrael" – zwrócił uwagę Usher.

 • 8:44

  Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały rejsy LO151/2 do Tel-Awiwu i 145/6 do Bejrutu - poinformował w serwisie X rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski.

 • 8:42

  Jagoda Grondecka o irańskim ataku na Izrael. "Iran sporo zaryzykował"

 • 8:27

  Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że "niepokojący rozwój wydarzeń związany z irańskim atakiem na Izrael jest pilnie monitorowany, także pod kątem zagrożeń dla bezpieczeństwa Polski".

  "Atak był jawnym i wymagającym potępienia aktem przemocy" - oświadczył BBN. 

 • 8:26

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen potępiła w niedzielę rano, w swoim wpisie na platformie X, nocny atak Iranu na Izrael i wezwał jednocześnie strony konfliktu do rozwagi.

  "Potępiam rażący i nieuzasadniony atak na Izrael w możliwie najostrzejszych słowach. Wzywam Iran i jego sojuszników do natychmiastowego zaprzestania tych ataków" - napisała von der Leyen.

  "Wszystkie strony (konfliktu) muszą teraz powstrzymać się od dalszej eskalacji i pracować nad przywróceniem stabilności w regionie" – podkreśliła szefowa Komisji Europejskiej.

 • 8:18

  Do irańskiego ataku na Izrael odniósł się w niedziele rano Pekin.

  "Chiny wyrażają głębokie zaniepokojenie obecną eskalacją i wzywają strony do zachowania spokoju i powściągliwości, aby zapobiec dalszej eskalacji” – oświadczył rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych.

  "Chiny wzywają społeczność międzynarodową, zwłaszcza wpływowe kraje, do odegrania konstruktywnej roli na rzecz pokoju i stabilności w regionie" - zaapelował przedstaiciel chińskiego MSZ. 

 • 8:15

  Sytuację na Bliskim Wschodzie skomentował w niedzielę rano premier Donald Tusk. "Świat staje na krawędzi. Dlatego polskie państwo musi być silne, społeczeństwo solidarne, armia dobrze przygotowana a pozycja międzynarodowa stabilna" - napisał szef rządu w mediach społecznościowych.

 • 8:08

  Władze Iranu zagroziły w niedzielę, że użyją większej siły, jeśli Izrael dokona odwetu za sobotni atak dronami i pociskami – przekazała stacja CNN.

  "Islamska Republika Iranu nie zawaha się skorzystać ze swojego niezbywalnego prawa do samoobrony, jeśli zajdzie taka potrzeba" – napisał w oświadczeniu stały przedstawiciel Iranu przy ONZ Amir Saeid Irawani.

 • 7:57

  Po nocnym ataku Iranu na Izrael przestrzeń powietrzna tego kraju została ponownie otwarta w niedzielę rano. Jak podały izraelskie media, znowu normalnie działa międzynarodowy port lotniczy Ben Guriona w Tel Awiwie.

  Z powodu irańskiego ataku izraelska przestrzeń powietrzna była zamknięta przez siedem godzin.

  Według mediów na razie zamknięte pozostanie lotnisko Ramon na południu Izraela.

 • 7:42

  Jordania ponownie otworzyła swoją przestrzeń powietrzną, którą zamknęła w sobotę późnym wieczorem w związku z irańskim atakiem na Izrael - podała agencja Reutera, powołując się na jordańskie władze. 

 • 7:42

  Szef brytyjskiego rządu Rishi Sunak zapowiedział dalszą ochronę bezpieczeństwa Izraela. "Wraz z sojusznikami pilnie pracujemy, by ustabilizować sytuację i uniknąć dalszej eskalacji. Nikt nie chce widzieć dalszego rozlewu krwi" – oświadczył.

 • 7:42

  Premier Holandii Mark Rutte, minister spraw zagranicznych Norwegii Espen Barth Eide i szef dyplomacji Danii Lars Lokke Rasmussen potępili atak, wzywając przy tym do powściągliwości i uniknięcia dalszej eskalacji.

 • 7:41

  Szef francuskiej dyplomacji Stephane Sejourne również potępił atak "w najostrzejszych słowach". Ocenił go jako kolejne z "destabilizujących działań" Iranu, niosący ryzyko eskalacji wojskowej.

