TVN24 | Świat

Kongresmeni potępiają reżim Łukaszenki. Wzywają do rozszerzenia sankcji na Białoruś

TVN24 | Świat

Autor:
asty/adso
Źródło:
PAP
Nagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA
MSWiANagranie spod granicy opublikowane przez MSWiA

Do nowych sankcji wobec Białorusi wezwał szef komisji do spraw zagranicznych amerykańskiego Senatu demokrata Bob Menendez, nazywając działania reżimu w Mińsku "groteskowym atakiem hybrydowym" na państwa Unii Europejskiej. Podobny komunikat opublikował również republikański kongresmen Chris Smith.

"W najsilniejszych słowach potępiam przemyt rodzin migrantów przez reżim Łukaszenki na granice Polski, Litwy i Łotwy, by sprowokować polityczny i humanitarny kryzys" - oświadczył demokrata Bob Menendez w komunikacie. Senator z New Jersey zapewnił, że działania białoruskich władz spotkają się z solidarną odpowiedzią ze strony Zachodu.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Od porywania samolotów w celu aresztowania dziennikarzy, przez torturowanie własnych obywateli, wyborcze oszustwa, a teraz próbę wywołania kryzysu migracyjnego, Łukaszenka i jego sponsorzy w Moskwie nadal będą spotykali się ze zjednoczonym frontem stanowczości i nieustającej solidarności z Białorusinami" - napisał polityk, nazywając obecne działania Mińska "groteskowym atakiem hybrydowym".

Menendez, szef komisji ds. zagranicznych Senatu, wezwał przy tym prezydenta Bidena do "pilnego podjęcia działań w koordynacji z europejskimi partnerami", by rozszerzyć sankcje przeciwko Białorusi.

Kongresmen Chris Smith: Polska jest w jasny sposób atakowana

W piątek działania Łukaszenki napiętnował też inny polityk z New Jersey, kongresmen Chris Smith, należący do zespołu parlamentarnego ds. Polski oraz zespołu "przyjaciół Białorusi". "Łukaszenka znalazł nowy sposób, by użyć najsłabszych jako broni i cynicznie wykorzystać ich desperację, by ukarać Polskę za jej sankcje" - oświadczył Smith.

"Polska jest w jasny sposób atakowana. Wszystkie demokracje powinny zjednoczyć się, by wesprzeć Polskę i sprzeciwić się cynicznym wysiłkom reżimu Łukaszenki wykorzystującego niedolę ludzi do celów politycznych" - dodał.

Menendez wraz z demokratycznymi członkami senackiej komisji już we wtorek potępił działania Łukaszenki na Twitterze. Swoje oburzenie wyrazili też m.in. republikański senator Marco Rubio oraz demokratyczna senator Jeanne Shaheen.

Autor:asty/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/MON

Tagi:
Raporty: