Hiszpańskie Stonehenge znajduje się pod wodą. Teraz odsłoniła je susza

Autor:
anw
Źródło:
Reuters

Poziom wody w zbiorniku Valdecanas obniżył się tak bardzo, że odsłonił rzadko widywany obiekt historyczny Dolmen de Guadalperal. Ten krąg składający się z kilkudziesięciu megalitycznych kamieni nazywany jest hiszpańskim Stonehenge.

Wiele europejskich regionów zmaga się z suszą, która jest następstwem wysokiej temperatury powietrza i niewielkich opadów deszczu. Jednym z pozytywnych skutków ubocznych tego zjawiska jest odsłonięcie obiektu historycznego Dolmen de Guadalperal położonego w hiszpańskiej prowincji Cáceres. To krąg składający się kilkudziesięciu megalitycznych kamieni, pochodzi prawdopodobnie z 5000 roku przed naszą erą. Obiekt ten został nazwany hiszpańskim Stonehenge ze względu na podobieństwo do angielskiego zabytku.

Obiekt w całej okazałości był widoczny tylko cztery razy

Archeolodzy byli zachwyceni, gdy woda w zbiorniku Valdecanas, położonym na rzece Tag, obniżyła się tak bardzo, że odsłoniła rzadko widywany Dolmen de Guadalperal.

Krąg składający się z kilkudziesięciu megalitycznych kamieni został odkryty przez niemieckiego archeologa Hugona Obermaiera w 1926 roku, ale obszar ten został zalany w 1963 roku w ramach projektu rozwoju obszarów wiejskich za czasów dyktatury Francisco Franco. Od tego czasu był widywany w całej okazałości tylko cztery razy.

Co jeszcze odsłaniają europejskie rzeki

Poziom wody w rzece Ren w Niemczech na tyle opadł, że odsłoniły się "kamienie głodu", ostrzegające przed niewystarczającymi zbiorami. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Niemcy. W Renie brakuje wody. Rzeka odsłoniła "kamienie głodu"

Opadająca woda we włoskiej rzece Pad odsłoniła bombę z czasów II wojny światowej. 450-kilogramową bombę odkryto 25 lipca w pobliżu miejscowości Borgo Virgilio położonej nieopodal miasta Mantua w Lombardii. Znaleźli ją rybacy.

CZYTAJ WIĘCEJ: Susza odsłoniła bombę z II wojny światowej

Autor:anw

Źródło: Reuters