 • 7:41

  "Stanowczo potępiamy trwający atak, który może zepchnąć cały region w chaos. Iran i jego poplecznicy muszą natychmiast to zatrzymać. W pełni solidaryzujemy się z Izraelem" – ogłosiła szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock.

 • 7:41

  Szef dyplomacji UE Josep Borrell potępił "niemożliwy do zaakceptowania atak" Iranu, określając go jako "bezprecedensową eskalację i poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie".

 • 7:37

  "Jestem głęboko zaniepokojony bardzo realnym niebezpieczeństwem niszczycielskiej eskalacji na skalę całego regionu. Wzywam strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, by uniknąć działań, które mogą doprowadzić do dużej konfrontacji zbrojnej na wielu frontach na Bliskim Wschodzie" – oświadczył Antonio Guterres.

  "Wiele razy podkreślałem, że ani ten region, ani świat, nie mogą sobie pozwolić na kolejną wojnę" – dodał sekretarz generalny ONZ.

 • 7:34

  UE i kraje zachodnie, w tym Kanada, Francja, Niemcy, Wielka Brytania, a także sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, stanowczo potępili bezprecedensowy atak Iranu na Izrael. W komunikatach zwracano uwagę, że może on zdestabilizować cały region.

 • 6:58

  "Iran wystrzelił w ciągu nocy w stronę Izraela ponad 300 dronów i rakiet, z czego 99 procent zostało zestrzelonych" - oświadczyło w niedzielę izraelskie wojsko, dodając, że siły zbrojne Izraela pozostają w pełni funkcjonalne i omawiają opcje dalszych działań. 

  Główny rzecznik izraelskiej armii kontradmirał Daniel Hagari uznał działania Iranu za "bardzo poważne" i stwierdził, że "popychają region w stronę eskalacji". 

 • 6:32

  - Działania Iranu są zaskakujące, jeśli odbierać je jako reakcję na atak Izraela na irańską ambasadę w Damaszku. Jest to odpowiedź dalece nieproporcjonalna. Widzieliśmy już inne ataki na irańskich generałów i wysoko postawionych oficjeli, w tym w Iranie cztery lata temu, gdzie Izrael, jak przypuszczamy, zamordował najważniejszego irańskiego naukowca nuklearnego. I Iran nigdy nie odpowiedział. Skąd więc ta odpowiedź akurat teraz? Najwyraźniej uznali ten atak na ambasadę za akt wojny - komentowała Chagar Hemali, była rzeczniczka amerykańskiej misji przy ONZ

  Jak dodała, "nawet w tym kontekście to jednak bardzo silna reakcja". - Dla mnie oznacza to, że Iran nie boi się zdecydowanej odpowiedzi Stanów Zjednoczonych - oceniła. 

  Chagar Hemal: Irański atak na Izrael oznacza to, że Iran nie boi się zdecydowanej odpowiedzi USA

 • 6:24

  "Przechwyciliśmy, odparliśmy, razem zwyciężymy" - brzmi lakoniczny wpis premiera Izraela Benjamina Netanjahu, opublikowany w niedzielę rano na platformie X. 

 • 6:16

  Wysokie rangą źródło w izraelskich władzach, cytowane przez izraelska stację Channel 12, stwierdziło, że atak Iranu na Izrael "był strategiczną porażką". "Teraz mogą się szykować, nie będą mogli spać spokojnie" - powiedział urzędnik. 

 • 6:08

  Prezydent USA Joe Biden powiedział izraelskiemu premierowi Benjaminowi Netanjahu, że jest przeciwny jakiemukolwiek odwetowi na Iran za jego sobotni atak - donoszą amerykańskie media, powołując się na przedstawicieli administracji USA. 

  Jak podaje portal Axios, Biały Dom obawia się, że izraelski kontratak po irańskim uderzeniu może doprowadzić do szerszej wojny regionalnej. Dlatego, wskazując na sukces wspólnej obrony w strąceniu niemal wszystkich rakiet i dronów z Iranu, Biden miał poradzić Netanjahu, by "wziął zwycięstwo" i na tym zakończył wymianę ciosów z Iranem.

  Miał mu też powiedzieć, że USA nie wezmą udziału, ani nie poprą jakichkolwiek operacji ofensywnych przeciwko Iranowi. 

