Hongkong

Hongkong

Chiński sąd skazał hongkońskiego księgarza, obywatela Szwecji, Guia Minhaia na 10 lat więzienia za rzekome przekazywanie informacji wywiadowczych. Sprawa doprowadziła do konfliktu dyplomatycznego pomiędzy Chinami a Szwecją. Sztokholm domaga się uwolnienia księgarza, a Pekin przestrzega przed próbami ingerencji w wewnętrzne sprawy Chin.

Polacy są wśród objętych kwarantanną 3711 pasażerów wycieczkowca Diamond Princess. Na pokładzie zacumowanego w japońskim porcie Jokohama statku wykryto co najmniej 10 przypadków zakażenia koronawirusem. Także z wycieczkowca World Dream w Hongkongu zejść na ląd nie może prawie cztery tysiące pasażerów i członków załogi.

Nieznani sprawcy namalowali hasło "Wolny Hongkong" na posągu Małej Syrenki - jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli Kopenhagi. Czerwone i białe litery pojawiły się na kamieniu, na którym w porcie w duńskiej stolicy siedzi bohaterka baśni Hansa Christiana Andersena.

Większość świata powitała już nowy rok. Jako pierwsi, o godzinie 11 polskiego czasu, cieszyli się nim mieszkańcy Kiribati na Oceanie Spokojnym, w Polinezji. Najpóźniej rok 2020 zaczął się na Hawajach. "Obejście" całej kuli ziemskiej zajęło mu 26 godzin.

Oddziały prewencji policji rozpędziły w niedzielę tłum w centrum dzielnicy finansowej Hongkongu. Do starć doszło, gdy policja zaczęła usuwać uczestników pokojowego wiecu poparcia dla Ujgurów, muzułmańskiej grupy etnicznej z Sinciangu w Chinach. Protestujący mieli transparenty z napisami "Wolni Ujgurzy, wolny Hongkong" i "Fałszywa autonomia w Chinach przyczyną ludobójstwa". W obozach internowania w Sinciangu może być przetrzymywanych nawet milion Ujgurów i innych muzułmanów.

Odkąd Hongkong i Makau powróciły do ojczyzny, zarządzanie sprawami tych specjalnych regionów administracyjnych jest w całości wewnętrzną sprawą Pekinu - oświadczył w piątek przywódca Chin Xi Jinping. Podczas uroczystości z okazji 20-lecia przyłączenia Makau do Chin, pochwalił ten region za patriotyzm i lojalność.

Szefowa władz Hongkongu złożyła w poniedziałek wizytę w Pekinie. Podziękowała przywódcom Chin za troskę i zaufanie. Prezydent Chin Xi Jinping pogratulował jej odwagi w zarządzaniu regionem "w najtrudniejszym czasie" od przyłączenia go do ChRL, a premier Li Keqiang zapewnił o wsparciu dla jej rządu ze strony Pekinu.

Z piątkowego sprawozdania władz Hongkongu wynika, że aż 950 milionów dolarów hongkońskich (467 milionów złotych) zostało wypłacone policjantom za nadgodziny przepracowane podczas trwających od pół roku antyrządowych protestów.

Przedstawiciele Pekinu skrytykowali w środę władze USA za ich wsparcie dla antyrządowych protestów w Hongkongu. Zaatakowali także Waszyngton za krytykę chińskiej polityki wobec ujgurskiej mniejszości z regionu Sinciang. - Nie istnieje uniwersalna ścieżka i model praw człowieka na świecie - przekonywał szef wydziału propagandy Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Huang Kunming. Wiceszef chińskiej dyplomacji zarzucił Stanom Zjednoczonym, że pod sztandarem "praw człowieka" zasiewają na świecie konflikty i wywołują kryzysy humanitarne.