Oskarżenia po śmiertelnym postrzeleniu dziennikarki. Policja: to nie koniec dochodzenia

TVN24 | Świat

Autor:
asty,ft/adso
Źródło:
PAP

52-letni mieszkaniec Londonderry w Irlandii Północnej został w środę oskarżony o zabójstwo dziennikarki Lyry McKee, która zginęła śmiertelnie postrzelona w trakcie zamieszek w tym mieście w kwietniu 2019 roku.

Mężczyźnie postawiono zarzuty posiadania broni palnej z zamiarem wykorzystania jej i narażenia życia oraz członkostwa w zabronionej organizacji. W czwartek ma stanąć przed sądem okręgowym w Londonderry.

Jest on jednym z czterech mężczyzn aresztowanych we wtorek w związku z tą sprawą. Pozostali mają 20, 27 i 29 lat.

Jason Murphy, prowadzący śledztwo detektyw północnoirlandzkiej policji, powiedział, że w sprawę zabójstwa Lyry McKee oprócz osoby, która oddała strzał, było zamieszanych kilka osób i choć postawienie zarzutów jest znaczącym punktem w dochodzeniu, to w dalszym ciągu ono trwa.

Lyra McKee zginęła podczas zamieszek w miejscowości LondonderryInternational Journalism Festival/Wikimedia CC BY 2.0

Dziennikarka postrzelona w czasie zamieszek

Lyra McKee została postrzelona w trakcie zamieszek, które wybuchły w Londonderry, w zamieszkanej przez republikanów, czyli zwolenników zjednoczenia Irlandii, dzielnicy Creggan, gdy pojawiła się w niej policja, aby przeszukać jeden z domów. W momencie, gdy padł strzał, pochodząca z Belfastu McKee stała w pobliżu jednego z policyjnych samochodów.

Nowa IRA przeprasza za śmierć dziennikarki

Kilka dni później odpowiedzialność za jej śmierć wzięła na siebie Nowa Irlandzka Armia Republikańska, jedno z ugrupowań sprzeciwiających się procesowi pokojowemu w Irlandii Północnej.

Nowa IRA przeprosiła za śmierć McKee, wyjaśniając, że została ona postrzelona przypadkowo, gdyż celem bojowników byli policjanci. Zabójstwo McKee spotkało się z powszechnym potępieniem zarówno ze strony polityków republikańskich, jak i unionistycznych, a w jej pogrzebie uczestniczyli ówczesna premier Wielkiej Brytanii Theresa May i premier Irlandii Leo Varadkar. 29-letnia w chwili śmierci Lyra McKee, która w 2006 roku otrzymała tytuł Młodego Dziennikarza Roku stacji Sky News, napisała książkę o zaginięciach młodych ludzi w czasie konfliktu w Irlandii Północnej, zakończonego porozumieniem wielkopiątkowym z 1998 roku.

Londonderry

Autor:asty,ft/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: International Journalism Festival/Wikimedia CC BY 2.0