 • 5:57

  Tysiące ludzi wyszły na ulice największych miast Iranu, by wyrazić poparcie dla bezprecedensowego ataku na Izrael – podała w nocy z soboty na niedzielę agencja AFP. Na Placu Palestyny w Teheranie wznoszono hasła „śmierć Izraelowi” i „śmierć Ameryce”.

  Manifestanci mieli ze sobą flagi Iranu i libańskiego Hezbollahu, wspieranego przez to państwo. Niektórzy pokazywali portrety generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy sił specjalnych, zabitego w 2020 roku w amerykańskim uderzeniu w Iraku.

  Teheran. Irańczycy świętują atak na Izrael

 • 5:50

  Sekretarz obrony USA Lloyd Austin oświadczył, że Stany Zjednoczone potępiają atak Iranu i jego sojuszników na Izrael i wezwał Teheran, by natychmiast wstrzymał wszelkie kolejne ataki.

  "Nie dążymy do konfliktu z Iranem, ale nie zawahamy się, by chronić nasze siły oraz wspierać obronę Izraela" - oświadczył Austin.

 • 5:43

  Biały Dom opublikował oświadczenie prezydenta USA Joe Bidena w sprawie ataku na Izrael:

  "Dzisiaj rano Iran – i jego pełnomocnicy działający w Jemenie, Syrii i Iraku – rozpoczęli bezprecedensowy atak powietrzny na obiekty wojskowe w Izraelu. Potępiam te ataki z całą stanowczością" - oświadczył Biden.

  Jak dodał, na jego rozkaz, aby wesprzeć obronę Izraela, w ciągu ostatniego tygodnia wojsko amerykańskie przemieściło w ten region samoloty i systemy antybalistyczne. "Dzięki tym rozmieszczeniom i niezwykłym umiejętnościom naszych żołnierzy pomogliśmy Izraelowi zniszczyć prawie wszystkie nadlatujące drony i rakiety" - czytamy.

  Biden informuje także o swojej rozmowie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, z którym skontaktował się, by "potwierdzić żelazne zaangażowanie Ameryki w bezpieczeństwo Izraela". "Powiedziałem mu, że Izrael wykazał niezwykłą zdolność do obrony i odparcia nawet tak bezprecedensowych ataków, wysyłając jasny sygnał swoim wrogom, że nie mogą skutecznie zagrażać bezpieczeństwu Izraela" - przekazał prezydent USA.

  Zapowiedział, że w poniedziałek zwoła spotkanie przywódców G7, aby "skoordynować wspólną reakcję dyplomatyczną na bezczelny atak Iranu". "Mój zespół będzie współpracować ze swoimi odpowiednikami w całym regionie. Pozostaniemy w bliskim kontakcie z przywódcami Izraela. I choć nie byliśmy dzisiaj świadkami ataków na nasze siły i obiekty, pozostaniemy czujni w obliczu wszelkich zagrożeń i nie zawahamy się podjąć wszelkich niezbędnych działań, aby chronić naszych ludzi" - napisał Joe Biden w oświadczeniu. 

 • 5:21

  Siły zbrojne Izraela zniosły wymóg pozostawania w pobliżu schronów, co sugeruje, że atak ze strony Iranu ustał – podał w nocy z soboty na niedzielę portal Times of Israel.

  Według amerykańskich urzędników cytowanych przez CNN atak trwał pięć godzin.

  CNN zauważa, że jednocześnie wspierani przez Teheran bojownicy Hezbollahu wystrzelili w niedzielę nad ranem serię rakiet w kierunku północnej części Izraela.

 • 5:14

  CNN: według rzecznika izraelskiej armii w ciągu ostatniej godziny z Libanu do Izraela wystrzelono ponad 55 rakiet

 • 5:12

  Irańczycy świętują po rozpoczęciu przez Iran ataków dronów na Izrael

 • 5:07

  - Jutro zwołam moich kolegów przywódców G7, aby koordynować zjednoczoną reakcję dyplomatyczną na bezczelny atak Iranu – oznajmił prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu, odnosząc się do Grupy Siedmiu Głównych Gospodarek.

 • 4:51

  Izraelskie wojsko twierdzi, że na Wzgórzach Golan zawyły syreny po wystrzeleniu 25 pocisków z Libanu. Nie określono rodzaju wystrzelonych pocisków ani tego, czy zostały przechwycone.

