Puby i restauracje zaproszą do środka tylko zaszczepionych i ozdrowieńców. Irlandia zaostrza przepisy

Autor:
mart
Źródło:
PAP

Od poniedziałku w Irlandii puby i restauracje mogą wznowić przyjmowanie gości wewnątrz lokali po raz pierwszy od końca grudnia ubiegłego roku. Wprowadzono jednak ograniczenia - wstęp będą miały tylko osoby zaszczepione lub ozdrowieńcy, po okazaniu odpowiednich dokumentów.

Zgodnie z opublikowanymi w piątek wieczorem przez irlandzki rząd wytycznymi klienci pubów i restauracji będą musieli pokazać wprowadzony przez UE certyfikat covidowy jako dowód, że są w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub niedawno wyleczyli się z wirusa. Ale w przypadku osób, które go nie mają, a są w pełni zaszczepione, akceptowane będą inne dowody, takie jak na przykład wydawana przez publiczną służbę zdrowia HSE karta szczepień.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Bar w DublinieRomrodphoto / Shutterstock.com

Wymagane będzie również przedstawienie dowodu tożsamości ze zdjęciem, klienci będą musieli też podawać dane do śledzenia kontaktów w razie ewentualnego zakażenia. W lokalach będzie obowiązywał limit sześciu osób dorosłych na przy jednym stole, nie będzie obsługi przy barze, a klienci będą mogli zdjąć maseczki dopiero po zajęciu miejsca. Wewnątrz lokali będą mogły przebywać dzieci, mimo że w Irlandii nie są one jeszcze szczepione, zaś wszystkie lokale muszą być zamykane do godziny 23.30.

Nie wszystkie lokale gotowe na otwarcie

Jednak jak wskazuje irlandzkie stowarzyszenie właścicieli pubów VFI, ze względu na to, że wytyczne zostały wydane bardzo późno, spora część pubów nie wznowi pełnej działalności już w poniedziałek, tylko raczej w kolejnych dniach w ciągu tygodnia. Również szef irlandzkiego stowarzyszenia restauratorów RAI ocenił, że na razie nie otworzy się około jedna czwarta restauracji.

Puby, bary i restauracje w Irlandii zostały zamknięte w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy wprowadzony został w kraju lockdown. Mogły wznowić działalność - obsługując klientów tylko na zewnątrz - dopiero na początku czerwca.

Koronawirus w Irlandii

W Irlandii od 10 dni dobowe bilanse wykrywanych zakażeń przekraczają tysiąc, czyli są na poziomach, na których ostatnio były na przełomie stycznia i lutego. To jednak wciąż znacznie poniżej rekordów zanotowanych na początku stycznia, gdy bilanse przekraczały 6000. Natomiast liczby zgonów oscylują w okolicach 10 w tygodniu.

Od początku epidemii w Irlandii wykryto 293 tysięcy zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło 5026 osób.

Autor:mart

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Romrodphoto / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości