52-letni mieszkaniec Londonderry w Irlandii Północnej został w środę oskarżony o zabójstwo dziennikarki Lyry McKee, która zginęła śmiertelnie postrzelona w trakcie zamieszek w tym mieście w kwietniu 2019 roku.
Mężczyźnie postawiono zarzuty posiadania broni palnej z zamiarem wykorzystania jej i narażenia życia oraz członkostwa w zabronionej organizacji. W czwartek ma stanąć przed sądem okręgowym w Londonderry.
Jest on jednym z czterech mężczyzn aresztowanych we wtorek w związku z tą sprawą. Pozostali mają 20, 27 i 29 lat.
Jason Murphy, prowadzący śledztwo detektyw północnoirlandzkiej policji, powiedział, że w sprawę zabójstwa Lyry McKee oprócz osoby, która oddała strzał, było zamieszanych kilka osób i choć postawienie zarzutów jest znaczącym punktem w dochodzeniu, to w dalszym ciągu ono trwa.
Dziennikarka postrzelona w czasie zamieszek
Lyra McKee została postrzelona w trakcie zamieszek, które wybuchły w Londonderry, w zamieszkanej przez republikanów, czyli zwolenników zjednoczenia Irlandii, dzielnicy Creggan, gdy pojawiła się w niej policja, aby przeszukać jeden z domów. W momencie, gdy padł strzał, pochodząca z Belfastu McKee stała w pobliżu jednego z policyjnych samochodów.
Nowa IRA przeprasza za śmierć dziennikarki
Kilka dni później odpowiedzialność za jej śmierć wzięła na siebie Nowa Irlandzka Armia Republikańska, jedno z ugrupowań sprzeciwiających się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej.
Nowa IRA przeprosiła za śmierć McKee, wyjaśniając, że została ona postrzelona przypadkowo, gdyż celem bojowników byli policjanci. Zabójstwo McKee spotkało się z powszechnym potępieniem zarówno ze strony polityków republikańskich, jak i unionistycznych, a w jej pogrzebie uczestniczyli ówczesna premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Irlandii Leo Varadkar. 29-letnia w chwili śmierci Lyra McKee, która w 2006 roku otrzymała tytuł Młodego Dziennikarza Roku stacji Sky News, napisała książkę o zaginięciach młodych ludzi w czasie konfliktu w Irlandii Północnej, zakończonego porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: International Journalism Festival/Wikimedia CC BY 2.0