 • 4:33

  Izraelski gabinet bezpieczeństwa upoważnił trzyosobowy gabinet wojenny do podjęcia decyzji o odpowiedzi na atak Iranu – podała w nocy z soboty na niedzielę stacja CNN, cytując izraelskie źródło. Władze USA chcą, by Izrael uprzedził je o ewentualnym odwecie. 

  W skład gabinetu wojennego wchodzą premier Benjamin Netanjahu, minister obrony Joaw Galant i polityk opozycji Beni Ganc. 

  Minister obrony USA Lloyd Austin w czasie rozmowy telefonicznej z Galantem poprosił go, by Stany Zjednoczone zostały uprzedzone o jakiejkolwiek odpowiedzi na irański atak – podała CNN, powołując się na amerykańskie źródło.

  Netanjahu ogłosił wcześniej, że Izrael jest gotowy na bezpośredni atak Iranu i odpowie na niego tym samym. - Jeśli ktoś nas skrzywdzi, skrzywdzimy jego – powiedział

 • 4:10

  Według izraelskich służb ratunkowych nie ma doniesień o obrażeniach odniesionych bezpośrednio w wyniku irańskich ataków. 

  31 osób zostało rannych w drodze do schronów lub doznały ataków paniki podczas ataków dronów i rakiet.

 • 4:07

  Szef Pentagonu Lloyd Austin miał zwrócić się do swojego izraelskiego odpowiednika Joawa Galanta, by Izrael uprzedził USA przed ewentualnym odwetem za irański atak. "Washington Post" podał w piątek, że administracja USA była mocno niezadowolona z powodu braku takiego ostrzeżenia przed izraelskim uderzeniem na irańską placówkę w Damaszku 1 kwietnia, które sprowokowało irański ostrzał Izraela w sobotę.

 • 3:52

  Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się w niedzielę o 16:00 w sprawie sytuacji na Bliskim Wschodzie - podaje Reuters.

 • 3:21

  Biden poprosił Netanjahu, aby nie reagował na ataki - podaje Israel Hayom

 • 3:19

  Trwa rozmowa telefoniczna Joe Bidena z Benjaminem Netanjahu

 • 3:06

  Izrael zwrócił się do Rady Bezpieczeństwa ONZ o zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia w celu potępienia ataku Iranu na Izrael i uznania Irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji za organizację terrorystyczną.

  "Irański atak stanowi poważne zagrożenie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa i oczekuję, że Rada użyje wszelkich środków, aby podjąć konkretne działania przeciwko Iranowi" – Gilad Erdan, ambasador Izraela przy ONZ, napisał w poście w serwisie X.

  W drugim wpisie opublikował nagranie, na którym widac jak Izrael broni Wzgórza Świątynnego i Meczetu Al-Aksa przed irańskimi rakietami i dronami.

 • 2:49

  "Myśliwce obrony powietrznej Izraela wraz ze strategicznymi krajami partnerskimi z powodzeniem przechwyciły większość pocisków, zanim te przekroczyły terytorium kraju" - podało ministerstwo obrony Izraela. 

  Poinformowano o kilku osobach rannych, m.in. w bazie wojskowej na południu kraju, gdzie dosżło do niewielkiego uszkodzenia infrastruktury.

 • 2:40

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu będzie rozmawiał o sytuacji z prezydentem USA Joe Bidenem - podaje Telewizja Channel 12.

 • 2:29

  10-letni chłopiec został ranny odłamkiem pocisku przechwytującego w pobliżu miasta Arad podczas irańskiego ataku na Izrael - podawał CNN. Później tę informację sprostowano - poszkodowana jest 7-letnia dziewczynka z tej miejscowości. Dziecko jest w ciężkim stanie

 • 2:29

  Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił sobotni atak Iranu na Izrael i wezwał do powściągliwości i natychmiastowego zaprzestania działań wojennych. 

  "Jestem głęboko zaniepokojony bardzo realnym niebezpieczeństwem wyniszczającej eskalacji w całym regionie. Wzywam wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, aby uniknąć wszelkich działań, które mogłyby doprowadzić do poważnych konfrontacji militarnych na wielu frontach na Bliskim Wschodzie" – napisał Guterres w oświadczeniu.

