Papież mianował nowego biskupa Hongkongu

Źródło:
PAP, Reuters

Stephen Chow Sau-yan został mianowany przez papieża Franciszka nowym biskupem Hongkongu – poinformował Watykan. Dotychczas duchowny był prowincjałem zakonu jezuitów w Chinach. Biskup Hongkongu to kluczowa funkcja dla relacji Stolicy Apostolskiej z władzami w Pekinie.

Stephen Chow Sau-yan zastąpi kardynała Johna Tonga, który zajmował stanowisko tymczasowo po zmarłym w 2019 roku biskupie Michaelu Yeungu. Nowy biskup Hongkongu ma 61 lat i pochodzi z tego specjalnego regionu administracyjnego Chin, w którym w minionych latach doszło do protestów głównie przeciwko ustawie o bezpieczeństwie narodowym. Studiował w USA, a następnie w Irlandii. Na Harvardzie zrobił doktorat z rozwoju człowieka i psychologii. Na czele chińskiej prowincji jezuitów stał od 2018 roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Hongkong, była brytyjska kolonia, przez dekady pozostawała silnym katolickim przyczółkiem na granicy Chin kontynentalnych, rządzonych przez formalnie ateistyczną partię komunistyczną. Wiele wpływowych osób z elit polityczno-biznesowych Hongkongu jest katolikami, w tym między innymi szefowa lokalnych władz Carrie Lam, a także aktywista opozycji, potentat medialny Jimmy Lai, który niedawno został zatrzymany na mocy nowego prawa o bezpieczeństwie wewnętrznym.

Biskup Stephen Chow Sau-yan (w środku)GettyImages

Przedstawiciel środka

Cytowani przez Agencję Reutera duchowni z Hongkongu ocenili, że przed nowym biskupem stoi zadanie złagodzenia napięcia wewnątrz społeczności katolickiej, podzielonej między tych, którzy chcą, by diecezja robiła więcej w obronie wolności Hongkongu, oraz tych, którzy chcą mniej konfrontacyjnego podejścia.

Nominację Chow Sau-yana poprzedziły dwie nieudane próby obsadzenia tego stanowiska. Poprzedni potencjalni kandydaci uważani byli za zbyt bliskich władzom w Pekinie, lub przeciwnie, za nieakceptowalnych dla rządu w Chinach kontynentalnych. Według hongkońskich duchownych nowy biskup jest reprezentantem umiarkowanego skrzydła.

Próbą unormowania stosunków między Stolicą Apostolską a władzami Chin jest podpisane prawie trzy lata temu porozumienie w sprawie mianowania biskupów, co wcześniej z powodu ingerencji władz w Pekinie i mianowania ordynariuszy bez zgody papieża było częstą przyczyną napięć.

Autorka/Autor:ft\mtom

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages