Dolina Poległych znów w centrum uwagi. Hiszpański episkopat: tematów polemicznych lepiej nie ruszać

Źródło:
PAP

Do odstąpienia od próby desakralizacji Doliny Poległych, w której znajduje się mauzoleum hiszpańskiej wojny domowej, wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Hiszpanii kardynał Juan Jose Omella. - Politycy powinni raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne - oświadczył Omella, odnosząc się krytycznie do uchwalonych przez rząd przepisów o tak zwanej pamięci demokratycznej.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

W poniedziałkowej rozmowie z radiem COPE przewodniczący Konferencji Episkopatu Juan Jose Omella skrytykował pomysłodawców uchwalonych tydzień temu przepisów o tzw. pamięci demokratycznej, wzywając do zaniechania prób dzielenia hiszpańskiego społeczeństwa.

Zatwierdzony podczas posiedzenia Rady Ministrów dokument między innymi zobowiązuje samorządy do finansowania poszukiwań miejsc pochówku osób zabitych podczas wojny domowej w Hiszpanii, a także w okresie dyktatury frankistowskiej.

Dolina Poległych w HiszpaniiJorge Díaz Bes CC BY-SA Wikipedia

Na podstawie uchwalonego przez rząd dokumentu w Hiszpanii miałby w przyszłości powstać bank DNA ofiar frankizmu, których zwłoki poszukiwane są przez rodziny.

"Politycy powinni raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne"

- Politycy powinni raczej szukać zgody i pojednania, zostawiając tematy polemiczne - oświadczył Omella, zapytany o opinię w sprawie uchwalonego projektu ustawy. W związku z przewagą polityków lewicowych i centrolewicowych dokument ten zostanie raczej zatwierdzony przez hiszpański parlament.

- Wiem, że mamy wiele ran wyniesionych z historii Hiszpanii, ale nie powinniśmy się rozpraszać tematami, które nie służą ludziom (…). Uspokójmy społeczeństwo szukając tego, co dziś naprawdę ich martwi. Czyżby naprawdę są oni tak bardzo zaabsorbowani tym tematem, aby benedyktyni musieli opuścić to opactwo? - zapytał retorycznie kard. Omella.

Wicepremier: mauzoleum w Dolinie Poległych zostanie zdesakralizowane

Krótko po zatwierdzeniu przez rząd przepisów o tzw. pamięci demokratycznej wicepremier Carmen Calvo wyjaśniła, że mauzoleum w Dolinie Poległych zostanie zdesakralizowane, co oznaczałoby konieczność usunięcia z tego miejsca zakonników.

Część komentatorów twierdzi, że na podstawie nowego prawa socjalistyczny rząd Pedra Sancheza mógłby również usunąć górujący nad mauzoleum krzyż.

Część komentatorów twierdzi, że na podstawie nowego prawa rząd mógłby również usunąć górujący nad mauzoleum krzyżShutterstock

Według rządu przepisy o tzw. pamięci demokratycznej mogłyby pozwolić też na delegalizację organizacji pochwalających frankizm.

W październiku 2019 roku z bazyliki mauzoleum wydobyto prochy generała Franco

24 października 2019 roku z inicjatywy pierwszego rządu Pedra Sancheza z bazyliki w mauzoleum w Dolinie Poległych wydobyto prochy gen. Francisco Franco. Następnie zostały one przeniesione na położony w podmadryckiej miejscowości El Pardo cmentarz Mingorrubio.

Premier twierdził, że przeniesienie zwłok Franco jest "konieczne z powodu zainicjowania przez generała zamachu stanu" w 1936 r., jaki przerodził się w trwającą do 1939 r. wojnę domową. Według Sancheza obecność Franco "uwłaczała pamięci" złożonych w Dolinie Poległych ponad 30 tys. ofiar tego konfliktu.

Z kolei rodzina Franco i fundacja jego imienia ekshumację zwłok generała traktują jako formę "zemsty" ze strony środowiska hiszpańskiej lewicy.

Autorka/Autor:pp/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Jorge Díaz Bes CC BY-SA Wikipedia