Iran chce mocniej kontrolować kobiety za brak hidżabu. Władze montują kamery

Źródło:
Reuters
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Teheran na ujęciach z lutego 2023 roku
Reuters
Teheran na ujęciach z lutego 2023 rokuReuters

Irańskie władze instalują kamery w miejscach publicznych i na głównych ulicach, aby identyfikować i karać kobiety, które nie zakrywają swojego ciała - poinformowała w sobotę policja tego kraju. To reakcja na rosnącą liczbę kobiet, które nie stosują się do wymagań dotyczących noszenia hidżabu.

Irańska policja przekazała w komunikacie, że w miejscach publicznych i na głównych ulicach montowane są kamery. Wyjaśniono, że posunięcie to ma na celu "zapobieganie oporowi względem prawa dotyczącego hidżabu". Kobiety, które naruszyły zasady dotyczące ubioru, po zidentyfikowaniu otrzymają "wiadomości tekstowe z ostrzeżeniem o konsekwencjach".

CZYTAJ TEŻ: Zaatakował je i oblał jogurtem, bo nie zakryły włosów. Kobiety trafiły do aresztu

Obowiązkowe noszące hidżabu przez kobiety jest zapisane w prawie szariatuShutterstock

Iranki zrzucają hidżaby

W połowie września 2022 roku w Iranie wybuchły trwające kilka miesięcy protesty przeciwko władzy po tym, gdy 22-letnia Kurdyjka Mahsa Amini zmarła po aresztowaniu przez tak zwaną policję moralności za nieodpowiedni, w oczach władz, strój - nakrycie głowy miało niedostatecznie zasłaniać jej włosy. W geście solidarności i buntu wiele kobiet w całym Iranie zdejmowało z głów obowiązkowe nakrycia.

Obywatelska inicjatywa trwa nadal i część kobiet nadal nie zakłada hidżabu, czyli chusty zakrywającej włosy, uszy i szyję. Pojawiają się tak w centrach handlowych, restauracjach, sklepach i na ulicach w całym kraju. Ponadto media społecznościowe zalewają filmy z kobietami bez osłoniętych głów, które w ten sposób stawiają opór policji moralności.

Iranki ryzykują w ten sposób aresztowaniem. Zgodnie z islamskim prawem szariatu, wprowadzonym po rewolucji z 1979 r., kobiety są zobowiązane do zakrywania włosów, uszu i szyi oraz noszenia długich, luźnych ubrań ukrywających ich figury. Nieprzestrzegającym tych zasad grozi między innymi grzywna lub aresztowanie.

>>> "Ja dostanę szklane oko, a wy medal". Młoda Iranka pisze do funkcjonariuszy, którzy do niej strzelali <<<

Pod koniec marca tego roku resort spraw wewnętrznych Iranu określił noszenie chusty jako "jeden z fundamentów cywilizacyjnych narodu irańskiego" i "jedną z praktycznych zasad Republiki Islamskiej". Ministerstwo dodało, że nie zrezygnuje z tych reguł. Wezwało też do konfrontacji z nieosłoniętymi kobietami. W zeszłym tygodniu natomiast dwie Iranki zostały zaatakowane przez mężczyznę w sklepie po tym, gdy zauważył on, że nie mają zasłoniętych włosów.

ZOBACZ TEŻ: Kwadrans na obronę i rozmowa we łzach. "Tato, wydali wyroki. Mój to kara śmierci"

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock