Hiszpańska policja poinformowała tysiące kobiet, że ich partnerzy w przeszłości dopuszczali się przemocy domowej

Źródło:
PAP
Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięść
Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięśćMaria Mikołajewska/Fakty TVN
wideo 2/2
Ofiary przemocy mają swój znak. To dłoń zaciskająca się w pięśćMaria Mikołajewska/Fakty TVN

W ramach akcji informacyjnej hiszpańska policja powiadomiła ponad siedem tysięcy kobiet o tym, że ich partnerzy w przeszłości dopuszczali się wobec swoich byłych partnerek przemocy domowej. W ciągu ostatnich dwóch dekad w Hiszpanii na skutek przemocy domowej zginęło 1237 kobiet.

Funkcjonariusze służb policyjnych Hiszpanii poinformowali do piątku 7076 kobiet, że mieszkający z nimi mężczyźni w przeszłości dopuszczali się wobec swoich byłych partnerek przemocy domowej.

Jak podało w piątek radio Cadena Ser, akcja informacyjna hiszpańskiej policji bazuje na przyjętych w lutym 2023 roku przepisach MSW i ma służyć zmniejszeniu skali przemocy domowej w rodzinach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Przemoc karmi się milczeniem"

Przemoc domowa w Hiszpanii

Według rozgłośni, w całej Hiszpanii żyje obecnie ponad 21 tysięcy mężczyzn, którzy figurują w policyjnych statystykach jako osoby, które w przeszłości dopuszczały się przemocy domowej wobec żon lub partnerek.

Z danych ministerstwa ds. równouprawnienia wynika, że pomiędzy 1 stycznia a 8 listopada tego roku w Hiszpanii z rąk swoich mężów lub partnerów zginęły 52 kobiety, czyli o dwie więcej w porównaniu z całym rokiem 2022.

W ciągu ostatnich dwóch dekad na terenie Hiszpanii na skutek przemocy domowej zginęło 1237 kobiet.

Jeśli doświadczasz problemów emocjonalnych i chciałbyś uzyskać poradę lub wsparcie, tutaj znajdziesz listę organizacji oferujących profesjonalną pomoc. W sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia zadzwoń na numer 997 lub 112.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: fizkes/Shutterstock