  "Ani region, ani świat nie mogą sobie pozwolić na kolejną wojnę" - dodał.

"Stan pełnej gotowości"

"Izrael odwołał w sobotę zaplanowane na nadchodzące dni wycieczki szkolne i inne aktywności młodzieży, w tym początek święta Paschy, a także postawił siły zbrojne w stan pełnej gotowości w związku z możliwym atakiem Iranu" - pisała wcześniej agencja Reuters.

ZOBACZ: MSZ ostrzega Polaków. Możliwa "nagła eskalacja działań zbrojnych".

Izraelscy żołnierzeMostafa Alkharouf/Anadolu via Getty Images

USA zapewniają o "pełnym wsparciu"

Prezydent USA Joe Biden skrócił weekendowy pobyt w stanie Delaware i wraca do Białego Domu by monitorować sytuację - podała agencja AP. Biden ma spotkać się ze swymi doradcami ds. bezpieczeństwa.

Szef Pentagonu Lloyd Austin przekazał w sobotę ministrowi obrony Izraela Joawowi Galantowi, że państwo żydowskie może liczyć na "pełne wsparcie USA w obronie przed atakami Iranu i powiązanych z nim organizacji zbrojnych".

Resort obrony USA powiadomił w opublikowanym na swojej stronie internetowej oświadczeniu, że tematem rozmowy Austina z Galantem były "pilne zagrożenia regionalne".

Izraelskie lotnictwo w gotowościOoriya Ron/Shutterstock

Wcześniej Galant oświadczył, że Izrael "uważnie monitoruje planowany atak" grożący mu ze strony Iranu i stronników tego państwa w regionie. Dodał, że Stany Zjednoczone i inni sojusznicy zapewnili Izraelowi "nowe możliwości" obrony oraz reagowania na potencjalny irański atak - przekazał portal Times of Israel.

- W ostatnich dniach wzmocniliśmy nasz system obrony powietrznej i kontrataku - stwierdził Galant w oświadczeniu. - Wspólnie z naszymi partnerami pod przewodnictwem USA dodaliśmy nowe zdolności na lądzie, w powietrzu, na morzu, w zakresie wywiadu - powiedział cytowany przez portal minister.

- Iran jest państwem terrorystycznym, świat jest wystawiony na to ryzyko bardziej niż kiedykolwiek. Jesteśmy zdeterminowani, aby chronić (przed nim) naszych obywateli i znajdziemy sposób, aby nań zareagować - dodał Galant.

Także doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan potwierdził w rozmowie ze swoim izraelskim odpowiednikiem Cachim Hanegbim "żelazne zaangażowanie Waszyngtonu w bezpieczeństwo Izraela".

Spodziewany odwet

W piątek prezydent USA Joe Biden powiedział, że spodziewa się, iż irański atak na Izrael, mający być odwetem na izraelskie uderzenie na jego placówkę dyplomatyczną w Damaszku, nastąpi "raczej wcześniej niż później". "Wall Street Journal" i Bloomberga pisały w piątek, że atak miałby nastąpić w ciągu 48 godzin.

We wtorek dowódca irańskiej marynarki wojennej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Alireza Tangsiri w rozmowie z wspierającym terrorystyczny Hezbollah libańskim portalem al Mejdajin zagroził zamknięciem przez Teheran kluczowej cieśniny Ormuz. Podkreślił że takie działania można rozważyć, jeśli Iran dostrzeże "jakiekolwiek próby zakłócenia" przez adwersarzy jego działań w regionie.

PRZECZYTAJ: Amerykański lotniskowiec wysłany w pobliże Izraela w związku z groźbami Iranu.

Irańscy Strażnicy Rewolucji przejęli w sobotę statek MSC Aries należący, jak twierdzą, do firmy izraelskiego biznesmena. - Iran poniesie konsekwencje za podjęcie wyboru o dalszym eskalowaniu sytuacji - oznajmił rzecznik izraelskiej armii. Zareagował tez izraelski MSZ.

Czytaj więcej: Irańczycy przejęli statek "związany z Izraelem", na pokład weszli ze śmigłowca. Izraelska armia i MSZ reagują.

Autorka/Autor:ks, ads/gp

Źródło: Reuters, PAP, tvn24.pl