Ekshumacja przywódcy faszystowskiej Falangi. Zostanie przeniesiony z mauzoleum do rodzinnego grobu

Autor:
pb//am
Źródło:
BBC, Reuters, Guardian, patrimonionacional.es
Dolina Poległych, mauzoleum w Hiszpanii
Dolina Poległych, mauzoleum w HiszpaniiReuters Archive
wideo 2/4
Reuters ArchiveDolina Poległych, mauzoleum w Hiszpanii

Prochy Jose Antonio Primo de Rivery, przywódcy hiszpańskiej Falangi, zostaną ekshumowane i przeniesione na cmentarz w Madrycie. Obecnie szczątki znajdują się w mauzoleum w Dolinie Poległych, gdzie trafiły w 1959 roku.

Jose Antonio Primo de Rivera był synem dyktatora Miguela Primo de Rivery, rządzącego w Hiszpanii w latach 1923-1930. W 1933 roku założył hiszpańską Falangę, ugrupowanie faszystowskie. W 1936 roku został oskarżony o spiskowanie przeciwko rządowi republikańskiemu i rozstrzelany w Alicante. Obecnie szczątki Primo de Rivery znajdują się w mauzoleum w Dolinie Poległych, funkcjonującej od zeszłego roku pod nazwą Doliny Cuelgamuros. W poniedziałek ma się rozpocząć jego ekshumacja, a prochy zostaną przeniesione na cmentarz San Isidro w Madrycie i pochowane obok członków rodziny byłego przywódcy Falangi. Reuters zauważa, że Primo de Rivera będzie ekshumowany już po raz piąty.

ZOBACZ TEŻ: Dolina Poległych znów w centrum uwagi. Hiszpański episkopat: tematów polemicznych lepiej nie ruszać

Ekshumacja Primo de Rivery

Przeniesienie prochów Primo de Rivery to skutek dążenia rządu hiszpańskiego do przekształcenia założonego przez generała Francisco Franco mauzoleum w miejsce, honorujące ofiary wojny domowej z lat 1936-1939. Wówczas w Hiszpanii zginęło 500 tys. osób. - Żadna osoba ani ideologia, która przywołuje dyktaturę, nie powinna być tam honorowana ani wychwalana - powiedział w piątek Felix Bolanos, minister ds. prezydencji, kontaktów z parlamentem i demokracji. W mauzoleum znajdują się łącznie ciała niemal 34 tys. osób, w tym wielu ofiar reżimu Franco, z czego ponad 12 tys. nie zostało zidentyfikowanych. Rząd stara się obecnie o umożliwienie rodzinom identyfikacji bliskich.

Dolina Poległych w HiszpaniiJorge Díaz Bes CC BY-SA Wikipedia

Po uchwaleniu przez władze w Madrycie nowej ustawy o pamięci w zeszłym roku, której jednym z założeń jest m.in. ułatwienie w ekshumacji zwolenników frankizmu, rodzina Primo de Rivery poprosiła o ponowny pochówek krewnego, zgodnie z jego wolą, "w ziemi świętej i zgodnie z obrzędami katolickimi".

Primo de Rivera spoczywał dotychczas w dwóch masowych grobach w Alicante, po czym w 1939 roku przeniesiono go 500 km dalej do San Lorenzo de El Escorial. 20 lat później, w 1959 roku jego szczątki przeniesiono do Doliny Poległych, gdzie w 1975 roku spoczął obok niego Franco. W 2019 roku szczątki generała zostały przeniesione z Doliny Poległych na podmadrycki cmentarz Mingorrubio. Rodzina dyktatora sprzeciwiała się temu i uznała przeniesienie zwłok za akt rewanżyzmu politycznego ze strony hiszpańskiej lewicy oraz próbę odwrócenia uwagi obywateli od aktualnych problemów kraju.

ZOBACZ TEŻ: Hiszpańskie Stonehenge znajduje się pod wodą. Teraz odsłoniła je susza

Autor:pb//am

Źródło: BBC, Reuters, Guardian, patrimonionacional.es

Źródło zdjęcia głównego: Jorge Díaz Bes CC BY-SA Wikipedia

Tagi:
Raporty: