Wnuk ojca rewolucji zbyt mało oddany ideałom islamskiej republiki. Zdyskwalifikowany

hasankhomeini.irChomeini na razie wykluczony

4/5 kandydatów do Zgromadzenia Ekspertów, ciała mającego moc wyboru Najwyższego Przywódcy Iranu, zostało zdyskwalifikowanych lub samemu się wycofało. Wsród osób odrzuconych jest Hasan Chomeini, wnuk ojca islamskiej rewolucji ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego.

Dyskwalifikacji dokonała 12-osobowa Rada Strażników, której zadaniem jest czuwanie nad procesem nie tylko legislacji w Iranie, ale i nad procesem wyborczym. Zadaniem członków Rady jest badanie, czy prawo uchwalane np. przez parlament lub kandydaci do niego, czy Zgromadzenia Ekspertów, działają zgodnie z zasadami islamskiej republiki. W efekcie zależna od Najwyższego Przywódcy ajatollaha Aliego Chameneiego Rada Strażników stoi na straży interesów reżimu.

W tym roku, przed lutowymi wyborami, Rada zaaprobowała jedynie 166 z 801 kandydatów do Zgromadzenia Ekspertów.

Wśród wykluczonych jest Hasan Chomeini, wnuk ojca islamskiej rewolucji, w przeciwieństwie do dziadka polityk umiarkowany przeciwny twardogłowym i trzymający z reformistycznie nastawionymi Irańczykami, a także pragmatykami z szeregów prezydenta Hasana Rowhaniego.

Hasan Chomeini nie przystąpił do egzaminu z teologii zorganizowanego na początku stycznia przez Radę Strażników Konstytucji; w świętym mieście Kum zdawało egzamin około 400 kandydatów. Rada, nadzorująca wybory i powoływana na ośmioletnią kadencję spośród irańskich duchownych prawników, jest kontrolowana przez konserwatystów.

Zatwierdzeni zostali m.in. były prezydent Iranu Akbar Haszemi Rafsandżani i obecny prezydent Hasan Rowhani. Zdyskwalifikowani kandydaci mogą odwoływać się do najbliższej soboty, 30 stycznia.

Hasan (z lewej) ze swoim dziadkiem, bratem i ojcem Ahmadem (z prawej)domena publiczna

Zgromadzenia Ekspertów to 88-osobowe ciał odpowiedzialne za wybór Najwyższego Przywódcy, a także - w teorii - obdarzonego mocą złożenia do z urzędu.

Tego samego dnia, 26 lutego, gdy odbywają się wybory do Zgromadzenia Irańczycy będą też wybierać swoich przedstawicieli do 290-osobowego parlamentu. I tu nie obyło się bez masowych dyskwalifikacji - z 12 tysięcy zarejestrowanych kandydatów ostało się niecałe 5 tys. Wśród wykluczonych zaś są niemal wszyscy kandydaci reformistów i umiarkowani, co wzbudziło zaniepokojenie Rowhaniego.

Rada Strażników rozpatruje odwołania odrzuconych do soboty.

CZYTAJ WIĘCEJ O HASANIE CHOMEINIM

[object Object]
Morawiecki: Polska pełni konstruktywną rolętvn24
wideo 2/17

Autor: mtom / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: hasankhomeini.ir

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości