Nie o godzinie 13, jak pierwotnie planowano, ale po godzinie 15 odbyło się zaprzysiężenie nowego greckiego rządu koalicyjnego. Jego powstanie to skutek intensywnych negocjacji między PASOK i opozycyjną Nową Demokracją.
Ostatecznie po negocjacjach na premiera desygnowano 64-letniego Lukasa Papademosa - ekonomistę, byłego prezesa Narodowego Banku Grecji i byłego wiceprezesa Europejskiego Banku Centralnego.
Tymczasowy rząd koalicyjny zrobi wszystko, co w jego mocy, by przezwyciężyć problemy zadłużonej Grecji - obiecał w piątek Papademos. - Dzięki jedności wszystkich zwyciężymy - zapewnił.
Rząd szerokiej koalicji
W skład rządu wchodzą przedstawiciele socjalistycznego PASOK-u, konserwatywnej Nowej Demokracji oraz - po raz pierwszy od 1974 roku - skrajnie prawicowego ugrupowania Ludowe Stowarzyszenie Ortodoksyjne.
Na kluczowym obecnie stanowisku ministra finansów pozostanie Ewangelos Wenizelos, a były komisarz unijny Stawros Dimas zostanie ministrem spraw zagranicznych.
Cel rządu
Gabinet koalicyjny ma urzędować do przedterminowych wyborów parlamentarnych, planowanych wstępnie na 19 lutego. Jego głównym zadaniem będzie sfinalizowanie porozumienia w sprawie drugiego pakietu ratunkowego (130 mld euro) dla pogrążonej w kryzysie Grecji, uzgodnionego przez przywódców europejskich w zeszłym miesiącu.
Źródło: PAP