Dla zaszczepionych i ozdrowieńców. Kolejny kraj ogranicza dostęp do gastronomii

Autor:
red.
Źródło:
PAP
Kunz o podróżowaniu z paszportem covidowym
Kunz o podróżowaniu z paszportem covidowymTVN24 BiS
wideo 2/4
TVN24 BiSKunz o podróżowaniu z paszportem covidowym

Tylko osoby zaszczepione przeciw COVID-19 oraz ozdrowieńcy będą mogli wejść w Irlandii do pubów, barów i restauracji. W środowy wieczór irlandzki parlament poparł propozycję rządu w tej sprawie.

Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni bądź już przeszli COVID-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowe obostrzenia w Irlandii

Wicepremier Leo Varadkar przyznał w trakcie debaty w parlamencie, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest idealne, ale jest lepsze i bezpieczniejsze niż dwie możliwe alternatywy, czyli otwarcie sektora gastronomicznego bez ograniczeń albo pozostawienie go zamkniętym do czasu zbudowania odporności zbiorowej w społeczeństwie.

Wskazywał, że podobne zasady wprowadziły już Dania i Niemcy, a kilka innych krajów, w tym Francja, zmierza w tym kierunku. Opozycja przekonywała natomiast, że jest to rozwiązanie dyskryminujące. W głosowaniu rządową propozycję poparło 74 posłów, przeciwnych było 68.

Do tej pory w Irlandii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 2,73 mln osób, a drugą - ponad 2,12 mln. Stanowi to odpowiednio 71,9 proc. oraz 57,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Od początku epidemii w Irlandii wykryto prawie 280 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło 5018 osób.

Autor:red.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Romrodphoto / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości